gerek doğal güzellikleri ile gerekse tatil olanakları bakımından ülkemizin en çok turist çeken illerinden bir tanesidir. il merkezinin dışında toplamda ’ nın 17 tane ilçesi bulunmaktadır.

Turizm açısından özellikle yaz aylarının oldukça hareketli geçmekte olduğu ilimizde yazın tadını doyasıya çıkararak hem hareketli hem de dingin bir tatil süreci geçirebilirsiniz. Haydi başlayalım!

Bodrum Kalesi

Kayalık bir yapılanma üzerine kurulmuş olan Bodrum Kalesi iki liman arasında bulunmaktadır.

Muğla Gezi Rehberi

Bodrum Antik Tiyatrosu

Klasik Çağ’ dan günümüze kadar uzanan eserlerden bir tanesi de Bodrum Antik Tiyatrosu’ dur. 3 ana bölümden oluşan antik tiyatro sahne binası, orkestra ve oturma alanları bulunmakta olup Anadolu’ nun en eski yapılı olan tiyatro alanlarından bir tanesidir. Kalenin kule yapısında İtalyan, Yılanlı, Alman, İngiliz olmak üzere dört kulesi bulunmaktadır. Kale duvarının dışındaki alanlar çift duvar ile takviye edilmiş bulunmaktadır.

Halikarnas Mozolesi

Kral Mausolos adına yapılmış bir mezar yapıtı olan Halikarnas Mozolesi dünyanın 7 harikasından bir tanesi olarak bilinmektedir. Yapısı gereği anlaşılacağı üzere Mozole stil bakımından Mısır mimarisini yansıtmaktadır. Ayrıntılı inceleme yazımız için

Muğla Gezi Rehberi

Milas Müzesi

1983 yılında hizmete giren Milas Müzesi’ ndeki eserler devredilmiştir. Tüm eserlerinde bir araya toparlanması sonucunda 1987 yılında müze tekrar ziyarete açılmıştır. Bodrum kat üzerine 2 kat daha inşa edilmiş ve binanın giriş bölümünde müze, sergi salonları ve idari birimler yer alır.

Yediler Manastırı

Alman arkeologlar tarafından bulunan ve tarihi olarak büyük öneme sahip bu yapıt Bafra Gölü manzarasına sahip olup doğal güzellikleri ile turistlerin dikkatlerini üzerine çekmeyi başarmış bölgelerden bir tanesidir. Bölgede Hristiyanların kutsal mekanı sayılan alanlar ise Gölyaka ve Kapıkırı’ dır. Bu noktayı her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.

Akkum Koyu, Sarıgerme Plajı, Bozukkale Koyu, Zeytinlikuyu Plajı, Günlüklü Plajı Muğla’ da en çok bilinen koylar arasında yer edinmektedir. Muğla’ ya geldiğinizde atmosferine ve doğal güzelliklerine adeta aşık olabileceğinizin garantisini verebiliriz. Koylara yakın konumda bulunan pansiyonlarda, otellerde ve benzeri konaklama alanlarında kalabilirsiniz. Bölgede fiyatlandırma konusunda bir çok alternatif bulunmaktadır.

Şeytan Yalısı

İsmiyle en dikkat çekici yapıda olan konumlardan bir tanesi de Şeytan Yalısı olmakta. Mazı Köyü istikametinden erişim sağlayabileceğiniz belde eşsiz manzarası ile Milas’ da yer alan en güzel alanlardan bir tanesidir.

Kumlubük Koyu, Dalaman Çayı, Kızkumu, Uyku Vadisi, Turgut Şelalesi, Uzunyalı Plajı, Yuvarlakçay, Bördübet Koyu, Azmak Nehri, Saklı Göl, Cennet Adası, Marmaris Boncuk Koyu, Kargı Koyu, Kelebek Vadisi, Sultaniye Kaplıcaları Muğla’ da bulunan en güzel yerleri arasında yerini almaktadır. Bununla beraber hemen hepsi doğal güzellikleri ile adeta göz doldurmakta olan beldelerdir. Özellikle de Sultaniye Kaplıcaları ülkemizin en yüksek radyoaktivitesine sahip yapıda olan bir kaplıcadır. Cilt hastalıkları alanında şifalı yapıda olduğu bilinmekle beraber her yıl yaz kış yerli yabancı turistin akınına uğramaktadır.

Marmaris Kalesi

Tarihi değere sahip mekanlardan bir tanesi de Marmaris Kalesi olmakta. Marmaris Kalesi şimdilerde arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. Beldede yapılan ilk surların M.Ö III. bin yıllarında yapıldığı bilinmekte. Ayrıca Marmaris yapısı gereği Eğe ve Akdeniz arasında bulunan bir geçiş noktasıdır.

Muğla Gezi Rehberi

Muğla’ da Ne Yemeli

Gerek doğa yapısıyla gerekse yemek kültürü ile oldukça nefis bir ilimiz olan Muğla en gözde turistik alanları bir arada barındırırken aynı zamanda zengin mutfak kültürüne de hakimdir. Şimdi sizlerle Muğla’ da ne yemeli bunları paylaşmaktayız.

Muğla Usulü tarhana çorbası ile başlıyoruz. Hazırlanmış olan tarhana hamuru bile normal çorbalara göre daha farklı yapılı olan tarhana çorbası içeriğinde yoğurt, buğday, tarhana otu barındırmaktadır. Leziz mi leziz çorbayı tattığınızda tadının farkını anlayacaksınız. Bir diğer tarhana çorbası çeşidi de ek malzemeli olan içerisinde nohut, mercimek, soğan ve salça ile biber barındıran tarhana çorbasıdır. Farklı lezzetler ile birleştirilen çorba oldukça doyurucu bir lezzete sahip olmak ile birlikte son derece besleyici formdadır. Lezzeti ile dillere destan bir tat daha Çökertme kebabı, Bodrum’ la özdeşen bir tat. Bununla birlikte sıralayalım Döş Dolması, Ekşili Balık, Kefal Dolamsı, Keşkek, Köfte, Oğlak Yahni, Sulu Kebap, Kabak Çiçeği Dolma, Börülce Ekşilemesi, Yağlı Patlıcan, Kaya Koruğu Salata, Muğla Halkası, Lokma tatlısı olmakta.

Bir önceki yazımız olan Amsterdam Gezici Rehberi başlıklı makalemizde Amsterdam hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın