Gezi Rehberi

Moritanya Gezi Rehberi

Afrika kıtası ülkelerinden biri olan Moritanya, 4,5 milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Dünya genelinde pek bilinen bir ülke olmasa da yüz ölçümü büyüklüğü açısından dünyanın en geniş ve en büyük 29. ülkesidir. Ülkenin büyük bir bölümü çöl ile kaplıdır. Moritanya’nın çok ilginç geleneklere ve çok zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Lafı fazla uzatmadan sizlere dünyanın en enteresan ülkelerinden Moritanya’da gezip görülecek yerleri tanıtacağız.

 

Vahası

Moritanya Gezi Rehberi

Moritanya’nın önemli bir kısmı çöllerle kaplıdır. Elbette ki çölleriyle meşhur bir ülkeye gitmişken buraları görmeden olmaz. Bunun için Terjit Vahası en ideal yer. Altın rengi kumların üstünde develere binebilir ya da 4×4 jeeplerle safariye katılabilirsiniz.

 

Moritanya Gezi Rehberi

Saudi Camii, Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta bulunuyor. Mimarisi ile ziyaretçilerini büyüleyen Saudi Camii, ayrıca ülkenin en eski ve en büyük ibadethanesidir. Moritanya’ya yapacağınız seyahatte, Saudi Cami’yi görmemezlik etmeyin.

 

Moritanya Gezi Rehberi

Moritanya’nın üst kısımlarında bulunan Atar, klasik bir Afrika kentidir. 35 binlik bir nüfusa sahip şehirde, tarihi yapıların yanı sıra çok sayıda müze ve camii gibi ilginizi çekebilecek yerlerde bulunuyor. Ayrıca burada haftanın belli günlerinde kurulan pazarlara uğrayarak, çok uygun fiyatlara hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

 

Moritanya Gezi Rehberi

Adrar Yaylası’nda bulunan Chinguetti şehrinin en önemli özelliği ise Orta Çağ ticaret şehirlerinden biri olmasıdır. Chinguetti şehrini ziyaret ettiğinizde dikkatinizi ilginç bir mimariye sahip eski evler çekecektir. Moritanya’nın turistik yerlerinden biri olan kent için sizlere ufak bir tehlikeye karşı uyarmalıyız. Belirsiz zamanlarda oluşan kum fırtınaları sebebiyle tehlikeli durumlar yaşanabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Yemen Gezi Rehberi başlıklı makalemizde El Saleh Camii, gezi rehberi ve Sokotra Ejder Ağacı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın