Moğolistan Gezi Rehberi

Metrekareye düşen insan sayısının en az olduğu ülkelerden biri olan Moğolistan, dünyanın en bakir yerlerinden biridir. Ulaşımın oldukça sıkıntılı olduğu bu topraklarda, sayısız yer bulunuyor ve Moğolistan seyahati yapan birçok kişi bu topraklara yeniden gidebilmek için gün sayıyor.

 

Moğolistan Gezip Görülecek Yerler

 

Moğolistan Gezi Rehberi

Elbette gezip görülecek yerler listemizin ilk sırasını Orhun Yazıtları alıyor. Karakurum ile Orhun Yazıtları arasında bulunan ‘Bilge Kağan Otoyolu’ Türkiye tarafından yapılmıştır. Orhun Yazıtlarının olduğu alanda yine Türkiye’nin yaptırmış olduğu müze bulunuyor. Orhun Yazıtlarının (kitabeleri) orijinalleri müzede saklanıyor. Birebir replikası ise dışarıda sergileniyor.

 

Karakurum ve Orhun Vadisi

Moğolistan Gezi Rehberi

Karakurum ismini eminim ki birçok kişi tarih derslerinden hatırlayacaktır. Karakurum’un önemi, Moğol İmparatorluğu’nun merkezidir. Buranın bir diğer önemi ise tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmasıdır. Buraya ziyaretinizde mutlaka Moğolistan’ın en büyük şelalesi unvanına sahip ‘’Orhun Şelalesini’’ görmeden dönmeyin.

 

Khövsgöl

Moğolistan Gezi Rehberi

Moğolistan’ın en kuzeyinde yer alan Khövsgöl, Şamanizm’in beşiğidir. Tunka Ulusal Parkı içerisinde bulunan Khövsgöl, dünyanın en temiz gölüdür ve buradan kana kana su içebilirsiniz.

 

Terkhiin Tsagaan Gölü

Moğolistan Gezi Rehberi

Khövsgöl’ün güney tarafında bulunan Terkhiin Tsagaan Gölü, en az Khövsgöl Gölü kadar güzel ve bakirdir. Seyahatiniz yaz aylarına denk geldiyse bu mükemmel gölde yüzebilirsiniz. Bu iki göl arası mesafe az gibi gözükse de yolların bozuk olması sebebiyle yaklaşık 10-15 saatlik bir ulaşım söz konusu…

 

 

Bir önceki yazımız olan Papua Yeni Gine Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, gezip görülecek ve Kerema hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Moğolistanda çok eskiden beri kurulu bir devlet, bir çok eski yapıtı görmek mümkün ayrıca bir çok yerinin doğallığı halen korunuyor.

  2. Moğolistan pek bilmediğim bir yerdi, arkadaşlar gidelim diyince bende bu kadar fazla gezecek yerinin olduğunu öğrendim.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın