Belarus Gezi Rehberi

Belarus veya bilinen bir başka ismiyle , Rusya Federasyonu’nun batısında, Avrupa’nın da doğusunda yer alan küçük bir ülkedir. Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte kurulan ülkelerden biri olarak karşımıza çıkan Belarus, diğer dağılan ülkeler içerisinde şu an Rusya Federasyonu ile en yakın ilişkide olan ülke diyebiliriz.

Belarus Gezi Rehberi

Belarus’da Rusça ve Beyaz Rusça konuşulmakta ve bu iki dil de birbirlerine çok yakın. Belarus’un para birimi ise Belarus Rublesi’dir. Avrupa ve Litvanya’dan farklı olarak Kril Alfabesi kullanılıyor ve Belarus’un sınır komşularından biri de Rusya Federasyonu’dur. Belarus’a seyahat edecek Türk vatandaşları, kısa süreli konaklamalar için vize istemiyor.

Belarus Gezi Rehberi

Belarus’un başkenti , ülkenin en önemli şehirlerinden biri. Tarihi XI. Yy’deki Prensliği ’ne kadar dayanıyor. Birinci ve ikinci dünya savaşında birçok kez el değiştirdikten sonra Belarus ve Sovyetler Birliği egemenliğine kavuşmuş. ’in şu an ki nüfusu 2 milyon civarı ve turistik olarak yükselen bir dev.

Belarus Gezi Rehberi

Minsk özellikle düzenli ve geniş caddeleri ile dikkat çekiyor. Bu caddeler tüm şehir boyunca devam ediyor. Karşıdan karşıya geçmek istediğiniz zaman bu pek kolay olmuyor. Çünkü caddeler en az 3 şerit ve tek yön. Belli noktalarda trafik ışıkları ve alt geçitler var bunları kesinlikle kaçırmamalısınız aksi takdirde yolu çok fazla uzatabilirsiniz.

Belarus Gezi Rehberi

Belarus Gezi Rehberi

Bir önceki yazımız olan Vizesiz Gidebileceğiniz 8 Yer başlıklı makalemizde iran, makedonya ve maldivler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın