Mikronezya, Dünya üzerinde bulunan en garip ülkelerden bir tanesi. Binlerce adadan meydana gelen bu ülke zaman içinde önce İspanyolların sömürgesi olmuştur. İlerleyen zamanlarda adaların bir bölümü Almanlara ve Amerikalılara para karşılığında satılmıştır. 1986 yılında bağımsızlığını ilan etse de iki ada olan Guam ve Wake Adaları hala Amerika’nın kontrolündedir.

Mikronezya Gezi Rehberi

Federal Bir Devlet

Ülkenin tam adı Mikronezya Federal Devletleri olarak geçmektedir. Ülkede halk geçimini çiftçilik ve balıkçılıktan sağlamaktadır. Burası oldukça turistik olabilecek bir ülke olmasına rağmen pek çok ülkeye uzak olmasından dolayı turistlerin tercih ettikleri bir ülke değildir. Turizmden çok fazla gelir elde edemediğinden dolayı Amerika Birleşik Devletleri tarafından ülkeye sürekli olarak yardım sağlanmaktadır. Ülkedeki siyasi tarz Amerika’yı destekler ver Amerika’nın kararları doğrultusunda belirlenir.

Mikronezya Gezi Rehberi

Ülkede tropikal hava hakimdir. Sıcaklık yaz aylarında 35 – 40 derece aralığında seyreder. Buna rağmen yılın 2-3 ayı bol yağışlıdır. Yılın her zamanı ziyaret etmeye müsait olan ülkede bulunan tarihi eserler 17. Yüzyılın başında burada kurulmuş olan tek imparatorluğa aittir. Ülkeye ait adaların keşfi 1830 gibi yakın sayılabilecek bir tarihe aittir. Ülkenin para birimi ise Amerikan Doları’dır. Okyanus devleti olması sebebiyle yüzlerce balık çeşidi ve farklı deniz ürünlerinin tatlarına bakılabilecek bir yerdir. Adalar arası seyahatler genellikle helikopter ile yapılmaktadır. Çünkü üzerinde yerleşim olan adaların birbirlerine uzaklıkları oldukça fazladır.

Mikronezya Gezi Rehberi

Bir önceki yazımız olan Zimbabve Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Greenwood Park, Kariba Gölü ve Matopo Ulusal Parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın