Mardin ilinin en güzide ilçelerinden biri olan Midyat ilçesine doğru gezi yolculuğumuz devam ediyor. , Mardin ilinin 10 ilçesinden birisidir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 1.5 saatlik kadar bir mesafedir. ’a ulaşmak için otobüs seferleri bulunmaktadır. İsteyenler kendi özel araçlarıyla da ’a kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirler.

Midyat Konakları
sıla konağı

Midyat’ın tarihine göz atacak olursak Midyat’ın tarihi Asurlar dönemine kadar uzanmaktadır. Asur tabletlerinde Midyat kelimesi ‘’mağara ‘’ anlamına gelir. Asurlar dışında Midyat farklı pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmış bir ilçemizdir. Bu açıdan Midyat’ın kültürel zenginliği de azımsanmayacak kadar önemlidir. Kültürel olarak en çok ilçe inanç sembolü olarak bilinmektedir. Midyat’ta gezip görebileceğiniz cami, manastır gibi pek çok yapı bulabilirsiniz.

Cevat Paşa Camisi: 1915 yılı içinde yapılan Cevat Paşa Cami, Cevat Paşa tarafından inşa edilmiştir. Caminin en büyük özelliği, yapısında Midyat taşının kullanılmasıdır. Duvarları kalın duvarlı olup, avlulu cami tipinde yapılmıştır. Ayrıca caminin yapısında bitkisel motif süslemeleri kullanılmıştır.

: Dünyanın en eski manastırı olarak bilinen Mor Gabriel Manastırı ilçe merkezine 18 km kadar mesafededir. Manastırın inşa tarihi 397 yılıdır. Tapınağın diğer bir ismi ise Deyrulumur Manastırıdır. Burada çok sayıda rahip ve eğitmen yetişmiş olması manastırı önemli ve ayrıcalıklı hale getirmiştir.

Midyat Konakları
Mor Gabriel Manastırı

Meryem Ana Kilisesi: Anıtlı Köyünde buluna Meryem Ana Kilisesi, 1860 yılında Patrik Antuan Semheri tarafından yaptırılmıştır. Kilise 21 sütun üstüne yaptırılmış bir kilisedir. Mimari açıdan oldukça estetik bir yapıya sahip olan kiliseyi merak edenler Midyat gezisi sırasında ziyaret edebilirler.

Midyat Kent Müzesi: Midyat Kent Müzesi, antik kent dönemine ait tarihi yapılarıyla ünlüdür. Örneğin Mittani, Asur, İskit, Babil, Roma, Pers, Bizans, Arap, Sümer, Osmanlı gibi pek çok medeniyetlere ait tarihi yapıları burada bulmanız mümkündür. Müze içinde tüm bunların yanı sıra aynı zamanda günlük yaşamla ilgili eserler de bulunaktadır. Midyat’ın kültürel yapısını andıran kilim, halı, el dokuması gibi ürünleri burada bulmak mümkündür. Burası bu açıdan ilgiyle ve merakla pek çok kişi tarafından ziyaret edilen yerlerden birisidir.

Buram buram  tarih kokan Midyat, taş evleri ile ünlü olmuş bir semtimizdir. Yıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Midyat ilçesi, çok kişi tarafından hayranlıkla beğenilen yerlerden birisidir. Midyat’a gittiğinizde Midyat yöresinde büyüleyici birbirinden güzel taş evler dikkatinizi çekecektir. Midyat tarihi ve kültürüyle uzun bir geçmişi adeta gözler önüne sermiştir. Özellikle Midyat konakları tarihin derin kalıntılarını ortaya çıkarmakta, geçmişi günümüze kadar en güzel şekilde taşıyarak sembolize etmektedir. Midyat’ın konaklarını, taş evlerini, dar şirin sokaklarını merak edenler bu güzel semte uğrayarak buraları gezebilirler.

Midyat Konakları
Midyat Taş EvleriMidyat Taş Evleri

Midyat Kültürü

Midyat’ın kültürüne göz attığımızda Midyat’ta geçmişten bu yana pek çok farklı kültür ve inançta medeniyetin yaşadığını söyleyebiliriz. Bu bakımdan Midyat çeşitli mezhep ve ırkta pek çok medeniyetin kalıntı ve izlerini taşımaktadır. Kentin farklı ırktaki pek çok ziyaretçisinin olma sebebi de kültüründe sakladığı çeşitlilikten kaynaklanmaktadır. Güneydoğu Anadolu’nın incisi olarak anılan Midyat kenti bu bakımdan aslında birlik, beraberlik ve kardeşliğin ayırım yapılmadan en güzel yaşandığı bir yer olarak da tanımlanması yanlış olmaz.

Midyat’a Nasıl Gidilir?

Midyat Mardin il merkezine 1.5 saat mesafede yer almaktadır. Midyat’a ulaşım sağlamak için en kolay ve rahat yol kendi özel aracınızla ulaşım sağlamaktır. Özel aracı olmayanlar Midyat’a ulaşmak için otobüs yolculuğunu tercih edebilirler. Midyat’a gitmek için pek çok otobüs firması sefer düzenlemektedir. Bu bakımdan pek sorun yaşamazsınız. Midyat’a ulaşım sağlamak için havayolunu tercih edenler içim ülkemizin pek çok ilinden Mardin’e direk uçuşlar düzenlenmektedir. İsteyenler uçakla da yolculuk edebilirler.

Midyat kültürel ve tarihsel olarak önemli değer ve öneme sahip bir yerdir. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alması Midyat’ın önemini ve değerini çok daha fazla arttırmaktadır. Bu bakımdan ekonomik anlamda da önemli bir yere sahip ilçelerimizden birisidir. Midyat’ı kısaca tanımlamak ve özetlemek gerekirse Midyat, tarihsel, kültürel ve ekonomik anlamda önemli ve değerli olan ender ilçelerimizden birisidir. Midyat’ı bu yönleriyle merak edenler ve tanımak isteyenler Midyat2ı ziyaret edebilirler.

Midyat’ın Yemek Kültürü

Midyat, Mardin ilinde yer aldığı için Mardin mutfağı Midyat’ta önemli bir yer tutmaktadır. Midyat yemeklerinden yöresel baharatlara geniş yer verilmektedir. Midyat yemekleri içinde en meşhurları ve en çok beğenilenleri lebeniye, şam böreği, içli köfte, işkembe dolması, kaburga dolması, maklube gibi yemekler çok ünlüdür.

Midyat Sanatı

Midyat’ta telkâri sanatı önemli bir yer tutmaktadır. Telkari sanatı, M.Ö 2500 lü yıllarda Anadolu’da uygulanmaya başlamış ve günümüze kadar da en güzel şekilde devam etmektedir. Midyatlılar da bu sanatı en ince ve zarif bir şekilde devam ettirmektedirler. Telkari sanatında gümüş dantel gibi işleniyor ve ortaya muhteşem bir sanat eseri ortaya çıkıyor. Telkari olarak en çok yapılan ve satılan ürünler başında kolye, yüzük, broş, bileklik gelmektedir. Midyat’a gelip buradan güzel bir hatıra ya da sevdiklerine hediyelik farklı ve değerli bir şey almak isteyenler telkâri usulü yapılan ürünleri tercih edebilirler.

Midyat Konakları
Midyat Telkari Sanat

Midyat Kafro

Kafro Midyat’ın Süryani köyüdür. Bu köyün en önemli özelliği pizzasıyla ünlü olmasıdır. Köyde Süryaniler yoğun olarak yaşamaktadır. Burada yaşayan köylüler baskılar yüzünden köyden ayrılmış ve Avrupa’ya göç etmişlerdir fakat daha sonra tekrar yaşadıkları yere geri gelmişler. Köyde en çok dikkat çeken evlerin güzelliğidir. Evler üç katlı konaklardan oluşmaktadır. Avrupa kültürünü Midyat’a taşımak isteyen Almanya’dan gelen Nail Bey isimli kişi burada pizzacı dükkanı açmış ve dükkan kısa sürede tutulmuş ve çok beğenilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Doğubayazıt Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Ağrı, Ağrı Dağı ve Buz Mağarası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın