Midyat Gezi Rehberi
harita

 

Midyat, Tarihi Midyat ve Estel ismindeki iki ayrı yerleşimden oluşuyor.
Eski Midyat’ta Süryani, Ezidi, Kürt ve Ermeniler yaşarken, 3 km uzağındaki Estel’de resmi apartmanlar var ve tekilce Müslümanlar yaşıyor. 1930 senenin de iki yerleşim birleştirilmiş, kaza Estel’e doğru ilerlemiş. Bu sayede tarihi Midyat orijinal mimari dokusunu büyük oranda korumuş, burada ibadete açık 7 kilise ve 1 manastırla her biri ayrı güzellikte taş konaklar var.

Midyat Gezi Rehberi
midyat

1478 senesinden bu yana ev sahipliği yapmış Midyat, Tur Abdin Bölgesinin de merkezi kabul ediliyor. Tur Abdin metropoliti genellikle Mor Gabriel Manastırında yaşıyor, fakat bayramlarda ve resmi zamanlarda Midyat’a geliyor. Midyat’taki Mort Şmuni Süryani Ortodoks Kilisesi Tur Abdin Süryani Ortodoks Metropolitliği’nin Katedrali olarak kabul ediliyor.

Midyat Gezi Rehberi
tur abdin


Eski Midyat’ta ard arda dizilmiş 25 kadar ufak atölyede, marifetli ustalarınca işlenen gümüşten yüzük, gerdanlık, kemer ve çay kaşığı gibi armağanlık eşyalar üretilerek satılıyor.

Midyat Gezi Rehberi
Telkari İşlemeciliği


Midyat ve etrafındaki köylerin çoğunda Süryaniler yaşıyordu, fakat nihai 20-30 senede Süryanilerin devasa fazlalığı Avrupa’ya göç etti, çoğu köy tamamiyle boşalmış.
Son senelerde kimi Süryaniler hanelerini ve kiliselerini onararak geri dönmeye başlayarak.
Hatta meşhur Süryani şarabını üretecek tek fabrika dahi heyetmiş.

Meryem Ana Kilisesi
Midyat’ın köylerinde onlarca kilise ve manastır var.
Ama bilhassa Anıtlı (Hah) köyündeki Meryem Ana Kilisesi görenleri kendine hayran bırakıyor.


Bir farklı güzel kilise Gülgöze (Aynvert) köyünde, kuleleriyle kaleyi andıran Mor Hadşabo Kilisesi köyün en yüksek noktasına inşa edilmiş.

Midyat Gezi Rehberi
Mor Hadşabo Kilisesi

Mor Stefanos Kilisesi
Güngören (Keferbe) köyündeki Mor Stefanos Kilisesi de yörenin görülmeye kıymet yapılarından.


Midyat’a 18 km uzaklıktaki Yayvantepe (Kartmin) köyü çevrelerinde Mor Gabriel (Deyrul Umur) Manastırı yer almakta. Mor Gabriel Manastırı’nın, Savurlu Mor Şemuil ve öğrencisi Kartminli Mor Şemun doğrulusunda 397 senesinde kurulduğu kabul ediliyor.
1997 senesinde kuruluşunun 1600. yılını kutlayan manastır yüksek duvarları hasebiyle uzaktan tek kaleyi andırıyor. Manastır uygulanan tek iç avlunun etrafında toplanmış.
İç avlunun etrafında Anastasios Kilisesi, Theodora’nın Kubbesi, Beth Kadişe ve Meryem Ana Kilisesi gibi oldukça çarpıcı binalar sıraya konuluyor. Bunların çevreninde da misafirhane, yatakhane, mutfak gibi birimler yer almakta.

Midyat Gezi Rehberi
Mor Gabriel Manastırı

Günümüzde Mor Gabriel Manastırı’nda Tur Abdin Metropoliti, rahip, rahibe ve öğrencilerle manastırın idari işleriyle ilgilenen üç aileden meydana gelen tahminen 80 şahıs yaşıyor.
Manastırın temizlik, çamaşır, yemek gibi hizmetlerini rahibeler yapıyor. Manastırda hayatını devam ettiren 30 seviyesinde çocuk, tek yandan Midyat’taki devlet okullarına sürüyor, diğer taraftan da dini eğitim alıyor.Bence dünya gözleri ile görülmesi lüzumlenen yerlerin başında yer almakta.

Yapmadan Asla Dönülmeyecekler !

» Midyat’ın sokaklarını dolaşmadan,
» Mor Gabriel manastırlarını görmeden,
» Süryani şarabının tadına bakmadan, 
» Telkari işi almadan, DÖNME!

Midyat’ın Yöresel Yemekleri
Mardin mutfağı kültürü gibi defa varlıklı. Yöreye özgü baharatlar kullanılarak uygulanan yemekler arasında Lebeniye, Sembusek (Şam Böreği), Irok (içli köfte), Kibbeh (işkembe Dolması), Kitel Raha, Kaburga Dolması ve Maklube ilk olarak geliyor. Mardin’in imlebbeys olarak bilinen badem şekeri de meşhur.

Midyat Nerede, Sebep Gidilir?
Mardin; İstanbul‘a 1451 km, Ankara‘ya 988 km ve İzmir‘e 1430 kmmesafede.
Mardin’e uçak seferleri de inşa ediliyor. Mardin-Midyat arası ise 55 km.

Bir önceki yazımız olan İğneada Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Bıçkıdere, Bulanık Dere Longozu ve Dolapdere hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın