Ülkemizde bulunan doğal güzellikleri ile ünlü isminin hakkını veren mimari yapısı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan köylerimizden bir tanesi de ‘Şirince’ dir. Şirince ile ilgili detaylı bilgilere geçmeden önce şunu belirtmek isteriz ki Şirince yerleşim alanları bakımından 3. Derece SİT alanı seçilmiştir. İzmir’ in kurtuluşu ile boşaltılan köy M.S. 5 yy’ da Türk köyü olmuştur.

Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Şirince Köyü Tarihi

Köyün dikkat çekici özellikte olması incir ağaçları, mandalinalar, zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile çevrili olmasıdır.  Rumca isimle anılan köy Kırkınca/ Çirkince diye bilinmekteymiş. Rumlar tarafından beldeye 40 hane kurulmuş burada halk üretim yapıyor ve ürettikleri ürünleri satarak kazanç elde ediyorlarmış.

Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Satılan ürünlerin nerden geldiğini sorgulayanlara herkes Çirkince’ den getiriyoruz denilmiş. Köy Çirkince olarak kayıtlara geçmiş herkes köye Çirkince demiş lakin İzmir valisi Kazım Dirik Paşa’ nın köyü ziyaret etmesi üzerine ” böyle bir yer çirkin olamaz, olsa olsa burası Şirince olur” demesi üzerine köye Şirince ismi verilmiş.

Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Şirince’ ya Nasıl Giderim

Konum olarak İzmir ilimizin ilçesinde bulunan bu köyümüz İzmir’ e 86 km ilçesine ise 8 km uzaklıktadır. İstanbul ilimizden 545 km Antalya’ dan ise 410 km uzaklıktadır

Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

İstanbul’ dan Şirince’ ye Gidiş

Karayolunu kullanacak kişiler ilk olarak Çamlıca gişelerinden girip otobandan devam edip oradan Topçular- Yalova feribotunu kullanarak Balıkesir-İzmir yolundan devam etmelidir. Daha sonra ise Manisa yönüne girip İzmir- Aydın otoyolu üzerinden yolculuğuna devam etmelidir.

Havayolu ulaşımını tercih eden kişiler ise uçakla Adnan Menderes Havalimanın’ da bulunan trenleri tercih edebilirsiniz. Buradan B38 numaralı trene binerek 6. durak olan Selçuk ilçesinde ineceksiniz.

Manzarası ile sizleri adeta doyuran Şirince köyünde damak zevkinize uygun formda lezzetler bulabilirsiniz. Köyün manzarası eşliğinde bulunduğunuz zaman dilimine göre müthiş köy kahvaltısı yapabilir veya leziz bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Şirince’ nin Dar Sokaklarını Gezin

Yürüyerek 45 dakikada tüm sokaklarını gezebileceğiniz Yamaçta yer alan köyümüz eski tip kaldırım taşları ile bezenmiş olup dar ve kaldırımsız sokaklara sahiptir.

Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Şirince Şaraplarını Tadın

Ege köylerinden olan Şirince köyünde ev yapımı meyve şarapları bulunmaktadır.

Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Şirince’ de Aktivite

Şirince’ de aktivite olarak tandem atlayışı, Pollio Bisiklet yolundan bisiklet sürme, Efen Antik Kent gezisi ve Aquapark’ da yeşil ile suyun birleştiği alanda güzel aktivitelerde bulunabilirsiniz. Şirince’ yi gidin, gezin, görün ve son olarak da beyaz badanalı tarihe eşlik etmiş evlerin önünde fotoğraf çekmeden dönmeyin. 🙂

Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Bir önceki yazımız olan FESTİVAL TADINDA SIĞACIK ORGANİK PAZAR başlıklı makalemizde organikpazar, seferihisar ve sıgacık hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın