Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

0
285

Ülkemizde bulunan doğal güzellikleri ile ünlü isminin hakkını veren mimari yapısı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan köylerimizden bir tanesi de ‘Şirince’ dir. Şirince ile ilgili detaylı bilgilere geçmeden önce şunu belirtmek isteriz ki Şirince yerleşim alanları bakımından 3. Derece SİT alanı seçilmiştir. İzmir’ in kurtuluşu ile boşaltılan köy M.S. 5 yy’ da Türk köyü olmuştur.

sirince koyu izmir kapak 628x353 - Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Şirince Köyü Tarihi

Köyün dikkat çekici özellikte olması incir ağaçları, mandalinalar, zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile çevrili olmasıdır.  Rumca isimle anılan köy Kırkınca/ Çirkince diye bilinmekteymiş. Rumlar tarafından beldeye 40 hane kurulmuş burada halk üretim yapıyor ve ürettikleri ürünleri satarak kazanç elde ediyorlarmış.

sirince butik otel 750x400 628x335 - Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Satılan ürünlerin nerden geldiğini sorgulayanlara herkes Çirkince’ den getiriyoruz denilmiş. Köy Çirkince olarak kayıtlara geçmiş herkes köye Çirkince demiş lakin İzmir valisi Kazım Dirik Paşa’ nın köyü ziyaret etmesi üzerine ” böyle bir yer çirkin olamaz, olsa olsa burası Şirince olur” demesi üzerine köye Şirince ismi verilmiş.

photo 45 540x543 - Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Şirince’ ya Nasıl Giderim

Konum olarak İzmir ilimizin Selçuk ilçesinde bulunan bu köyümüz İzmir’ e 86 km Selçuk ilçesine ise 8 km uzaklıktadır. İstanbul ilimizden 545 km Antalya’ dan ise 410 km uzaklıktadır

img sirince koyu 05 628x471 - Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

İstanbul’ dan Şirince’ ye Gidiş

Karayolunu kullanacak kişiler ilk olarak Çamlıca gişelerinden girip otobandan devam edip oradan Topçular- Yalova feribotunu kullanarak Balıkesir-İzmir yolundan devam etmelidir. Daha sonra ise Manisa yönüne girip İzmir- Aydın otoyolu üzerinden yolculuğuna devam etmelidir.

Havayolu ulaşımını tercih eden kişiler ise uçakla Adnan Menderes Havalimanın’ da bulunan trenleri tercih edebilirsiniz. Buradan B38 numaralı trene binerek 6. durak olan Selçuk ilçesinde ineceksiniz.

Manzarası ile sizleri adeta doyuran Şirince köyünde damak zevkinize uygun formda lezzetler bulabilirsiniz. Köyün manzarası eşliğinde bulunduğunuz zaman dilimine göre müthiş köy kahvaltısı yapabilir veya leziz bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Sirince ev 750x400 628x335 - Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Şirince’ nin Dar Sokaklarını Gezin

Yürüyerek 45 dakikada tüm sokaklarını gezebileceğiniz Yamaçta yer alan köyümüz eski tip kaldırım taşları ile bezenmiş olup dar ve kaldırımsız sokaklara sahiptir.

sirince koyu izmir 4 - Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Şirince Şaraplarını Tadın

Ege köylerinden olan Şirince köyünde ev yapımı meyve şarapları bulunmaktadır.

sirince artemis restaurant - Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

Şirince’ de Aktivite

Şirince’ de aktivite olarak tandem atlayışı, Pollio Bisiklet yolundan bisiklet sürme, Efen Antik Kent gezisi ve Aquapark’ da yeşil ile suyun birleştiği alanda güzel aktivitelerde bulunabilirsiniz. Şirince’ yi gidin, gezin, görün ve son olarak da beyaz badanalı tarihe eşlik etmiş evlerin önünde fotoğraf çekmeden dönmeyin. 🙂

irince Köyü tarihi 628x372 - Meyveli Şarapları İle Ünlü Beldemiz Şirince

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin