Geçmişte yaşamış uygarlıklar hakkında oldukça kapsamlı eserler barındıran Metropolitan Sanat Müzesi Amerika’nın New York şehrinde bulunuyor. Müzenin en önemli özelliği ise dünya üzerinde en çok ziyaret edilen müzelerden bir tanesi olması. 2017 yılı içinde bu müzeyi tam 6,8 Milyon kişi ziyaret etti. Bu sayı bir yıllık bir dönem için oldukça yüksek bir sayı.

Avrupa’dan Getirilen Eserler Mevcut

Metropolitan Sanat Müzesi geçmişte yaşamış uygarlıklardan geriye kalan sanat eserlerinin sergilendiği bir müze. Bu müzede en çok sergilenen eserler genellikle heykeller ve tablolar. Enteresan bir şekilde burada Avrupa’daki medeniyetlere ait eserler de sergilenmekte. Bu eserlerin Amerika’daki bu müzeye nasıl geldikleri ya da getirildikleri konusunda çok fazla rivayet var. Ancak genel kanı, özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında, savaşı fırsat bilen Amerikan askerlerinin bazı heykelleri parça parça da olsa yanlarına alarak buraya getirdikleri yönünde. Sonrasında ise bu heykelleri Amerikan hükumetine para karşılığında sattıkları üzerinde durulan en büyük teori.

Metropolitan Sanat Müzesi, Roma İmparatorluğu zamanından kalma pek çok heykelin sergilendiği bir müze. Avrupa’dan getirilen çok sayıda heykel parçası, bilinçsizce getirildiği için tek tek sergileniyorlar. Bazı ünlü heykellerin gövdeleri Avrupa’da bir müzede sergilenirken Amerika’ya kaçırılan heykelin kafası da bu müzede sergilenmeye devam ediliyor. Bununla birlikte Mısır İmparatorluğu’na ait pek çok duvar yazısı ve lahitleri de müzede görmek mümkün. Müzenin en çok ilgi çeken kısmı da Mısır Uygarlıklarına ait eserlerin bulunduğu kısım.

Gelen Aramalar: Metropolitan Sanat Müzesi

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Müzenin içerisindeki roma imparatorluğundan kalan eserler, sizi bir anda alıp o dönemlere götürüyor, çok iyi şekilde korunmuşlar halen ilk günkü gibi gözüküyorlar.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın