Gezi Rehberi

Otantik görünümü ile hafızalarda yer edinen ve manzara yapısı ile sizleri büyüleyecek harika yerlerden bir tanesi de Meteora şehridir. Havada asılı anlamına gelen Meteora sözcüğü ile adından ve manzarasından da anlayacağınız üzere Meteora oldukça güzel bir şehirdir. Yunanistan’ da bulunan şehre seyahat ettiğinizde içinizi tarifsiz bir heyecan kapsamaktadır.

Meteora Gezi Rehberi

Oluşumu binlerce yıl öncesine dayanan bu şehir sıcaklık değişkenlikleri sonucunda oluşmuştur. Kastraki kasabasının yanı başında konumlanan bu şehir 300 metre yüksekliğinde koyu ve renkli dev kayaların üstünde bulunmakta. Öyle ki başınızı kaldırıp şehrin manzarasına daldığınızda dev kayalıkların üzerinde oluşmuş manastırları gözlemleyebilirsiniz. Manastırların çevresi uçsuz bir uçurumdan oluşmaktadır. Burada gezerken akıllara takılan sorulardan bir kaçı da bu alana yapılan manastırların nasıl inşa edildiği ve inşa edildikten sonra ise burada ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarıdır. Bölgede gezerken şaşıracağınız ve aklınıza takılacak bir çok soru oluşmaktadır.

Beldede bulunan manastırlar hem insanların huzura ermesi için hem de olasığ saldırılara karşı önlem alabilmek adına yapılmıştır. Genel olarak manastırlara ulaşım merdivenler aracılığıyla yapılmaktadır. Önceki dönemlerde kesişler ulaşımı ipten yapılmış fileler aracılığıyla yapmaktadır. Günümüz teknolojisinde ise bazı alanlarda teleferik kullanıldığı bilinmekte. Tel üzeri örülmüş 2 kişilik teleferik ile manastırlara ulaşım sağlanmakta. Bazı alanlarda bulunan büyük düz araziler tarla olarak kullanılmaktadır.

  • Büyük Meteoron Manastırı
  • Varlaam Manastırı
  • Roussanou Manastırı
  • Anapausas Manastırı
  • Stephen Manastırı
  • Agia Triada ve Trinity Manastırı olmakta.
  • Meteora Gezi Rehberi

Adeta bir turizm cenneti olan Meteora Kastraki kasabının hemen yanı başında olmakla beraber kasaba kesiminde birden fazla otel ve taverna bulunmaktadır. Tavernalarda özellikle kokoreç ve kuzu çevirme bulunmaktadır. Bu tavernalarda yöresel bazı tatlar sunulmaktadır. Eğer seyahatinizi Meteora yörüngesinde yapmayı planlıyorsanız bir kaç gününüzü burada geçirmek için ayırın.

Meteora’ ya Ne Zaman Gitmeli

Meteora seyahatiniz için zaman planlaması yaptığınızda en uygun dönemin Eylül, Ekim ve Mayıs ayı olduğunu bilmelisiniz. Mümkün olduğunca Temmuz, Ağustos ayında gitmemeyi tercih etmelisiniz. O zamanlarda sıcaklık değerleri 45 dereceye kadar çıkmaktadır. Seyahat için planlama yaptığınızda gümrükten geçerken pasaport ve vize işlemleri oldukça uzun sürmektedir. Özellikle de Yunanistan’ dan seyahat ediyorsanız dışarıda bekleme süreniz oldukça uzamaktadır. Bu mevsimde sivrisinek oldukça fazla olduğu için rahat kıyafetleri tercih etmenizi öneririz.

Yurtdışı çıkışlarınız için muhakkak harç pulu almanız gerekir. Bu ayrıntıyı unutursanız harç pulunu gümrükten de alabilirsiniz. Meteora İpsala gümrük kapısından yaklaşık 620 km uzaklıktadır.

Meteora Gezi Rehberi

Meteora Festivaller

Meteora Gezi Rehberi

Meteora’ da festival olarak düzenlenen özel bir etkinlik bulunmamaktadır. Bununla birlikte şunu da eklemeliyiz ki farklı zamanlarda müzik, tırmanış ve cross sporları gibi düzenli aktiviteler düzenlenmektedir.

Meteora Gece Hayatı

Yunan kültürünü yansıtan Santori’ de yerel kültüre dayalı geleneksel bir yol izlenmektedir. Kastraki ve Kalambaka da birden fazla eğlence mekanları bulunmaktadır. İnsanlar bu mekanlarda hem yemek yiyip hem de keyifli müzikler eşliğinde güzel vakit geçirebilirler. Yoğunlukla bu bölgede tavernalar, meyhaneler, kafeler bulunmaktadır. Meteora dini ve geleneksel bir kültüre sahip olduğundan dolayı burada bar ve benzeri mekanlar bulunmamaktadır. Bölgede seyahat ve içeriğindeki olanaklar bakımından yapacağınız harcamalar oldukça uygun fiyatlandırmalarda olmakta.

Meteora Mutfağı

Yoğunlukla ev yapımı lezzetlerin bulunduğu Meteora mutfağında Yunan yemek kültürü yaygındır. En kaliteli restoranları yine Kasktraki bölgesinde bulabilirsiniz. Ev yapımı sosisler, köy peynirleri, etler, yoğurtlar, bal, meyveli tatlılar, üzüm suyu, şarap ve tsipouro gibi geleneksel tatlar bulunmaktadır. Yiyeceklerin hemen hepsi yerli halk tarafından üretilmektedir. Özellikle Kastraki’ deki ev yapımı kek ve pudingler oldukça lezzetlidir.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Gezi Rehberi başlıklı makalemizde balıkesir, balıkesir gezi rehberi ve balıkesir gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın