Tarihle haşır neşir olan insanlar için İzmir’e yolu düşenlerin kesinlikle uğradıkları yerlerden bir tanesi de Meryem Ana Kilisesi. Kiliseye gelenler aynı zamanda Efes Antik Kenti’ni ve Yedi Uyuyanlar Mağarası’nı da ziyaret edebiliyorlar. Çünkü bu üç tarihi eser bir gün içinde kolaylıkla gezilebilecek kadar birbirlerine yakın.

İzmir’in Selçuk ilçesine 9 kilometre mesafede bulunan Meryem Ana Kilisesi ’ne araçla oldukça virajlı bir yoldan çıkılmakta. Yol son derece güzel olmasına karşın özel araçlarıyla gidecekler için virajlarda dikkatli olunmasında fayda var. Bülbül Dağı olarak adlandırılan dağın üzerinde bulunan kiliseye çıkarken aşağıda Efes Antik Kenti manzarasını da görebiliyorsunuz. Yerel halk buraya Meryem Ana Evi de diyor. Zaten yol üzerindeki tabelalarda da bu ifade mevcut.

Yaz Aylarında Oldukça Kalabalık

Meryem Ana Kilisesi özellikle yaz aylarında tatil için Ege Bölgesi’ne gelen turistlerin akınına uğruyor. Kiliseye girişler ücretli ancak bu ücret oldukça cüzi bir meblağ. Tesisin kapısından girdikten sonra Meryem Ana’nın evine hemen ulaşamıyorsunuz. Sizi geniş bir bahçe ve uzun bir yol karşılıyor. Bu yol iki taraflı olarak tarihi eserlerle dolu. Örneğin eski çağlarda Meryem Ana’nın burada yaşadığını duyan din adamları da burada yaşamaya başlamışlar ve bu bölgeyi kendilerine göre düzenlemişler.

Buraya gelindiğinde unutulmaması gereken en önemli nokta ise burasının bir ibadet yeri olduğu. Her ne kadar turistik bir bölge olsa da Meryem Ana Kilisesi ’nin içerisinde sürekli olarak bir rahibe bulunmakta. Bu yüzden etraftaki tabelalarda da sessiz olunması konusuna dikkat çekiliyor. Kilisenin içerisinde fotoğraf çekmek yasak. Oturup çalan ilahileri dinleyebiliyorsunuz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın