Doğu Akdeniz‘in en aka şehirlerinden gezilecek yerleri ile beni oldukça şaşırttı. Güney kıyı şeridinde, mütevazı tatil yerlerinden biriymiş gibi görünen Mersin, medeniyetlerin buluştuğu, fazla sayıda tarihi ve kültürel varlığıyla mühim bir merkez. Bir çoğumuz bundan habersiziz maalesef.

Akdeniz kıyısı boyunca 321 km uzanan Mersin, bir zamanlar Akdeniz’in en gözde tatil yeriydi. Öyle ki daha Antalya’nın adı dahi anılmazken Mersin yerli ve yabancı turistlerce dolup taşardı. Önce yaşanan Körfez Krizi ve devamında ülkemizin öbür parlayan yerlerinin gölgesinde kalan bu güzel kıyılar sesini duyurmaya çalışıyor.

Mersin’de Gezilecek Yerler

Mersin’in 108 km’lik bölümünü tabii plajlar oluşturuyor. Deniz, kum ve güneş gibi klasik tatil anlayışının yanı dizi tarihe tanıklık eden bu kentte bulunan antik kentlerin birçoğu hala sapasağlam ayakta duruyor. Adana havalimanına ucuz tayyare bileti bulduğunuzda kaçırmayın, gidin Mersin’i keşfedin.

Mersin'de Nereler Gezilir

1. Cennet-Cehennem Çökükleri

Cennet-Cehennem Çökükleri

Mersin denildiğinde ilk akla gelen cazibe merkezlerinden biri Cennet Cehennem Çökükleri. Silifke, Narlıkuyu Mahallesi’nde bulunan bu tabiat harikası oluşumlar bugün Mersin’in en fazla ziyaret edilen ören yerleri arasında. Çukurlardan birisine cehennem çukuru denmesinin nedeni; tabanına ekipman yardımı olmadan inilememesi. Cennet çukurunun olduğu çöküntüye bu ismin verilme nedeni ise çöküntüde tarihi bir kilisenin yer alması. Farklı efsanelere de mevzu, bahis olan mağaralardan Cennet’in derinliği 70, Cehennem’in ise 128 metre.

 

2. Astım Mağarası

Astım Mağarası

Silifke’de Cennet-Cehennem Çukurları’nın 300 m güneybatısında bulunan Astım Mağarası, bölgenin coğrafi yapısını en iyi yansıtan yerlerden. İçine demir bir merdivenle inilen mağara, 200 m uzunluğundaki galerilerden oluşuyor. 3.jeolojik döneme ait izlerin gözlemlenebildiği mağaradaki havanın astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Mağara çevresindeki ağaç ve çalılara dileklerini bağlayan ziyaretçiler nedeniyle bu mağaraya Dilek Mağarası da deniyor.

Mersin'de Nereler Gezilir

3. Yumuktepe Höyüğü

Mersin Gezilecek Yerler: Yumuktepe

Dünyada tarımın ilk yapıldığı yerler arasına adı geçen Yumuktepe Höyüğü‘nün tarihi geçmişi MÖ 7,000 yılına kadar uzanıyor. Neolitik çiftçilerin kurduğu kent, insanoğlunun tarımsal üretim modellerini gözlemlemek için de oldukça mühim bir yapıda.

Mersin'de Nereler Gezilir

Tarih boyunca bölgedeki öbür kentlerle sıkı bir münasebet içerisinde olan şehir, dünyada tarımın ilk yapıldığı yerler arasında. Höyükten çıkarılan eserler Mersin Müzesi‘nde sergileniyor. Höyükte etkileyici pek bir şey kalmamış olsa da böylesi bir yeri gözlerinizle görmenizi tavsiye ederim.

4. Adam Kayalar

Adam Kayalar

Erdemli, Şeytan Deresi Vadisi’nde MÖ 1. ve MS 2. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen Adam Kayalar ülkemizin en orijinal yapılarından biri. Kızkalesi beldesine 7 km mesafede bulunan bu yapı topluluğu yalnız Anadolu değil, dünyadaki birkaç ender örnekten biri. Yapı grubu, 9 niş içerisinde 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı kabartmasından oluşuyor. O dönemin ileri gelenleri ya da mühim komutanlarından ailesi ve çocuklarına minnet duygusundan ötürü yapıldığı düşünülüyor.

5. Mersin Marina 

Mersin Marina

Türkiye’nin Doğu Akdeniz Çanağı’ndaki en aka marinası olma özelliği taşıyan Mersin Marina, 2011 yılından bu yana hizmet veriyor. 500 kara, 500 denizde olmak üzere yekün 1,000 yat bağlama kapasitesine sahip marina, aynı zamanda Mersin’in mühim buluşma merkezlerinden biri. Restoran, SPA, bar, yat kulübü ve spor merkezi gibi birçok sosyal olanağın bulunduğu Mersin Marina’da, yat sahiplerinin gereksinim duyacağı bütün alanlar düşünülmüş. Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer saha marina, soluk almak ya da aş aş isteyenler için de bir cazibe merkezi. Marina’ya fazla yakın oldan mersin masaj merkezleri içerisinde en kaliteli olan DuyguSu SPA’da Thai veya Bali masajı yaptırın.

 

6. Tarsus Müzesi

Tarsus Muzesi

Mersin’in inanç turizmiyle ön plana çıkan ilçesi Tarsus bilhassa Hristiyanlar için fazla sayıda mübarek mekana ev sahipliği yapıyor. Tarih boyunca Anadolu’da medeniyetlerin buluştuğu bir coğrafya olarak bilinen Tarsus ismi Hristiyanlık tarihinde de sıkça geçiyor. Kilikya coğrafyasının merkezi olan bu topraklarda kurulan Tarsus Müzesi‘nde arkeolojik ve etnografik 7,000’i aşkın yapıt ziyaretçiler tarafından görülebiliyor.

7. Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi, Mersin

Tarsus’un kuzeyinde Berdan Çayı üzerinde bulunan Tarsus Şelalesi, bölgede yaşayanların soluk aldığı yerlerden. Mesire alanı olarak değerlendirilen bu şelale çevresi bilhassa haftasonları alaka görüyor. Roma döneminde mezarlık olarak kullanılan bölgede sular çekildiğinde tahrip olmuş mezar yapıları görülebiliyor. Tarsus gezilecek yerler arasında bulunan şelale, sadece Tarsusluların değil etraf illerden vatandaşların da ilgisini çekiyor.

8. Saint Paul Kilisesi, Tarsus

St. Paul Kilisesi, Tarsus

İncil’de Tarsuslu olduğu iki kez yinelenen St. Paul adına yaptırılan kilisenin kati inşa tarihi bilinmiyor. 18. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği düşünülen kilise, Hristiyanlığın yayılmasında mühim rol oynayan, Aziz Paul’un adını taşıyor.

 

Kesme taşlardan yapılan St. Paul Kilisesi‘nin gri renkli granit sütunlarının geçmişinin antik devir izleri taşıdığı belirtiliyor. 1862’de aka bir tamirattan geçmiş, Hristiyanlığın mühim hac merkezlerinden biri olan kilisede yılın her dönemi yabancı turistlere rastlamak mümkün. Freskleriyle hayranlık uyandıran Kilise, Tarsus’ta inanç turizminin merkezi olarak kabul ediliyor. Tarsus’un en mühim seyahat noktasından biri olan Kilise şu an müze olarak hizmet veriyor.

9. St. Paul Kuyusu

St. Paul Kuyusu

İncil’de yer alan, Hristiyanlığın en mühim figürlerinden St. Paul’un Tarsus’ta bulunan kilisesinin bahçesinde yer saha su kuyusu fazla sayıda ziyaretçinin uğrak yeri. Aziz Paul’un doğum yeri olarak bilinen ve kendisine adanan bu tarihi yer, geçmişte Kudüs’e hacca giden Hıristiyanların duraklama yerlerinden biriydi. Yılın her dönemi suyu eksilmeyen St. Paul Kuyusu‘nun derinliği 38, çapı ise 1,15 metre kadar.

10. Tarsus Ulu Camii

Tarsus Ulu Camii

Tarsus Ulu Camii, 1579’da Ramazanoğlu beyi Piri Mehmet Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmış. Kentin en eski ve geçmişte merkezi olan bölgesinde bulunan cami, etrafındaki türbe ve imaret ile 1895’de eklenen saat kulesi ile aka bir külliye görünümünü koruyor. Cami-i Kebir ya da Cami-i Nur diye adlandırılan caminin bitişiğindeki türbede Hz. Şit, Hz. Lokman Hekim ve Halife Me’mun’un mezar odaları bulunuyor.

11. Şahmeran Hamamı

Şahmeran Hamamı, Tarsus

Tarsus’ta Romalılardan kalma bir esas üzerine Ramazanoğulları tarafından yaptırılan Şahmeran Hamamı, restore edildikten sonra yine hizmete sunulmuş. Bütün özellikleri ile Türk hamamı kimliğini yansıtan bu yapıda, yılanların şahı olarak bilinen insan başlı, yılan gövdeli efsanevi Şahmeran‘ın öldürüldüğü dile getiriliyor. Vakıf İşhanı’nın yanında bulunan hamam, Tarsus’un en fazla alaka çeken yerlerinden.

Mersin'de Nereler Gezilir

12. Yedi Uyurlar Mağarası

Yediuyurlar, Tarsus

Hem Hristiyanlıkta hem de İslam dininde laf edilen Yedi Uyurlar inanışının Anadolu’da yer saha mağaralarından biri olan Eshab-ı Kehf Mağarası, Tarsus’a 12 km uzaklıkta. Bugün fazla sayıda ziyaretçinin alaka gösterdiği Yedi Uyurlar Mağarası‘na 6 basamakla iniliyor. Benclus Dağı’nın eteklerinde, önünde eğilimi az olan bir vadide yer saha mağara, mübarek bir ziyaret yeri özelliği taşıyor. Kuran’da Kehf Suresinde de ismi geçen bu yerin inanç turizmi açısından değeri büyük.

13. Kleopatra Kapısı

Kleopatra Kapısı

Antik dünyanın en mühim liman kentleri arasında yer saha ve bölgedeki devletlerle ticari ilişkileri olan Tarsus’un, bu özelliği nedeniyle fazla sayıda esere rastlanıyor. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın denizden gemilerle gelip Tarsus’a girdiği kapıdan Romalı General Antonius ile görüşmeye gittiğinden laf ediliyor. Tarsus surlarından geriye kalan kapının Deniz Kapısı olan ismi geçmişi nedeniyle Kleopatra Kapısı‘na dönüşmüş. Kapının yüksekliği 8.50 m, genişliği ise 5.60 metre.

14. Roma Yolu ve Kilikya Zafer Takı

Roma Yolu ve Kilikya Zafer Takı

Tarsus’a 15 km uzaklıktaki Sağlıklı Köyü’nün yüksek kesiminde bulunan Roma Yolu ve Kilikya Zafer Takı‘nın tarihi MS 1 yüzyıla uzanıyor. 4. yüzyıla kadar kullanıldığı düşünülen yolun genişliği 2.94 ile 3 metre arasında değişiyor. Burada, Roma ve Bizans devletlerine ait mezarlar ve yolla ilgili yapılan çalışmalara ait kitabeler bulunması tarihe ışık tutuyor. St. Paul, Cicero, Julius Casear, Athenedoros, Nestor, Kleopatra, M. Antonius, Augustus ve Hadrian gibi isimlerin yürüdüğü söylenen yolda yürümenin keyfini sonuna kadar çıkarmak gerekiyor.

15. Tarihi Tarsus Evleri

Tarihi Tarsus Evleri

Medeniyetlerin buluştuğu mühim bir kavşakta bulunan Tarsus’ta yerleşik düzene ait tek düze bir kültür bulunmasa da Tarihi Tarsus Evleri, ilçenin yakın tarihi ile ilgili izler yansıtıyor. Cumhuriyet Dönemi mimarisini yansıtan bu evler, kerpiç, taş ve ahşap yapılarıyla dikkat çekiyor. 300’e yakını tescillenen tarihi evler restore ediliğ turizme kazandırılırsa Tarsus’un turizmdeki iddiasını güçlendireceği kesin. Tarsus’un eski evlerinin süslediği sokaklarda yürüyün.

16. Kırk Kaşık Bedesteni

Kırk Kaşık Bedesteni, Tarsus, Mersin

Tarsus’taki ticari hayatın en hareketli izlerine Kırk Kaşık Bedesteni‘nde rastlamak mümkün. Ulu Cami’nin yanında, cami ile aynı tarihi geçmişe uzanan bedesten, Ramazanoğulları Beyliğinden Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579 yılında yaptırılmış. Bir devre imaret ve medrese olarak kullanılan bedesten, cumhuriyetle birlikte kapalı çarşıya dönüşmüş. Tarsus’un hediyelik eşya ve anı merkezi olan bu yapıya mutlaka göz atmak gerekiyor.

17. Olba Antik Kenti, Silifke

Olba Antik Kenti harap halde

Silifke‘ye bağlı Örenköy’de yer saha Olba Antik Kenti, Olba Krallığı’nın merkezi olarak biliniyor. En mühim tarihi yapıları Roma Dönemi’ne ait olan bu kentte fazla sayıda yapıt hala görülebiliyor. Şehrin savunması için yapılan surlar ve gündelik yaşamı anlamak için aka fırsat sunan tiyatronun bir kısmı da ayakta. Kazılarda ortaya çıkarılan antik tiyatro kentin en mühim anıtı olarak kabul ediliyor.

Silifke Otel önerimAltınorfoz Otel

 

18. Aya Tekla Kilisesi

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi

Hıristiyanlığın en mühim figürlerinden olan St. Paul’un öğretilerinden etkilenip bölgeye gelen Aya Tekla’ya adanan kilise Silifke sınırlarında bulunuyor. Hristiyanlığın henüz resmi din olarak kabul edilmediği dönemde bir mağarada dini yaymak için çalışmalar yapan Azize Tekla’nın gizlendiği mağara 4. yy’dan itibaren kiliseye dönüştürülüyor. Yaşadığı dönemde hastalara şifa dağıttığı da bilindiği için kısa sürede ünlenen Aya Tekla Kilisesi, bugün bölgenin mühim cazibe merkezlerinden.

19. Cambazlı Kilisesi, Silifke

Cambazlı Kilisesi

Silifke’de yer saha fazla sayıda mübarek mekanın en dikkat çekici olanlarından biri de bana göre Cambazlı Kilisesi. Cambazlı Köyü’nün yakınından geçerken tesadüfen gördüğüm kilise ne yazık ki neredeyse tamamen yıkılmış durumda.

Harap durumdaki kilisenin ayakta kalan taş duvarları, onun geçmişteki görkeminin nasıl olduğu konusunda düşünce verebiliyor. Kuzey cephesi tamamen kapalı olan kilise apsisinin bütün duvarları hala görülebiliyor. Kaya mezarları, lahitler, abide mezarların etrafa serpilmiş olduğu, Olba Antik Kenti yakınlarındaki bu köy ve civarındaki antik eserlere göz atın.

20. Göksu Deltası, Silifke

Goksu Deltası

Mersin merkeze 85 km uzaklıkta bulunan Göksu Deltası, 500’ü aşan kuş türü ile Anadolu’da mühim bir tabii merkez konumunda. Göksu Irmağı’nın oluşturduğu deltanın doğusunda Erdemli, batısında Gülnar, Güneyinde Akdeniz, Kuzeyinde Konya bulunurken; burası kuş gözlemcilerinin uğrak noktası. Nisan ve Eylül ayları göçün en yoğun yaşandığı devre olarak dikkat çekerken, dürbün ve ekipmanlar gözlemciler için olmazsa olmazlar arasında.

21. Kanlıdivane, Erdemli

Kanlisivane, Mersin

Erdemli ilçesinde bulunan Kanlıdivane, Mersin merkeze 50 km uzaklıkta. Olba Krallığı’nın sınırlarındaki dini bir merkez olduğu yönünde iddialar olsa da ziraat kenti izleri keşfedilmiş. MÖ 2 ile MS 7 yy’lar arasında kesintisiz yerleşimin olduğu kentte, en heyecan verici keşif zeytin işleme atölyelerinin bulunmasıyla yaşanmış. Antik liman ile bağlantısı nedeniyle mühim bir ticaret merkezi olduğu da bilinen Kanlıdivane Antik Kenti‘nde sur kalıntıları da görülebiliyor.

22. Mamure Kalesi

Mahmure Kalesi, Mersin

Mersin’in Anamur ilçesinde Akdeniz kıyısında yer saha Mamure Kalesi, bütün heybetiyle ayakta. Anamur’un 6 km doğusundaki bu muhteşem yapı, Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı üslubundan izler taşıyor. Türkiye’nin en aka kalelerinden biri olan Mamure Kalesi, görüntü olarak Alanya Kalesi’ne benzetiliyor. Mamure’de çift katlı olan kale duvarları içerisinde birbiri ile bağlantı kuran galeriler dikkat çekiyor.

23. Aynalıgöl Mağarası

Gilindire Mağarası

Mersin, Aydıncık‘ta bulunan Aynalıgöl Mağarası, Türkiye’de son dönemde keşfedilen en mühim tabiat harikalarından biri. Mağara, Aydıncık’a 10 km mesafedeki Gemi Durağı yakınlarında bir çoban tarafından 1999’da tesadüfen bulunmuş. Gilindire Mağarası olarak da bilinen bu yere demir merdivenle iniliyor. İçerisinde yarısı tatlı, yarısı tuzlu bir gölü de barındıran mağara, sarkıt ve dikitleriyle hayranlık uyandırıyor.

 24. Kızkalesi

Kizkalesi, Erdemli

Erdemli’nin en fazla tanınan yerlerinden Kızkalesi, Mersin’e 60, Erdemli’ye ise 23 km uzaklıkta bulunuyor. Denize 200 m mesafede, balıkçı motorlarıyla ulaşılabilen Kız Kalesi, günümüze kadar korunmayı başaran kalesi ile yerli ve yabancı fazla sayıda turistin ilgisini çekiyor. Farklı söylencelerde ismi geçen Kızkalesi ile ilgili en sık anlatılan hikayede, baktırdığı falda kızını yılanın sokacağını öğrenen kral, denizin ortasına kale yaptırarak hizmetçileriyle birlikte güzel kızını bu kaleye kapatır. Kızın canı birgün altın sarısı rengindeki “Tarsus Beyazı” üzümü ister. Saraydan gönderilen üzüm sepeti içinden çıkan bir yılan onu sokar ve öldürür.

25. Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Mersin Antik Kentleri: Soli

Mersin’in 14 km güneybatısında MÖ 700. yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurulan Soli Pompeiopolis Antik Kenti, ismini güneşten alıyor. Mersin’in Mezitli ilçesi yakınında bulunan Neolitik, Helenistik ve Roma dönemleri gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan antik kente harap halinden ötürü Viranşehir de deniliyor. Kazıların devam ettiği ve bulunan eserlerin Mersin Müzesi‘nde sergilendiği Pompeipolis kentinde günümüzden 3 bin sene öncesine dayanan yüzlerce muhteşem yapıt bulunmuş.

26. Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin Muzesi

Mersin’de görülmesi gereken yerlerin başında hiç kuşkusuz Mersin Müzesi geliyor. Kentin dört bir yanından gelen arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği bu müze, Mersin’in tarihi geçmişine ziya tutuyor. Şehir merkezinde olması, basit ulaşım imkanı ile müze, kenti ziyaret edenlerin uğradığı ilk yerlerden. Kültür Merkezi’nin bitişiğinde yer saha Mersin Müzesi’nin 3 ayrı salonunda uygarlık izlerine tanıklık etmek mümkün.

27. Mersin Atatürk Evi Müzesi

Mersin Ataturk Evi

Mersin kent merkezinin en işlek noktalarından olan Atatürk Caddesi üzerinde yer saha Atatürk Evi Müzesi, 1897’de dönemin Almanya Konsolosu için yaptırılmış. 1925’te kenti ziyaret eden Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın 11 gün kaldığı bina, 1992’de müze olarak ziyarete açılmış. Anıtkabir Müzesi’nden getirilen 22 parça eşyanın sergilendiği binanın üst katında etnografik objeler bulunuyor.

28. Refah Şehitleri Anıtı

Refah Şehitleri Anıtı

Mersin’de yakın tarihe ait en mühim eserlerden biri olarak kabul edilen Refah Şehitleri Anıtı, II.Dünya Savaşı’nda yaşanan bir faciada batan Refah Gemisi’nde şehit düşen 167 askerin anısına yapılmış. Subay, astsubay ve erlerden oluşan 199 benlik mürettabat Mersin’den Port Said’e giderken Karpat Burnu yakınlarında torpillenerek batmış ve askerlerimiz şehit olmuş. Atatürk Parkı içinde bulunan abide Mersin’in en mühim simgelerinden.

29. Latin İtalyan Katolik Kilisesi

Latin İtalyan Katolik Kilisesi

1843’te Çukurova, Lübnan ve Suriye’de Fransiskan-Kapusien rahiplerin sorumlusu Pleghe’li (İtalya) P. Francesco Tarsus’taki Katoliklerin dini ihtiyaçlarını karşılamak için bir ibadethanenin gerekliliğini düşünür. Lübnan’da rahiplik görevi yapan Genova’lı Peder Giuseppe 1844’te Tarsus’a gönderilir. 1853’te Sultan Abdülmecid tarafından verilen fermanla inşaata başlanmış ve 1898’de bitirilmiş. 1854’te Kupusan ve Marist Rahiplerinin yönettiği Katolik Erkek Koleji ve 1887’de Saint Joseph Rahiplerinin yönettiği Katolik Kız Koleji, kilisenin tadilatlı halinde öğretim vermişler. Bugünkü görünümü olan kesme kireç taşından yapılmış inşaatına 1892’de başlanılmış ve 1898’de ibadete açılmış. Kuzey kısmında uzun süre Fransız konsolosluğu yer almış Kilisenin oldukça hoş bir bahçesi var.

Mersin tabii güzelliklerinin yanında tarihi ve kültürel geçmişi ile de mühim antik kentlere ev sahipliği yapıyor. Tanıtım konusunda sıkıntı yaşayan bu güzel şehir, adeta tarihi mirasın üzerine kurulmuş.

Mersin’de gezilecek yerleri 20-30 maddeyle sınırlamak fazla olası değil. Bu listeyi fırsat buldukça daha da uzatacağım. Mersin gezilecek ve görülecek yerlerli listesine eklenmesi gereken yerleri sizler de aşağıdaki yorum kısmına edebiyat lütfen.

Bir önceki yazımız olan Vize Gerektirmeyen Balkan Ülkeleri başlıklı makalemizde balkanlar ve vizesiz hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın