Her yörenin nasıl ki mutfağında kendine has yemek kültürü baş göstermekte ise Mersin ili içinde oldukça lezzetli tatlı ve ana yemekler Mersin’ e gidip de tatmadan gelmemeniz gereken lezzete sahipler. Hadi başlayalım…

Mersin' de Ne Yemeli

Öyle ki son dönemlerde İstanbul’ un göbeğinde birden fazla mekanda meşhuriyetini ilan eden yiyeceklerden bir tanesi de tantunidir. Mersin mutfağından çıkan tantuniyi Mersin’ de yemeden gelmenizi önermiyoruz. Tantuni ufak ufak doğranmış kuş başı etten yapılmaktadır. Kaburga veya biftekten yapılmakta olan tantuni yufka içerisine dürülmektedir. Yufka ile tüketmek istemeyenler için ise tantuniyi açık ekmek arasında da tüketebilirsiniz.

Mersin' de Ne Yemeli

Batırık

Yer fıstığı ve bulgur ile yapılmakta olan batırık domates ve salatalık eklenerek yapılan bir soğuk çorbadır. Yerli halkın sık tükettiği bir çorba olduğunu söyleyebiliriz.

Mersin' de Ne Yemeli

Lepe

Patates, soğan ve bulgur karışımıyla yapılan bir yemektir. Lapa şeklindedir.

Mersin' de Ne Yemeli

Topalak Çorbası

Geleneksel bir tat olduğundan dolayı genelde düğün zamanlarında yapılmaktadır. İçerisinde nohut, kırmızı et ve bulgur ile yapılmış ufak ufak topları içerisinde barındırmaktadır.

Mersin' de Ne Yemeli

Fıstık veyahut cevizle doldurulan kerebiç görünüm bakımın tıpkı içli köfteyi andırmaktadır. Çöven otu adı verilen köpük içerisinde sunulan tatlı oldukça lezzetlidir.

 

Mersin' de Ne Yemeli

Kerebiç tatlısından esinlenilen bu tatlı içerisinde kuru mamül değil hurma bulundurmaktadır. İnce ince çekilmiş olan kadayıfla yapılan tatlı tel tel bir görünüme sahiptir.

Mersin' de Ne Yemeli

7 farklı baharat çeşidinden yapılan kaynar bir nevi lohusa şerbetini andırmakta. Üzerine tarçın ve ceviz dökülerek servis edilmektedir.

Mersin' de Ne Yemeli

Ülkemizde çok az yerde çıkarılan mavi yengeç çıkarılma noktalarından bir tanesi de Mersin’ dir. Oldukça lezzetli limon suyu ve pul biber ile servis edilmektedir.

Mersin' de Ne Yemeli

Ekmek yerine sofrada bazlama, sıkma adı verilen kahvaltılık dürüm, kayakoruğu adı verilen turşu, zeytin reçeli, sivri biber kızartması ve beraberinde serpme kahvaltı sunumuyla leziz bir kahvaltı olanağı sunulmakta.

Mersin' de Ne Yemeli

 

 

Bir önceki yazımız olan Olimpos' da Yapılacak Aktiviteler başlıklı makalemizde Olimpos hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın