Gezmek için güzel yerlerden birisi olan , Kuzey Amerika’nın Güney taraflarında yer alan bir ülkedir. Değişik bir İspanyolca ülkede kendini hissettirir. Çok fazla bir kültür yoğunluğuna da sahiptir ayrıca. Ülkede çok fazla sayıda antik kalıntı ve de müze bulunmaktadır. UNESCO bakımından bakarsak Amerika Kıtası’nda 1. Sırada geliyor .

Başkenti Mexico City’dir ve toplamda 32 tane eyaletten oluşuyor. Gelelim Meksika’da gezebileceğiniz ve bol bol fotoğraf çekebileceğiniz yerlere:

Mexico City

Meksika Gezilecek Yerler

Daha önce de belirttiğimiz gibi başkenttir. Ayrıca dünyada en büyük metropoller arasında da yer alır. Tarihi birçok eserleri burada görme imkânına sahipsiniz. Ayrıca ünlü Mayalar da burada yaşmaktaydılar. El Angel de la Independencia ve Aztek Piramidi kalıntıları olan Museo el Templo Mayor, Museo de Antropologia, Modern Sanat Müzesi ve de Teotihuacan Aztek kalıntılarını burada görebilirsiniz. Ayrıca popüler yerler olan Palacio Nacional ve Zocalo Meydanı’na da gidebilirsiniz.

Cancun

Meksika Gezilecek Yerler

Burası Quintana Roo eyaleti içerisinde yer almakta olan güzel bir tatil şehri. Bu ada Karayip Denizi’nin kıyılarında yer alıyor. Ayrıca Meksika’nın en önemli turizm şehirlerinden de birisidir. Burada Hidalgo ve Avenida’yı gezebilirsiniz.

Chichen Itza

Meksika Gezilecek Yerler

Burası Maya ve Toltek olmak üzere iki kısma ayrılıyor. Burada bulunan kalıntılar her iki kültüre de ait. Tüm zamanlar içerisinde en büyük mühendislik harikası sayılıyor El Castillo. 365 basamağı var ve Maya takvimini simgeliyor. Ayrıca insan kurban edilen Kutsal Cenote ve Balo Salonu da burada yer alıyor. Aynı zamanda Savaşçılar Tapınağı ve El Caracol Gözlem Evini de ziyaret edebilirsiniz.

San Cristobal

Meksika Gezilecek Yerler

Meksika’da yer alan en güzel koloni şehridir burası. Sokakları Arnavut kaldırımıdır. Kiliseler, meydanlar, şirin evleri ve vosvosların dolaştığı bir şehirdir.

Oaxaca

Meksika Gezilecek Yerler

Meksika’nın güneyinde kalıyor burası. Dağlar, ormanlar, vadiler ve tarihi ile gelenleri karşılamaya devam ediyor. Merkezi çok tarihi bir yapısıyla 1200 anıt içeriyor. Anayasa Meydanı, katedral kuleleri mutlaka gidenlerin görmesi gereken yerlerden bazıları.

Puebla

Meksika Gezilecek Yerler

Burası melekler şehri olarak tanınıyor. Buranın mimarisi barok mimari tarzındadır. Ayrıca burası Arap ve İspanyol lezzetlerin hâkim olduğu bir şehir. Burada bulunan evlerin dış yüzeyleri ise seramikle kaplanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Karadağ Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Karadağ hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın