Her yerleşim yerinin ayrı bir enerjisi ve aurası olduğuna inananlardanız. Medellin ise enerjisini Kolombiya’nın ne demek olduğunu, Latin Amerika insanının farklılığını, ne kadar neşeli insanlar olduklarını kanıtlamak için harcayan bir şehir.

Eğer Kolombiya gezisinde önceliği Bogota’ya verirseniz, Medellin size Kolombiya’nın Bogota’da yaşayan memur nüfusundan ibaret olmadığını, gerçek Kolombiya’yı hızıyla ve hareketiyle gösterecektir.

Medellin size çevresindeki doğal güzellikleriyle, şehir yapısıyla, sosyal etkinlikleriyle ne kadar özel bir şehir olduğunu attığınız her adımda hissettirecektir. Tüm bunların yanına vefat edeli 20 yılı geçmiş Pablo Escobar da şehir için oldukça özel, öyle ki şehirde Escobar ve karteli hâlâ faaliyet gösteriyormuş gibi bir enerji var. Bunun bir sebebi de insanların sokaklarda üzerinde Escobar’ı hatırlatacak şeylerin olduğu bardak, tişört, fotoğraf, defter gibi hediyelik eşyalar satıyor ve bundan geçimlerini sağlıyor olmaları olabilir.

Siz de Medellin’e kadar gelmişken Escobar’ı ziyaret etmek isterseniz -ki bizce istemelisiniz- müze haline getirilmiş evine ya da asla boş kalmayan her gün çiçeklerle dolup taşan mezarlığını ziyaret edebilirsiniz.

Şehri gezmeniz için bir mevsim önerisinde bulunmayacağım çünkü burası her mevsim bahar.

Nereleri Gezelim

Guatepe

Şehre 2 saat uzaklıkta bulunan kasabada, halkın baraj gölü olarak ifade ettiği bir göl bulunuyor. Gölde içerinden bazılarının Pablo Escobar’a ait olduğu bilinen pek çok ada bulunuyor ve bu adalarda insanlar yaşıyor.

Medellin Gezi Rehberi

Kasabada bulunan devasa kaya parçasına 550 basamaklı bir merdiven inşa edilmiş. Kayanın en tepesine tırmanıp kasabanın eşsiz manzarasını seyretmek için genciyle, yaşlısıyla yüzlerce gezgin 550 basamağı birer birer çıkıyor. Bu uzun tırmanışta gezginlerin soluklanabilmesi için orta katta, manzarayı seyrederken bir şeyler yiyip içilebilmesi için ise zirvede birer kafe bulunuyor.

Pablo Escobar Evi

Şehir merkezinde görebileceğiniz bu ev, Escobar’ın ailesi ile birlikte yaşadığı müstakil ev. Kendisi vefat ettikten sonra ağabeyi tarafından içindeki şahsi eşyalara, arabalara, silahlara ve daha pek çok şeye dokunulmadan sevenleri gelip yaşadığı yeri ziyaret edebilsin diye müze haline getirilmiş.

Medellin Gezi Rehberi

Metro Cable

Teleferik aktivitesi boyunca tüm şehri ayaklarınızın altına alıp bu keyfinizi her biri birbirinden güzel olacak fotoğraf ve videolarla ölümsüzleştirebilir, kendinize Medellin’den hatıra birkaç kare bırakabilirsiniz.

Medellin Gezi Rehberi

Ne Yiyip Ne İçelim

Neredeyse her damak tadına hitap edecek yemeklerin bulunduğu şehirde kendi damak tadınıza da uygun bir şeyler bulabileceğinize inanıyoruz. Yemeğinizi iyi kafe ve restoranlarda yemek isterseniz El Pablodo Park bölgesinde aradığınızı bulabilirsiniz.
Burada Meksika restoranlarında tavuk yediğinizde, yaşadığınız yerde yediğiniz şeyin tavuk olduğuna inanmakta güçlük yaşayabilirsiniz. Karnızı doyurduktan sonra bölgede köşe başlarında satılan el yapımı cipsleri de tadabilirsiniz. Vücudunuzun daha tropikal bir şeylere ihtiyacı olduğunu düşünürseniz gene seyyar satıcılardan gözünüzün önünde kesilip paketlenen meyvelerden de satın alıp afiyetle tüketebilirsiniz.

Medellin Gezi Rehberi

Ulaşımı Nasıl Sağlayalım

Şehir ulaşım bakımından oldukça rahat. Yollar ezberleyebileceğiniz kadar kolay ve ezberlemeye rahatça fırsat bulabileceğiniz kadar rahat. Üstelik telefonunuzda internet olmadığı zamanlarda da kullanabileceğiniz ülke haritaları da indirirseniz metro, otobüs, dolmuş güzergahlarından dilediğinizi tercih edebilir, bol bol yürüyüş yapabilirsiniz.

Medellin Gezi Rehberi

Gece Nerede Eğlenelim

Günün gezilecek yerleri bittikten sonra kendinizi Centro Commercial Santa Fe’de’ye bırakabilirsiniz. Burada sizi talk showlar, kabereler, salsa barlar, kulüpler karşılayacak ve günün yorgunluğunu unutturacaktır. Yerel halk ağırlıkta olsa da turistik olarak kabul gören bu bölgede güvenli bir şekilde, kaliteli ve uygun fiyatlı eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Medellin Gezi Rehberi

Şehrin genelinde gezerken güvenliğinizi göz önünde bulundurmanızda fayda var. Geç saatlerde sokaklarda gezmektense eğlence mekanlarından doğruca konaklayacağınız yere gitmeniz tatil süresince olumsuz bir durum yaşamanızın önüne geçecektir.

Bir önceki yazımız olan Thassos Adası Plajları ve Yemekleriyle Dillere Destan Ada başlıklı makalemizde yunan adaları, yunan sahilleri ve yunanistan gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın