Chefchaouen, ’ın Rif Dağı eteklerinde dar sokaklarıyla, merdivenleriyle, kaldırımlarıyla, evleriyle, saksılarıyla, her şeyiyle masmavi olan ”Mavi Şehir”. Öylesine mavi ki, yürürken kendinizi bir akvaryumun içinde hissedebiliyorsunuz. Bu muhteşem mavilik başınızı döndürüyor.
Mavinin Baş Döndüren Hali Chefchaouen 1471 yılında kurulmuş olan Mavi Şehir, ülkenin kuzeyindeki Tangier ve Tatouan şehirlerinden güneye doğru inildiği zaman karşımıza çıkıyor. Karşıdan bakıldığında bir dağın eteklerine serpiştirilmiş beyaz evler gibi görünse de Chefchaouen’a adım attığımızda her yerin masmavi olduğunu görüyoruz.
Mavinin Baş Döndüren Hali Chefchaouen
1930’lu yıllarda İspanya’dan sürülen Arap ve Museviler burayı adım adım mavileştirmiş. Şehirde mavi rengin tercih edilmesine yönelik 2 rivayet var.
1. Rivayete göre halk böceklerden korunmak için mavi rengi tercih etmiş.
2. Rivayete göre Tevrat, Musevi erkeklerin sabah duası yaparken taktıkları şalların mavi ipliklerle bezeli olması emrini verdiği için mavi renk kutsal kabul ediliyormuş, Museviler de mavi rengin cenneti ve Allah’ı simgelediklerine inandıkları için evlerini boyarken mavi rengi tercih etmiş.
Başlangıçta her yer mavi olmasa da turistlerin ilgisini çekince ve kendi gözlerine de güzel görünmeye başlayınca şehrin boyanabilecek her noktasında mavinin bir tonunu kullanmaya başlamışlar.
Mavinin Baş Döndüren Hali Chefchaouen
Şehirde mavinin ne kadar tonu varsa, kültürün de o kadar farklı tonu var. Berberilerden Müslümanlara, Musevilerden Hristiyanlara pek çok farklı kültürü bir arada ahenkle barındıran ve bu ahenkle tıpkı mavi bir inci gibi göz alıcı görünen şehir, sadece sahip olduğu maviliklerle değil kültürlerle de ziyaretçi çekiyor. Özellikle caddelerde yürüyen Berberilerin uzun kapüşonlu açık renkli pamuklu giysilere şehre daha spiritüel bir hava katıyor. Havalar ısındıkça bu açık renkli giysilerin üzerine rengarenk ponponlar da ekleniyor ve görülmeye değer mistik bir hava oluşuyor.
Mavinin Baş Döndüren Hali Chefchaouen
Chefchaouen (Şafşavan)’da pek şok farklı kültürün barındığını söylemiştik. Görülmeye değer geleneksel izler yalnızca Berberilere ait değil haliyle. Buraya gelirken yanınızda boş bir valiz bulundurmanız iyi olabilir. Yaşadığımız coğrafyada pek kolay bulamayacağımız el dokuması rengarenk halı ve kilimleri, yün hırkaları, örgü battaniyeleri oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Yün dışında deri işçiliği de burada oldukça gelişmiş.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler-2 başlıklı makalemizde Kazdağları kamp, Pokut yaylası ve Yedigöller kamp hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın