Masmavi denizlerin üstünde günler sürecek bir yolcuk; mavi tur yapmak istiyorsunuz, hangi maviliklerin üzerinden geçmek istediğinize, rotanıza karar verdiniz ancak nasıl bir tekneyi kullanmanız gerektiğinine karar veremediyseniz, yazımızı okumaya devam ettiğinizde kararınızı kolaylaştırmak için yaptığımız önerilerle tercih etmek istediğiniz tekneye karar verebilirsiniz.

Öncelikle bu konuda çok fazla seçeneğinizin mevcut olduğunu bilmelisiniz.
Örneğin deniz üstünde vaktinizi bir kabin kiralayarak ya da tekneyi tamamen tutarak geçirebilirsiniz. Bu konuda seçiminizi şekillendirecek şey mavi tur için ayırabileceğiniz bütçe olacaktır. Tur için belirlediğiniz rotanın özellikleri ve kişisel zevkleriniz de teknenizi belirlemenizde önemli rol oynayacaktır.

Mavi Tura Çıkacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Mesela yelkencilik sporuyla ilgilenmekten hoşlanıyorsanız tekne tercihinizi bir yelkenliden yana kullanıp mavi tur boyunca hem seyahat hem spor yapabilirsiniz. Kaptanınızın bu konuda tecrübeli olması kendinizi geliştirebilmeniz için eşsiz bir fırsat olacaktır. Kaptanın tecrübelerini size aktarmayacak olma ihtimalinden çekiniyorsanız pek çok tur şirketinin eğitim turları organize ettiği de aklınızda bulunsun. Eğer kaptan olabilecek kadar yelkencilik deneyiminiz varsa kiralamak da bir seçenek, böylece seyahatiniz boyunca denizcilik yeteneklerinizi kullanabilir, engin denizlerin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Seyahatiniz boyunca dümene olsun yelkene olsun elinizi sürmek istemiyorsanız, spor değil keyif alma amacınız ön plandaysa, tercihinizi tur teknelerinden yana kullanmalısınız. Konforlu deniz yolculukları için kamaraları daha geniş, klimalı, daha lüks olan yelkenli kitch, gulet, motoryat, katamaran gibi seçeneklerin arasından bütçenize ve kişisel tercihlerinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Mavi Tura Çıkacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Deniz yolculuğu yaparken teknenin konforundan daha önemli bir şey varsa bu hiç şüphesiz tekeninizi güvenliğiniz ve konforunuzu göz önünde bulundurarak üzerlerine düşen her şeyi büyük bir ciddiyetle yerine getirerek işleten şirket, enerjinizin uyduğu kaptan ve seyahat süreniz boyunca sizin güvenli bir şekilde keyifle yolculuk yapabilmeniz için size hizmet edecek gemi mürettebatıdır.

Dar alanda uzun süre geçireceğiniz yol arkadaşlarınızı seçerken de en az teknenizi, tur şirketinizi seçerken gösterdiğiniz özeni göstermelisiniz. Teknik açıdan her şeyin mükemmel olduğu bir yolculukta sürekli sorun çıkaran, sizi huzursuz hissettiren insanlarla aynı havayı soluyor olmanız yolcuğunuzun pek de güzel geçmemesi için yeterli olacaktır.

Mavi Tura Çıkacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Seyahat etmek istediğiniz tekneyi, yol arkadaşlarınızı, rotanızı belirledeniz ancak mavi tur sürenize hâlâ karar veremediyseniz bunun için bir ipucumuz var. Gitmek istediğiniz yerin çıkış noktanıza olan uzaklığını hesaplayın. Eğer 3-4 saatlik bir mesafede ise gezinizi tamamlamanız için 2 günlük hafta sonu tatili yeterli olacaktır. Ancak Yunan Adaları gibi demirleyip gezmek isteyeceğiniz, deniz üzerinden seyredeceğiniz için bu süreyi bir haftaya çıkarmak daha uygun olacaktır. Seyir sırasında berrak sularda yüzmek de fazlasıyla vakit ayıracağınız bir aktivite olacaktır.

Mavi tur için ayıracağınız süreyi ve seyir rotanızı belirlerken tecrübeli birinden yardım almak işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Yola çıkmadan önce kaptanınızla, yol arkadaşlarınızla seyretmek istediğiniz rotadaki görülmeye değer yerlerin listesini çıkarmak, günlük planlarınızı ayrıntılı şekilde belirlemek süreç içinde belirsizliğin yarattığı huzursuzluğu yaşamanızı engelleyecektir.

Mavi Tura Çıkacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

 

Mavi tur süresince unutmamanız gereken bir şey de açık denizde olduğunuzdan dolayı meteoroloji her ne kadar hava koşullarının olumlu olacağını söylese de sürprizlerle karşılaşabileceğiniz. Gezi rotanızı planlarken önceliklerinizi de belirlerseniz olumsuz hava koşulları seyir süresini uzattığında planınızdan canınızı sıkmadan çıkarabileceğiniz birkaç nokta olur ve gerek kaptanınızla gerek yol arkadaşlarınızla gerginlik yaşamadan olumsuz hava koşullarını göz ardı ederek seyahatinizin keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Dileriz verdiğimiz önerilerle birlikte yapacağınız mavi tur, en çok keyif aldığınız, gülmekten yanaklarınız ağrıdığı, iliklerinize kadar D vitamini ile dolduğunuz, keyifle yüzdüğünüz bir tatil olur.

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın