Mart ayı kışın son günlerinin yaşandığı ay olması itibariyle insanların da havaların ısınması için sabırsızlanmaya başladıkları bir aydır. Havaların ısınmasını bekleyemeyenler kendileri nispeten ılık yerlere atarlar. Ancak havaların ısınmasını istemeyenler de vardır. Onlar ise genellikle Mart ayında tatil için karlı bölgeleri tercih ederler.

İzmir

Mart Ayında Gidilecek Yerler

Ilık bölgelerde tatil yapmak isteyenler için İzmir Mart ayında gidilecek yerler arasında gelmekte. Ülkemizde havaların ısınmaya başladığı ilk illerden olan İzmir Mart ayı boyunca nispeten ılık bir havaya sahip olmakta. Her ne kadar denize girilmese de İzmir’in kıyı şeridinde yapılacak olan bir tatil ilkbahar havasını almanızı sağlayacaktır.

Erzurum

Mart Ayında Gidilecek Yerler

Mart ayında gidilecek yerler arasında bulunan bir diğer il ise havaların ısınmasını istemeyenlerin tercihi olan Erzurum. Burada bulunan kayak merkezlerinde bazı yıllarda Mart ayının sonlarına kadar kar etkili olmakta. Bu sebepten dolayı hafta sonu tatili için dahi seçenekler arasında bulundurulabilir.

Bursa

Mart Ayında Gidilecek Yerler

Erzurum’a gitmek size zor geldiyse kayak yapmak için gidilebilecek bir diğer yer ise Bursa Uludağ. Ancak son yıllarda buraya Mart ayında yağan kar oranında ciddi bir düşüş gözlenmekte. BU da beraberinde buraya gelen ziyaretçi sayısını da etkiliyor. Ancak tatil konusunda biraz dikkatli hareket ederseniz Uludağ’ın karla kaplı olduğu bir zamanı denk getirebilirsiniz.

Sinop

Mart Ayında Gidilecek Yerler

Hava sizin için önemli değil, gezebilecek kadar olsun yeter diyenlerdenseniz eğer Sinop ili bu anlamda Mart ayında gidilecek yerler arasında gösterilebilir. Sinop tarih anlamında ülkemiz insanı tarafından pek fazla bilinmeyen bir ilimi. Ancak buraya gittiğinizde karşınıza çıkacak olan tarihi mekanları ve bu mekanlardaki detayları görünce daha önce neden Sinop’a gitmediğiniz için hayıflanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi başlıklı makalemizde Aynalı Çarşı, Çanakkale ve Çanakkale saat kulesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın