Marsilya Gezi Rehberi

Fransa’nın Provence-Alpes-Côted’Azur bölgesinin başkenti olan Marsilya, bir liman kentidir. Fransa’nın en eski kenti olan bu güzelliklerle dolu şehirde, gezip görülecek sayısız yer bulunuyor. Bugünkü yazımızda sizde Marsilya seyahatinizde görebileceğiniz yerlerin listesini paylaşacağız.

 

Marsilya Katedrali

19. yüzyılda yapılan heybetli bir Roma Katolik Katedralidir ve her yıl on binlerce turist burayı görmek için ziyaret eder.

 

Notre Dame de la Garde

Marsilya’nın en yüksek yerinde bulunan bu yer, şehrin sembolik yapılarından biri olup mutlaka görmeniz gereken yerler listenize eklemelisiniz.

 

Eski Liman

2600 sene önce yapıldığı tahmin edilen Eski Liman, çok eski bir tarihe sahiptir. Günümüzde ise turistlerin en uğrak noktalarından biri olarak hizmet veriyor.

 

Longchamp’ın Sarayı

Milattan önce 600 senesinde kurulan bu yapı, şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir. İsmi saray olarak geçiyor ancak bu yer saray değil. Şehir suyuna gereken önemin verilmesi için yapılmış bir yapıdır.

 

St. Victor Bazilikası

Eski Liman’ın karşı tarafında bulunan Saint-Victor Meydanı bulunuyor. Yaklaşık bin senelik bir mazisi olan St. Victor Bazilikası, Marsilya’nın en güzel mimarisi ve en eski yapılarından biri olarak biliniyor. St. Victor Bazilikası, içerisinde çok zengin bir koleksiyon barındırıyor.

 

Le Panier

Eski Liman’ın yukarısında bulunan bu mahalle, Marsilya’nın en hareketli yerlerinden biridir. Ayrıca şehrin kültürel kalbi ve tarihi merkezi olarak da anılır.

 

La Canebière

Marsilya’nın ana caddesi olan La Canebière, 7/24 canlıdır. 1 kilometre uzunluğa sahiptir ve Réformés bölgesinden, Eski Liman’a kadar uzanmaktadır.

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. İş için gitmiştik marsilyaya pek gezememiştim ancak yinede bir kaç yer gördüm gerçekten etkileyici ve sakin bir şehir.

  2. Denize yakın oluğu için bir çok plaja ve denize yakın otele sahip tatil için başta gelen seçeneklerimden biri marsilya.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın