Mardin’de Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümünde yer alan Mardin medeniyetler şehri olarak anılmaktadır. Suriye ile komşu olan Mardin birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve birçok kültürden etkilenmiştir. Birbirinden güzel yemekleri midenizi doyurur iken, taş evlerin güzelliği de adeta gözünüzü doyurmaktadır. Bu kentte keşfedilebilecek birçok güzellik ve tarih kokan mekanlar vardır. Mardin’de her alana toplu taşıma araçları ile ulaşabileceğiniz gibi taksi ve özel araçla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Rahatlıkla hareket etmek için araç kiralamanızı öneririm. Mardin’in dar sokakları da ayrı bir güzelliğe sahiptir. Bu sebeple Mardin’in dar sokaklarını da gezerek yeni güzellikler keşfedebilirsiniz.

Mardin’de Nereler Gezilebilir?

Mardin’de Gezilecek Yerler
mardin

Mardin de gezilip görülmeye değer birçok tarihi mekan ve doğal güzellik vardır. Birçok dini medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu şehir de manastır, kilise, cami gibi birçok dini yapıyı görebilirsiniz. Mardin’de gezilecek yerler listesinde yer alan Mardin kalesi, Süryanilerin kullandığı , , , , Meryemana Kilisesi ve patrikhanesi, Mardin Müzesi, , geleneksel Mardin evlerini görmek için en az üç gün ayırmanız bu yapıları gezip tarih kokan bu mekanları incelemek için gereklidir.

Mardin’de Neler Yenilir?

Mardin’de Gezilecek Yerler

Mardin sadece tarihi eser ve doğal güzellik içermez. Yemek kültürü konusunda da geniş bir yelpazeye sahiptir. İpekyolu güzergahı üzerinde yer alan Mardin bu sebeple birçok kültürün mutfağından etkilenmiş ve sonucunda damakta enfes bir tat veren Mardin mutfağı ortaya çıkmıştır. Yörede Kibbe olarak bilinen işkembe dolması baharatlı yemek sevenler için ideal bir yemektir. Mardin usulü yapılan ve diğer yörelerin içli köftelerinden daha farklı bir lezzete sahip olan yörede İrok olarak anılan içli köfte tarifini almak isteyeceğiniz özel bir yemek çeşididir. Kızartılarak yenilen içli köftenin haşlanarak yenilenine de İkbebet denir ve daha sağlıklı beslenmek isteyenler için ideal bir yemektir. Soğan kebabı, Kaburga dolması, Dobo, Firkiye de yenilmesi gereken özel tatlardandır.  Mardin çöreği çayın yanında yorgunluğunuzu alabilecek güzel bir tattır.  Harire tatlısı ise yemek üzerine güzel gidebilecek bir tatlı çeşididir. Kahve diyarı olarak anılabilecek bu şehir de bir mırra içmeden dönmemek gerekir.

 

Namidiyar Kartal Yuvası ‘Mardin Kalesi’

Mardin’de Gezilecek Yerler
Mardin Kalesi

Yaklaşık iki asırlık tarihi ile her taşında tarih barındıran Mardin kalesi görülmeye değer bir mekandır. Çok yaşlı olan bu mekan doğal bir kaya üzerine inşa edilmiş ve doğal bir manzaraya sahip olan Mardin Kalesi Sümerler, Persliler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı imparatorluğuna tanıklık etmiş ve bu medeniyetlerin izlerini yıkılmış taşlarında taşımaktadır. Ziyarete açık olmayan Mardin Kalesini yakından görmek için Zinciriye Medresesini ziyaret edebilir ve hem Mardin Kalesini görebilir hem de Zinciriye Medresesini gezebilirsiniz.

Mardin’de Gezilecek Yerler
Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesi Mardin’in merkezinde bulunur ve toplu taşıma araçları ile gidilemeyeceği için taksi ya da özel araçla gidebilirsiniz. Artuklu tarihini bünyesinde barındırıp misafirlerine aktaran Zinciriye Medresesi 1385 yılında son sultanı Melik Necmettin İsa tarafından yaptırılmıştır. Moğol istilasında Moğol ordusunun Sultan İsa’yı buraya hapsettiği tarihten günümüze aktarılan bir bilgidir. Taş işçiliği özenle inşa edilen bu dini yapı iki kattan oluşmuş ve iki avluya sahip olarak inşa edilmiştir. Bünyesinde türbe ve camii bulunan bu mekan uzun yıllar rasathane olarak kullanılmıştır.  Sultan melik Necmettin İsa’nın türbesine ev sahipliği yapan bu mekan da birçok eski kitabeyi de görebilirsiniz.

MARDİN EVLERİ

Mardin gezilecek yerler listesinin başında yer alabilecek Mardin evleri sizi adeta geçmişe tarih kokan zamana bir an getiren ve muhteşem taş işçiliği ile adeta kendine aşık eden yapılardır. Mardin evleri inşasında kullanılan taş özelliği sayesinde evlerin içi yazları serin kışları ise sıcak olmaktadır. Bu sayede yazları çok sıcak olan Mardin’de insanlar sıcaktan bunalmamakta, kışları ise üşümemektedir. Mazı Dağı’nın güney yamaçlarına inşa edilen bu evler yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağındadır. Mardin evleri sarı kalker taşından inşa edilmiştir ve insanlara gezi sırasında geçmişte geziniyormuş gibi bir izlenim vermektedir. Evlerin duvarlarında bulunan süslemeler ise özel anlamlar taşımakta ve eve ayrı bir güzellik katmaktadır.

Ulu Camii

Mardin’de Gezilecek Yerler
Ulu Camii

Mardin’in en eski yapılarından biri olan ve tarihi Artuklulara dayanan Ulu Camii çarşı içerisinde bulunmaktadır. Özel işçiliği ile kubbe ve minaresi göz kamaştırmakta adeta tarihi geleceğe taşımaktadır. ULU Camii Bünyesinde 16 kitabeyi barındırmakta ve BU kitabelerden edinilen bilgilere göre 2.Kutbiddün İlgazi tarafından yapılmıştır. Yapıldığında iki minareye sahip olan camii günümüze kadar birçok dış etkenlerle karşılaşmış ve zaman zaman tadilat görmek zorunda kalmıştır. Sarı kesme taştan inşa edilen camii Süryani yazarlardan elde dilen bilgilere göre kilise iken camiye çevrilmiştir. 1967’de tekrar bir tadilat görerek günümüze kadar varlığını korumuştur. Caminin minaresinde cennet ile müjdelenen on sahabenin ismi bulunmaktadır ve bu camiye ayrı bir önem kazandırmaktadır.

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’de Gezilecek Yerler
Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’in yaklaşık 5 km doğusunda bulunan Deyrulzafaran manastırı günümüze kadar varlığını korumuş ve Süryaniler tarafından hala kullanılan bir yapıdır. Süryaniler için ayrı bir öneme sahip olan bu manastır Süryaniler tarafından inşa edilmiş ve yüzyıllar boyunca tadilatlar görüp yeni eklentiler kazanarak günümüzde ki görünümünü kazanmıştır. Manastır içinde 52 Süryani patiğinin mezarı bulunmaktadır. Manastırın girişinde ise Süryani patriklerinin heykelleri bulunmaktadır. Deyrulzafaran Manastırı rivayete göre adını harcına renk versin diye katılan safran çiçeklerinden almıştır. Tecrübeli ustalar tarafından inşa edilen bu manastır her şekilde özel bir görünüme sahiptir. Tavanında ki taşlar tam bir sanat eseri olup birleşiminde harç kullanılmamıştır. Taşlar belli bir sıra ile dizilerek tavana geometrik bir şekil verilmiştir. 3 kattan oluşan manastırın göz alıcı bir güzelliğe sahip bir avlusu vardır. Manastır Romalılar tarafından kale olarak kullanılmış ve var olan görüntüsüne ek olarak inşaya Meryem Ana Kilisesi, Azizler Evi ve Kubbeli Kilise eklenmiştir. Günümüzde ki görüntüsüne böylece kavuşmuştur.

Kasımiye Medresesi

Mardin’de Gezilecek Yerler
Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi Artuklular Döneminde inşa edilen ancak Moğolların saldırıları sebebiyle yapımı yarım kalmıştır. Yarım kalmış yapı birçok medeniyetin izlerini taşımakta ve medrese Akkoyunlu sultanı tarafından tamamlanmıştır. Artuklu taş işçiliğinin tüm inceliklerini taşıyan medrese gezilmeye değer bir yapıdır. Sadece dini bir yapı olmamakla beraber tıp eğitimi verilmek içinde kullanılan bir nevi tıbbiye merkezidir. Hem dini hem de fen ilimlerinde bilgi verilmek için kullanılan külliye iç ve dış mimari yapısı ile insanı etkilemektedir. İki katlı medresenin avlusunda bir havuz bulunmaktadır.  Mardin’de gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bu yapı buram buram tarih kokmaktadır.

 

Kırklar Kilisesi

Mardin’de Gezilecek Yerler
Kırklar Kilisesi

Mor Behnam ve kız kardeşi Saro için inşa edilen Kilise bölgede Kırklar kilisesi olarak anılmaktadır. Kilise 1.caddeye yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ulaşımı kolaydır. Erken dönem Hristiyan eserlerinin bir mimari örneği olan Kırklar Kilisesi Mardin’de gezilmesi gereken yerlerden biridir. Bir rivayete göre Hristiyanlar üstünde büyük bir baskı kuran Roma İmparatoru Dokios’a 40 asker isyan etmiştir. Ancak bu isyan sonucunda başarılı olunamamış ve kırk asker Sivas’ta ki bir buz gölüne sürgün edilmiş ve donarak ölmelerine sebep olunmuştur. Bölgede Şehit olarak anılan bu kırk askerin anısına kiliseye Kırklar Kilisesi denilmiştir. Kilisenin üç adet giriş kapısı bulunmaktadır. İnce bir ustalık ile işlenen taş işçiliği göze hitap ederken Kilisenin hikayeleri sizi geçmişe götürecektir. Mardin’de gezilecek yerler içerisinde özel bir yere sahip olan mekanı mutlaka gezmenizi öneririm.

Meryem Ana Kilisesi Ve Patrikhanesi

Mardin’de Gezilecek Yerler
Meryem Ana Kilisesi Ve Patrikhanesi

Süryani Katalik mezhebinin en önemli inanç merkezlerinden biri olan Meryem Ana kilisesi ve Patrikhanesi farklı zamanlarda inşa edilmiştir. Tam bir sanat eseri olan kilise 1986 yılında Antakya patriği ignatios tarafından yaptırılmıştır. Mardin’de gezilecek yerlerden biri olan kilise ve patrikhanesi bölgede ikamet eden misafirperver halkın ikramları ve güler yüzü ile daha güzel bir yer olmaktadır.

Mardin Müzesi

Müze 1942 yılında kurulmuştur. Birçok medeniyete ait buluntuların sergilendiği müze Antakya Patriği Behram Banni tarafından inşa edilmiştir. İnşasından bu yana dini merkez, sağlık ocağı. Karakol gibi kullanılan Süryani Katolik kilisesi restorasyon edilip müze olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Arkeolojik ve etnografik eserlere ev sahipliği yapan müzede Roma, Pers, Osmanlı gibi medeniyetlere ait altın, bakır ve gümüş sikkeler, geleneksel kıyafetler, hamam tası, sandalet gibi eşyalar sergilenmektedir. Müze Şar mahallesinde bulunmaktadır ve ulaşımı kolaydır. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için ücretsiz olan müze girişi 5 tl gibi cüzi bir miktardır. Pazartesi günleri müze kapalıdır. Müzeyi gezmek için gittiğiniz gün bu yüzden önem arz etmektedir.

Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin’in kültürel birikimini ziyaretçilere aktaran müze 2009 yılında hizmete açılmıştır. İki yıllık bir restorasyon sonrası hizmete açılan Sabancı Mardin Kent Müzesi daha önceleri vergi dairesi ve süvari kışlası olarak kullanılmıştır. Müze iki kat olarak inşa edilmiş ve birinci kat Dilek Sabancı Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır. Fotoğraf ve resim sergilerini gezmeyi seviyorsanız müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. İkinci katta ise Mardin kültürünü anlatan kitaplar, eşyalar, fotoğraflar bulunmaktadır. Müze giriş fiyatları cüzi bir miktardır. Öğrenci için elli kuruş iken yetişkin için bilet iki liradır. Müze pazartesi günleri kapalıdır.

Mardin’de gezilecek yerler içerisinde daha birçok sayılamayacak yapı ve anlatılamayacak lezzetler vardır. Bu sebeple Mardin’e gelirseniz gezmek için kendinize uzun bir zaman dilimi ayırın.

 

Bir önceki yazımız olan Samsun'un Turistlik Yerleri başlıklı makalemizde Hamamayağı Kaplıcası, Kabaceviz Şelaleleri ve Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın