Mardin’de gezilecek yerleri tanıtmadan önce şehrin önemli tarihi yerlerinden biri olan Savurkapı Medresesi hakkında kısaca bilgi vermek gerekir. Savur kent yapısı olarak Mardin’e benzer. Geçmişte yeraltı madenlerinin ulaşımında büyük rol oynayan eski ticaret yolu üzerinde bulunan Savur, maden ticaretinin kontrolü ve denetimi için kusursuz bir konuma sahiptir. Bu sebepten dolayı birçok medeniyet buraya sahip olmak ve ticaret yolunu kontrol altına almak için mücadele etmiş.

,

Hüküm süren medeniyetler beraberinde kente kültürel miraslarda bırakmışlardır, bunlardan biride Savurkapı Medresesi’dir.13. yüzyılda Artukoğulları tarafından yapıldığı düşünülen medrese günümüzde mescit olarak kullanılmakta. İçerisinde bir çeşme ve lahitler bulunan medrese günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. İlçede Savurkapı Medresesi dâhil olmak üzere birçok eski cami, medrese ve tarihi dokuya rastlayabilirsiniz.

 

Bir Başka Şehir Mardin’de Gezilecek Yerler

Savur ziyaretini tamamladıktan sonra tarihi hissetmek isterseniz mistik havasıyla insanları çeken Mardin’e kesinlikle uğramalısınız. Mezopotamya’nın verimli topraklarının üzerine kurulan, kültürel anlamda tam bir mihenk taşı olan şehirde hüküm süren uygarlıklardan kalan birçok eser geçmişe ışık tutmaya devam ediyor. Ulu Camii, medrese ve müzelerin yanı sıra birlikte yaşayan farklı kültürlere ait kiliseler ve manastırlarda korunarak günümüze taşınmıştır.

Baktığınız her yerde tarihi hissettiren şehrin taş evleri, Mardin’de görülmesi gereken yerler arasındadır. Şehre biraz yüksek bir alandan baktığınızda tarihi atmosferi daha rahat gözlemleyebiliyorsunuz. Kentte bulunan taş evler, 1979 yılında sit alanı olarak kabul edildi. Hamdaniler tarafından inşa edilen Mardin Kalesi ise Türkiye’deki tarihi yapılar arasında yer alıyor. Çünkü kalenin uzunluğu tam olarak 1 km. ve yapımı 10. yüzyıla kadar dayanıyor.

Diğer adı Kartal Yuvası olan Mardin Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra Kayseriyye ve Revaklı Çarşılarını ziyaret edebilir çeşitli hediyeler alabilirsiniz. Yemek kültürü de çok çeşitlilik gösteren Mardin’de yöresel yemeklerin yanı sıra Türk mutfağına özgü yemekleri de tatmak mümkün.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın