Tarihi eskilere dayan güneydoğunun en güzel şehirlerinden biri olan Mardin’in yemekleri anlatılmayla bitmemektedir.
Öncelik olarak İşkembe Dolması olan kıbbeden bahsedelim.
Oğlak ya da kuzu işkembesi kullanılarak içerisine pirinç, nohut,  baharatlar ve etin birleşmesiyle oluşmaktadır.
Güneydoğumuzun meşhur olan yemeği içli köfte yine Mardinimizin de en meşhur yemekleri arasındadır bulgurla etin birleşmesinden ister yağda kızartılarak isterse de haşlaması yapılarak servis edilmektedir.
Her yörede adını duyuran kebap bu sefer soğan kebabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ceviz büyüklüğünde ki baharatlı kıymanın küçük soğanların içerisine koyulması ve salçalı sudan geçtikten sonra fırına verilmesiyle meydana gelmektedir.

Etli Mardin Yemekleri

Mardin Yemekleri

Bazı zamanlarda şölen veya ziyafet verilmek istendiğinde Kaburga dolması olmazsa olmazların arasına girmektedir.
Yine aynı şekilde et yemeği olan Dobo kuzu koluyla meydana gelip bir sofra ne kadar kalabalık olursa olsun doyurmaya yetmektedir.
Şehrin en farklı yiyeceğine sıra gelmişken ‘Firkiye’den bahsedelim. İçerisinde kuşbaşı et ve çapla bulunan yemek genelde üzerine limon sıkılarak yenilmektedir. Yöremiz ekşiye önem veriyor ki anlaşılan bir diğer yemeğimizde Alluciyedir. Bu yemek ise yine kuşbaşı etten ve erikten meydana gelmektedir ilk kez görenlere garip gelse de lezzetine doyum olmadığı kanıtlanmıştır. Etten vazgeçmeyen şehrimizin bir diğer yemeği ise Accindir. İçinde dana eti bulgur ve yumurtadan oluşan yemek yine yörenin insanlarının vazgeçmediği yemekler arasına girmektedir.

Mardin Börekleri

Mardin Yemekleri

Adına ister Mardin çöreği isterseniz kiliçe diyebilirsiniz. Kiliçe özünde şeker, süt ve unun birleşmesiyle oluşan kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biridir. Hamur işinden gidecek olursak lahmacuna benzer şekilde olan Sembusek lahmacundan farklı olarak kapalı şekilde yapılır.

Mardin Tatlıları

Mardin Yemekleri

Pekmeze güzellik katan Harire tatlısı, pekmez, un, şeker tarçın gibi kolay bulunabilen yiyeceklerden meydana gelmektedir. Diğer yörelerimize ait olan lokmaya benzer bir diğer tatlımız ise Zingildir. Zingil hamuru hazırlandıktan sonra kızgın yağda kızartıldıktan sonra şerbetiyle buluşan vazgeçilmez bir hamur tatlısıdır.
Son olarakda tüm bu tatlıların yanında olmazsa olmaz denilen sert kahvesi mırra’dır. Kahvenin birkaç kez demlenmesiyle meydana gelmektedir ve içen yöreyi zinde tutmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Karadeniz Bölgesi Yemekleri başlıklı makalemizde Karadeniz Bölgesi Yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın