Farklı kültürlere kapılarını aralayan ilimiz sahip olduğu sarı taş dokuları ile ve tarihi dokusu ile sizlerin hem seyahat edip hem de aynı zamanda zamanda yolculuk yapmanıza olanak sağlamaktadır. ilimizde bir çok medeniyetlerin kurulduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca tüm bu medeniyetler birbiri ile düşman olmaksızın iç içe yaşamıştır. Bereketli topraklarda konumlandırılan ilimiz Dicle ve Fırat nehri arasında kalmaktadır. Şu önemli ayrıntıyı da belirtmeden geçemeyeceğiz medeniyet süresince ’ de yazı bulunmuş, takvim bulunmuş ve saat kavramı ilk kez burada oluşturulmaya başlanmıştır.
Ulu Cami
yılında Artuklular zamanında yapılandırılan Ulu Camii de manzaraya doyarken aynı zamanda Zinciriye Medresesine giderek şehrin manzarasına doyabilirsiniz.
Kasımiye Medresesi
Gün batımının en güzel izlendiği bölgelerden bir tanesi de Kasımiye Medresesidir. Dağların ovalar ile birleştiği bu alanda konumlanan bu medrese de bulunan bir çeşmenin insanoğlunun doğum, bebeklik, çocukluk, gençlik ve bununla beraber yaşlılık çağını temsil ettiği bilinmektedir.

Mardin gezilecek yerler

Dara Antik Kenti
Henüz yeni yeni keşfedilmiş olan bu antik kentte kazı çalışmaları devam etmekte. Bölgede Romalılara ait olduğu düşünülen 4000 kişilik kemik parçaları bulunmaktadır. Bu alana yakın konumda bulunan zindanların olduğu bir yapı var. Bu yapının düşmandan kaçmak adına inşa edildiği düşünülüyor.

Mardin gezilecek yerler

Mardin Müzesi
Eski sarı taşlar ile bezenmiş olan Mardin Müzesi Roma, Bizans, Artuklu, Urartu, Grek, Pers, Helenistik ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntıları barındırmakta. Müze içerisinde kandil, sikke, cam şişe ve benzeri bir çok eser bulunmakta. Arkeoloji alanında sergilenen bu eserlere aynı zamanda köklü bir geçmişe sahip olan yöresel kıyafetler, bakır eşyalar, kılışlar ve benzeri bir çok eser daha eşlik etmekte.

Bir önceki yazımız olan Viyana' da gezilecek yerler başlıklı makalemizde Viyana hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın