Halkların ve dinlerin randevu noktası olan Mardin, varlıklı sosyolojik yapısı ile ilgi çekiyor.
Bu özelliği vasıtası ile kültür turlarının vazgeçilmez duraklarından birisi durumuna gelen şehirde keşfedilmeyi bekleyen düzinelerce tarihi yapı, leziz mutfak kültürü ve eşi benzeri olmayan el işi ürünler sizi bekliyor.  gezilecek yerler listesinde sizlere anlattığım mekânları ziyaret ederek,şehrin bulundurduğu bu zenginliklerin keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Mardin Gezilecek Yerler Listesi ;
Medeniyetler beşiği Mardin’de toplu taşımanın sağlandığı halk otobüsleri ve minibüslerle dilediğiniz yere basitçe ulaşabilirsiniz. Tercihiniz konforlu yolculuk gerçekleştirmekten yanaysa taksi ya da vasıta kiralama seçeneklerini de düşünebileceğiniz şehrin tarihi mahallelerindeki dar sokaklarını, sahip oldukları hazineleri keşfetmek için yürüyerek dolaşmanızı öneririm. Şehir gezerken karnınız acıkırsa Mardin’in meşhur mezeleri ile birlikte kaburga dolması yiyerek karnınızı doyurabilirsiniz. Telkarileri ile meşhur kentten ayrılmadan evvel Süryani şarabının ve badem şekerinin tadına bakmayı sakın unutmamalısınız.

1.

Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Evleri -Deyrulzafaran Manastırı
Mardin Evleri

Taş işçiliğinin görkemine tanık olmak için kente Orta Çağ manzarası kazandıran,ananesel mimariyle inşa edilmiş taş haneleri Mardin gezilecek yerler listenizin ilk sırasına koyabilirsiniz.  Bölgede basitçe bulunabilen sarı kalker taşından yapılmış Mardin Evleri’nin en devasa özelliği sıcağı iç bölümüne yansıtmaması. Mazı Dağı yamaçlarındaki dar sokaklarda gezinirken fotoğraflama talihi yakalayacağınız hanelerin görkemi, duvarlarına işlenen süslemelerle henüz da artırılmış.

2. Deyrulzafaran Manastırı

Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Evleri -Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’in 4 kilometre doğusunda, ovaya hâkim tek konumda bulunan Deyrulzafaran Manastırı, M.S. 5  asırda Süryaniler doğrulusunda inşa edilmiş. Tamamlanmasının sonrasında asırlar içinde uygulanan eklentilerle günümüz görünümünü kazanan manastır, 1932’ye kadar Süryani Ortodoks patriklerinin ikametgahı olarak kullanılmış. 52 patriğin mezarlarının yer aldığı dini yapının en ehemmiyetli kısımlarını Mor Hananyo (Kubbeli), Meryem Ana kiliseleri ile Azizler Hanesi ve Güneş Tapınağı meydana getiriyor. İnşa edildiği dönemde sarf edilen mozaikleri halen henüz sağlamlığını koruyan yapıyı ziyaret ederseniz, tarihi tek Süryanice İncil’i görme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

3. Ulu Camii

Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Evleri -Deyrulzafaran Manastırı
Ulu Camii

Çarşı içindeki Ulu Camii, muhtelif yerlerine yerleştirilmiş 16 kitabeye sahip olduğu halde kim doğrulusunda ne vakit yaptırıldığı ve mimarının kim bulunduğu bilinmiyor. Mardin’in en külüstür camisi olarak hatırlanan dini yapı, 2 minareli olarak inşa edilmiş; fakat şu zamana kadar bunlardan yalnızca 1 tanesi dayanıklı olarak ulaşabilmiş. Akkoyunlu, Memlük ve Osmanlı zamanlarında düzeltme geçirmiş olan yapı, günümüzdeki görünümüne ise 1967’de kavuşmuş. 4 devasa mezhebe hitap eden caminin minaresinde cennetle müjdelenmiş 10 sahabenin adları yazılı.

4.

Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Evleri -Deyrulzafaran Manastırı
mardin kalesi

“Kartal Yuvası” adıyla da anılan Mardin Kalesi, günümüze ulaşan son görünümünü 10. yüzyılda Hamdaniler’in çalışmalarıyla elde etmiş. 1.600 yıllık geçmişe sahip olan askeri yapı, stratejik konumu sayesinde bölgeyi elinde tutmak isteyen tüm medeniyetler tarafından kullanılmış. Tarihi değeri kadar manzarasıyla da sizleri büyüleyecek olan kale, görkemi ve sağlamlığıyla pek çok şaire ilham kaynağı olmuş.

5. Kasımiye Medresesi

Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Evleri -Deyrulzafaran Manastırı
Kasımiye Medresesi

Mardin gezilecek yerler listesinde sırada Artuklular döneminde yapımına başlanan; fakat Timur yönetimindeki Moğollar’ın saldırıları hasebiyle yarım kalan Kasımiye Medresesi yer alıyor. 15. yüzyılda Akkoyunlu Sultanı Kasım İbn Cihangir doğrulusunda inşası tamamlatılan yapı, Artuklu taş işçiliğinin ve mimarisinin görkemini yansıtması yönünden epey kıymetli.
Avlusunda öldürülen Kasım Paşa’nın kız kardeşinin yapıya astığı gömlekten sıçrayan kan izlerinin, duvarına su döküldüğünde görülebildiği rivayet edilen dini eğimi merkezi son zamanlarda El Cezire Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

6. Dara Mezopotamya Harabeleri

Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Evleri -Deyrulzafaran Manastırı
Dara Mezopotamya Harabeleri

Döneminde kazanın en muhteşem ve en meşhur şehiri olan Dara Mezopotamya Harabeleri, Nusaybin yolu üzerindeki Oğuz Köyü’nün hudutları içinde yer almakta.
Adını Pers Kralı 3. Dara’dan alan antik şehir, M.Ö.  530-570 seneleri arasında inşa edilmiş.
Roma döneminde de ehemmiyetini koruyan ve gelişimini devam ettiren şehirde hafriyat çalışmaları neticenin de sarnıçlar, kuyular, çarşı, kilise, tiyatro ve askeri emelli binalar gün yüzüne çıkartılmış. Kayalara oyulmuş kısımları de tespit edilen kent, İpek Yolu üzerindeki konumu hasebiyle evvel ticarette, ardından da dini konularda öne çıkmış.

7. Mor Gbariel Manastırı (Deyrulumur)

Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Evleri -Deyrulzafaran Manastırı
Mor Gbariel Manastırı (Deyrulumur)

Midyat’a bağlı Güngören Köyü’ndeki, Süryanilerin ana yurdu olarak malum Tur Abdin Yaylası’nda tespit edilen Mor Gbariel Manastırı (Deyrulumur), Mor Şmuel ve öğrencisi Mor Şemun doğrulusunda 397 seneninde inşa edilmiş. Değişik tarihlerde yapımlarına başlanmış, değişik tarzdaki binalardan meydana gelen dini yapıya,gelişiminde ehemmiyetli katkılar gerçekleştiren Turabbbin Metropoliti Mor Gabriel’in ismi verilmiş. Süryani Kilisesi doğrulusunda “İkinci Kudüs” olarak ilan edilen manastır, tamamlanmasının sonrasında o kadar ünlenmiş ki Roma ve Bizans imparatorlarından bağışlar almış.

8. Zinciriye Medresesi

Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Evleri -Deyrulzafaran Manastırı
Zinciriye Medresesi

Bölgeyi istila eden Moğol silahlı gücünün burada hapsettiği Sultan İsa’nın isimiyle de hatıralan Zinciriye Medresesi, 1385 senesinde inşa edilmiş. İki katlı ve iki avlulu olarak geliştirilen dini yapı, bilhassa girişindeki taş işlemelerdeki ustalıkla ilgi çekiyor. Elverişli konumu hasebiyle geçmişte gözlem ev olarak sarf edilen tarihi yapının içinde Sultan İsa’nın türbesi ve çoğu külüstür kitabe yer almakta.

9. Mardin Müzesi

Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Evleri -Deyrulzafaran Manastırı
Mardin Müzesi

Asurlar’dan Osmanlılar’a kadar noktaya hükmetmiş medeniyetlere ilişkin buluntuların sergilendiği Mardin Müzesi, 1942 senesinde heyetmiş. 1995’ten ardından etkinlik gösterdiği binası ise 1895 senesinde Antakya Patriği Ignatios Behram Banni doğrulusunda Süryani Katolik Patrikhanesi olarak inşa ettirilmiş. Arkeoloji ve etnografya olmak suretiyle 2 değişik kısmı içeriğinde barındıran müzede tarihsel dikkate sahip eşyaların yanında mevki kültürünü tarif etmenize yardımcı olacak gereçleri de inceleyebilirsiniz.

10. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Evleri -Deyrulzafaran Manastırı
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tek başka müze ise 2009’da açılışı yapılan Sakıp Sabancı Mardin Şehir Müzesi. Geçmişte atlı kışlası ve vergi hanesi olarak kullanılmış tek binada gayret gösteren müzede şehrin tarihsel ve kültürel birikimi ziyaretçilere aktarılıyor. Kültürel tesiste ayrı olarak resim ve fotoğraf sergilerinin tertip ettiği Istek Sabancı Sanat Galerisi’ne yer verilmiş.

 

Bir önceki yazımız olan Eylül Ayında Nereye Gidilir Sorusunun Cevabı- Gezilecek 8 Şehir başlıklı makalemizde Eylül Ayında Nereye Gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın