Güneydoğu Anadolu bölgesinin gözde şehirlerinden biri olan Mardin tarihi açıdan birçok gezilecek, görülecek yere sahiptir.
Farklı dinlerin ve kültürlerin bulunduğu şehrimizde birçok kilise ve cami yer almaktadır. Bunlardan bazılar; Mardin Kalesi, Deyrulzarafan Manastırı, Zinciriye Medresesi, Behnam Kilisesi, Kasımiye Kilisesi, Mardin Ulu Cami, Mardin Dara Antik Kenti, Mardin Müzesi, Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mor Gabriel Manastırı, Surur Hanı ve olmazsa olmaz Mardin Evleridir. Bazılarından bahsetmek gerekirse;

Mardin Kalesi

Mardin Gezilecek Yerler

1600 yıllık tarihiyle birçok medeniyete tanıklık eden Mardin kalesinin tarihinin 10.yüzyıla dayandığı düşünülmektedir aynı zamanda Mezopotamya Ovasının manzarasına tanıklık etmektedir. Günümüzde ziyarete kapalı olan Mardin Kalesi, Sümerliler, Romalılardan, tutun ki Osmanlılara kadar birçok döneme kendini göstermiştir.
Deyrulzafaran Manastırı

Süryaniler tarafından hala kullanılan manastır dini merkez ve okul olarak görülmektedir. Deyrulzafaran Manastırı Süryaniler tarafından güneş tapınağı olarak inşa edilmektedir. İnşa edilirken safran çiçeklerinin kullanımının renk verdiğine inanıldığı için adının da buradan geldiği öne sürülmektedir.

Zinciriye Medresesi

Mardin Gezilecek Yerler

 

Tarihi 14.yüzyıla dayanan bu medrese 1385 yılında son Artuklu Sultanı Melik Necmettin İsa tarafından inşa edilmiştir. Asıl adı Sultan İsa medresesi olan yapıt halk tarafından Zinciriye Medresesi Olarak anılmaktadır.

Mor Behnam Kilisesi

Mardin Gezilecek Yerler

Kırklar kilisesi olarak da bilinen bu medresenin tarihi 6.yüzyıla dayanmaktadır.
Mor Behnam ve kız kardeşi Saro adına yapılan bu kilise de eğitim 1799 yılından 1928 yılına kadar devam etmiştir.

Kasımiye Medresesi

Mardin Gezilecek Yerler

En büyük yapıtlardan olan bu medrese Mardin merkezdedir. Dini merkezli olmasının yanı sıra tıbbi yardım için kullanılmıştır.

Mardin Ulu Cami

Mardin Gezilecek Yerler

Mardin’in asıl kimliği olan Ulu Cami Cam-i Kebir olarak da tarihe geçmektedir. Artuklu dönemine ait olduğu ve tarihinin 1176 yılına dayandığı öne sürülmektedir ve yapıtıyla şehri büyülemektedir.

Mardin Dara Antik Kenti

Mardin Gezilecek Yerler

Oğuz köyünde bulunan Dara Antik Kenti Mezopotamya’nın en önemli yerlerinden kabul edilmektedir. Askeri üs olarak savunma amaçlı İmparator Anastasius tarafından kurulmuştur.

Mardin Evleri

Mardin Gezilecek Yerler

Mardin’e geldiğiniz zaman olmazsa olmazlardan olan Mardin Taş Evler şehrin tarihi kültürünü ve güzelliğini muhteşem şekilde ortaya koymaktadır.

Bir önceki yazımız olan Mykonos’da Nereleri Gezmeli? 2 başlıklı makalemizde gezi rehberi, Mikonos gezi ve Mykonos gezi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın