MARDİN GEZİ REHBERİ
mardinharita

Biz sokakta yürürken tür tür dili birlikte duyduğumuz, “size ne kardeşim biz hep birlikte misler gibi yaşayıp gidiyoruz” tümcesini yüzümüze güm diye çarpan, resim olarak ise harbiden kendisine has şehirlere bayılıyoruz.
İşte Mardin de tam anlamıyla öyle tek kent. Türkçe’nin dahi türlü türlü sürümünü duyduğunuz, Kürtçe’nin, Arapça’nın hem de kaybolmakta olan dillerden bir tanesi olan Süryanice’nin dahi karşınıza çıktığı tek yer burası ve herkes birbirini o kadar kabul etmiş, bütün bu kültürler, diller, dinler o kadar güzel iç içe geçmiş ki, büyülenmemek, etkilenmemek elde değil.

MARDİN GEZİ REHBERİ

Burayı görüp de “burası x kazasına benziyor” demezsiniz örneğin, “X kenti Mardin’e benziyor” tümcesine döner o iş, zira Mardin’in uyandırdığı duygular, görüntüler kafanıza yerleşir ve bunları farklı tek kentte yaşamanız pek de ihtimalli değildir.
O çarşının kaosunda gezinirken, buranın insanıyla ülke kritiği yapar iken veyahut sisli tek Mardin akşamında suskunluk içerisinde yürürken gelen o hisler tamamiyle buraya has, farklı tek yerde aynısını hissetmek olası değil.

Düşünsenize, taa ilkokul senelerinden ardından duyduğunuz o kalıplaşmış “Dicle ve Fırat arasında kalan medeniyetler beşiği ” cümlesinde söz edilen yerin göbeğindesiniz, o tümcenin ağırlığı dahi Mardin’i başka şehirlerden ayırmaya yetiyor.
(Mezopotamya Yunanca iki ırmak arasında kalan mevki demekmiş aynı zamanda, net malumat mi bilmiyoruz, öyle okuduk) Ülkenin batı taraflarında tek yerlerden oralara bakıp da “ayy defa istiyorum oraları görmeyi yaaa” demek farklı bişi, gidip orada dolaşıp da o havayı solumak ve gözlem inşa etmek bambaşka bişi harbiden.

MARDİN GEZİ REHBERİ
mardin

Bir dakika ya, biz burada bu kadar şeyi anlatırken aklınıza “Mardin Kapı Şen Olur” şarkısı mı takıldı, kendimize mi öyle geliyor? (zaten yanlızca lee lee bölümüne kadar biliyorsunuz di mi) Takıldıysa onu tek zahmet yollayı verin, zira o Diyarbakır yöresine ilişkin tek türküymüş…….Ayrıca Berdan Mardini de Diyarbakır’da doğmuş….Şok üzerine şok, bütün doğrularımızın yanlışa döndüğü bu karanlık günü unutmayacağız…..

Mardin’e Ne Vakit Gidilir?
Pek defa yere bulunduğu gibi Mardin’e de bahar aylarında gitmek gerçekte en güzeli.
Yazın gider iseniz kavrulursunuz, kışın gider iseniz donarsınız, net.
Yazın tek başka eksi yanı da turist adedinin artacak olması.
Bu vaziyet size lokantalarda yer bulamama, gezilecek yerleri halay takımı gibi milletle birlikte gezme vb. şekillerde dönebilir ve tadınızı kaçırabilir.
Biz Mardin’e Kasım ayında gittik ve kararımızdan büyük oranda hoşnut olduğumuzu söyleyebiliriz.

 

Bu mevsimsel tek vaziyet mudur bilemiyoruz fakat, tek noktada olağanüstü çok sis vardı ve görüş uzaklığı burnumuzun ucunu göremeyecek kadar düştü.
Gerçi biz bu vaziyete da bayıldık ve defa güzel fotoğraflar yakaladık, siz ne düşünürsünüz bilemiyoruz. Genel olarak gündüz hava gezmeye oldukça elverişliydi, akşamları ise epey soğuktu, fakat bunu pek de efkar etmedik.
*Kış döneminde gidecek olursanız, hem de Kasım bakımından hava 5 gibi kararıyor ve müze, ören yeri, manastır gibi yerler sabah saatlerinde kapanabiliyor, bu sebeple gününüzü planlamak bir miktar zorlu olabiliyor ve kendinizi Usain Bolt hızında gezerken bulabiliyorsunuz, haberiniz olsun.

MARDİN GEZİ REHBERİ
camii

Mardin’de Ne Kadar Kalınır?
Şu “abi orası 1 gün içerisinde gezilir ya” diyen kankaları hiçbir zaman dinlememenizi tavsiye ediyor ve Mardin gibi tek kenti hakkını sunarak dolaşmak için şu şekilde bi’ 3 gün ayırmanızı öneriyoruz. En azından 2 tam gün garanti. Bir gününüzde Külüstür Mardin’i, tek gün içerisinde Midyat ve seviyesini, 1 gününüzde ise müzeleri ve alışverişli meselelerinizi halledebilirsiniz.
Yani şayet panik içerisinde geçmeyen, tüm şeyleri benimseyerek, yerlisiyle muhabbetinizi ederek, yemeğinizi doya doya yediğiniz tek gezi geçirmek istiyorsak mantıklısı bu.
Ama bir miktar henüz kompakt ve süratli tek gezintiye hazırsanız 2 güne sığdırmayı da tecrübe edinebilirsiniz.
Hafta sonu gezginleri üzülmesin, 2 gün içerisinde de defa şey görebilirsiniz.

Mardin’de Ulaşım ve Vasıta Kiralama
Mardin’de ulaşım sorunu gerçekte Külüstür Mardin tarafındayken pek demeseleye dönüşmeyecektir, zira burada her yer birbirine yürüme mesafesinde olmakla beraber esasen isteseniz de vasıtayla gezemezsiniz.
Hem kent labirent gibi, hem sokaklar defa dar, hatta arabayla o bölgeye buraya gidecek olursanız bir ton şeyi kaçırırsınız, buranın en devasa olaylarından biri baht yapıtı daldığınız sokaklar veyahut aklınızı birdenbire tek ara sokağa, tek dükkana veyahut tek odanın avlusundan içeri (çok da şey yapmayın şimdi dayak falan yersiniz) uzatınca karşınıza çıkanlar.
Dolayısıyla Külüstür Mardin bölümünde aracı unutun gitsin.

Fakat Külüstür Mardin’in dışına çıkmanızı gerektiren ve dolaşmak isteyebileceğiniz birçok değişik nokta da bulunduğu için Mardin’de vasıta kiralama konusunu bi’ değerlendirmenizi öneririz. Hadi Külüstür Mardin’e 4,5 km uzakta olanlara tek şeklinde aracınız olmadan gitmeyi başardınız diyelim, e Midyat tarafları ne olacak? İyisi mi siz otomobil kullanmak istemiyorsanız da otomobil kullanmayı bilen arkadaşınıza “ya cnm Mardin aşırı güzel net gelmen gerekli sensiz geçmeez” diye ayak yapın, gezdirsin sizi, İŞİ NE?
*Mardin Havaalanı’nda Budget, Avis ve Enterprise gibi firmaların şubeleri var.
Hertz’ün şubesi ise hava alanının derhal yanındaki alış veriş merkezinin içerisinde.

MARDİN GEZİ REHBERİ
mardinsokak

Mardin’de Nerede Kalmalı?
Mardin’de otel seçimi ile ilgili tam manasıyla tek nokta atışı yaptığımızı düşünüyoruz, zira hem otel güzel ve temizdi, hatta lokasyon olarak defaiyi tek noktadaydı.
Ayrıca derhal yanısıra arabanızı park edebileceğiniz tek alan bulunduğu için Külüstür Mardin gibi kaotik sayılabilecek tek yerde yer arama problemiyle de uğraşmıyorsunuz.
Son olarak çalışanlar da epey güler yüzlü ve sıcakkanlı kişiler bulunduğu için biz sanırım adeta bu otel ile bağ kurduk, akşam otele dönüp “ay bi kahve yapsanıza ya içelim hep beraber” noktasına geldik desek abartmış olmayız.
SÖYLE ULAN ARTIK ŞU OTELİN ADINI dediğinizi duyar gibiyim, kırıcı oluyorsunuz.
İzala Boutique Hotel’de kaldık, buyrun doya doya konaklayın.

Mardin’de Gezilecek Yerler
Mardin çapında gezeceğiniz yerlerin devasa tek bölümü Külüstür Mardindoğrultusunda yer almakta. Burayı Avrupa’da fazlası kentte karşılaştığınız “Old Town” ili gibi düşünün.
Şehir kesinlikle ki burası dışında bölgelere de etrafa dağılıyor fakat onlardaha fazla yerleşim yeri gibi ve Türkiye’nin geri kalan şehirlerindeki vaziyete benzer şeklinde resim yönden pek de tek şeye benzemiyor, o yüzden siz iyisi mi Mardin’i “Eski Mardin” yönü ile hatırlayın.
Bu mevki dışında gezeceğiniz yerlerden ayrı olarak bahsedeceğiz, henüz bu işin Midyat yönü var.

Mardin gezinize başlangıç inşa etmek için en iyi nokta gerçekte bu cadde,zira alçakta söz edeceğimiz bir ton yer tek şeklinde bu caddeye bağlanıyor, buranın aşağı ya da yukarıya bölümünde kalıyor.
Aşağıda alış veriş için önereceğimiz yerler, armağanlık eşya, gümüş, sabun ve Mardin’e has aklınıza ne geliyorsa hepsini bulabileceğiniz, restoranların yer aldığı, Külüstür Mardin’in kalbi diyebileceğimiz tekcadde bulunduğu için buraya yolunuz sürekli olarak düşecek esasen, o yüzden şuandan kendine alışın deriz.

MARDİN GEZİ REHBERİ
Tarihi 1. Cadde


Zinciriye Medresesi’nin tarihi çook eskilere, ta 1385 senesine dayanıyor.
Burada karar süren nihai Artuklu sultanı doğrulusunda yaptırılmış.
Hatta enteresan tek malumat olarak, saatinde Timur buralara kadar ulaştığında medreseyi yaptırmış olan sultanı bir müddet bu medresinin içerisine hapsetmiş.
Medrese’nin kendi esasen mimari olarak defa güzel ve bizce mutlaka görmelisiniz.
Bu kafi gelmediyse lokasyonu nedeniyle, başka bir deyişle bayağı tepelerde bulunduğu için Mardin çapında görebileceğiniz en iyi manzaralardan birini bu tepeden göreceğinizi de ekleyelim, belki sizi o merdivenleri çıkmaya şuandan ikna etmiş oluruz.
*Medreseye doğru çıkan merdivenlerde ilerlerken derhal solunuzda Mardin Olgunlaşma Enstitüsü’nün kapısını göreceksiniz, o bölgeye girmeyi savsaklamayın, zira içerisinde hem enstitü, hatta defa güzel tekil kokul binası var, ikisini de kaçırmak istemezsiniz.
Buradan da güzel tek görünüm var fakat medrese henüz tepede bulunduğu için oradan henüz güzel açılar yakalayabilirsiniz.

MARDİN GEZİ REHBERİ
Zinciriye Medresesi

Ulu Camii
Ulu Camii Mardin’in tartışmasız sembolü.
(Arkadaşlar Berdan Mardini Mardinli değilmiş kaç kere söyleyeceğiz aşın bunu bundan sonra sdfs) Google’a Mardin yazdınız mı, tekgazetede/dergide Mardin’den bahsedildi mi o görsellerden birinin içerisinde Ulu Camii’yi görmezseniz bizim adımız da OitheBlog değil.
Doğruya doğru, şu Zinciriye Medresesi’nin oradan karşıya doğru baktınız mı önünüzde uçsuz bucaksız gibi gözüken Mezopotamya toprakları eşliğinde gerçekten de defa güzel görüntü sağlıyor, keşke yalnız bunun için sevseydik seni Ulu Camii.
Buraya tekilce uzaktan bakmakla kalmayın, kesinlikle avlusuna da bi’ uğrayın deriz.
Zaten Mardin’i gezinirken tek şeklinde yaşam sizi caminin yanındaki labirent gibi çarşıya sürükleyecek, oradan dolana dolana (ve muhtemelen sora sora) bu noktaya kadar bağlanırsınız.

MARDİN GEZİ REHBERİ
Ulu Camii

Revaklı Çarşı
Revaklı Çarşı bizim Mardin çapında en sevdiğimiz yerlerden biri olabilir.
Bu orada hayat sürdüğümüz lâhza ile mi alakalı, yok ise gerçekten güzelliğinden mi dolayı bilmiyoruz fakat, orada tanışıp konuştuğumuz kişiler, atmosferi, tam bizim dolaştığımız sırada giren şarkı ve o otantik havadan tuhaf haz aldık, umuyoruz ki siz de öyle tek ana eşit gelirsiniz. Burası gerçekte defa devasa değil, esasen dümdüz devam ettiniz mi de çarşının başka bölümlerine bağlanıyorsunuz, fakat hem fotografik olarak hatta içerisinde bulunan Revaklı Kafe’nin tatlı ortamı için bizce buraya yolunuzu düşürün.
Sonra buradan Ulu Camii doğrultusunda doğru yürüyebilirsiniz, geze geze gitmiş oluyorsunuz, mantıklı tek güzergâh oluyor.

Revaklı Kafe’yi arkanıza alıp dümdüz yürüdüğünüzde sağınızda kalan atölyenin duvarlarında, tavanlarında muhtelif notların yazılı olduğunu göreceksiniz.
Bunlar alanda yaşam sürdüren insanların kısa, birkaç cümlelik öyküleri.
Küçük tek yerde hayat sürdürdükleri için kimliklerini belirlenmiş etmek istememişler, hikayeler numaralandırılmış, hangisi kimin öyküsü bilmiyorsunuz.
Bizim düşünce olarak tuhaf hoşumuza gitti, orada dikilip birçoğunu okuduk, göz atmayı unutmamalısınız.
Sonrasında o atölyeye girmenizi de öneririz aynı zamanda, Şahmeran’ın öyküsünü bizim yerimizde onlardan dinlemeniz henüz eğlenceli gerçekleşir.
*Şu revak sözcüğünü 20 yıldır biliyormuş gibi kullanıp durduğumuza bakmayın, biz de yeni öğrendik.
Gittiğinizde henüz iyi anlam vereceksiniz, o kemerli, geçit gibi tek görüntü veren kısıma revak deniyor-imiş, o yüzden Revaklı Çarşı.

MARDİN GEZİ REHBERİ
Revaklı Çarşı


Bizim kaldığımız otel olan İzala’nın derhal yanısıra, 1. Cadde üstünde PTT binası yer alıyor.
Artık iyice kafayı yediniz kızlar PTT mi gezeceğiz diyenler, sizi bulur ve pişman ederiz…….
1800’lü senesinin nihayetinde meşhur tek aile doğrulusunda Ermeni tekmimara yaptırılmış, 1950 senenin den ardından de postane binası olarak kullanılmaya başlanmış.
Biz gittiğimizde tek kısmım Program Oteli olarak kullanılıyordu, tek bölümü halen postaneydi. Her halükarda içerisine girip bakabilir, resim çekebilirsiniz, meseleetmiyorlar.

MARDİN GEZİ REHBERİ
Mardin PTT Binası


Yine 1. Cadde’nin üstünde, buranın başlangıcı gibi sayılacak noktada bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda dikkatinizi çekmeme olasılığı olmayan Mardin Müzesi, kentin en ehemmiyetli müzesi olarak kabul edilebilir.
Mardin’de uygarlık üstüne uygarlık kurulduğu, kent sanki tek medeniyet ception bulunduğu için Asur, Pers, Urartu, Artuklu, Devasa Selçuklu, Roma falan derken bundan sonra aklınıza ilkokulda öğrendiğiniz hangi muasırlık geliyorsa hepsine ait yapıtlar görebilirsiniz,şayet konuya alakanız varsa bizce uğrayın.
İçerikten bağımsız olarak bu doğrultuda Süryani haneleri arasında bulunan müze binası defa güzel resim sağlıyor, bu seviyede güzel kareler yakalayabilirsiniz.
*Buraya giderken açılış kapanış saatlerinde internette yazan bilgilerle realitenin uyuşmadığını ekleyelim, açık olması lüzumlenen vakitte adeta kuryemişçiymiş gibi “kapatıyoruz abla” dedikleri için biz ilk girişimimizde bu müzeyi gezemedik.

MARDİN GEZİ REHBERİ
Mardin Müzesi


Mardin Müzesi yetmediyse seviyede gidebileceğiniz tek müze henüz var, Sabancı Şehir Müzesi. Buranın konsepti Mardin Müzesi’ne mukayese et henüz değişik, zira daha fazla Mardin’de hayatı, kentin defa kültürlü yapısını, burada yaşamış/yaşamakta olan toplumlara ait verileri toparlamaya çalışmış tek müze. Eğer tek tek müze gezme hakkınız varsa Mardin Müzesi daha fazla ilginizi çekecektir diye ön görü ediyoruz, yeniden de seçenekleriniz arasında bulunması yerine soz etmeden geçmek istemedik.
*Burada dönemsel sergiler de oluyor, bizce gitmeden evvel kesinlikle muayene edin.
Çünkü örneğin Ai Weiwei sergisine eşit gelseniz gitmez miydiniz??? Son olarak gidemediğimiz ve aklımızda kalan iki yeri buraya bırakarak onları size emanet ediyoruz: Mor Behnam Kilisesi ve Kasımiye Medresesi.

Eski Mardin Dışında Kalan Gezilecek Yerler
Tamam, bu kadar Külüstür Mardin kafi, hadi aut çıkıyoruz. Koskoca Mardin kesinlikle ki Külüstür Mardin’i gezmekle bitecek yer değil, bir miktar merkez dışına çıkmanız gerekli, o sebeple otomobil kiralamanız ile ilgili ısrarcı davrandık esasen. Aşağıda gezeceğiniz yerlerin sıralamasını yakınlardan başlayıp biraz biraz merkezden uzaklaşarak yapıyoruz, ona göre.


Eski Mardin taraflarına en yakın olandan başlayalım.
(4-5 km kadar) Bu arada Mardin’de gezdiğimiz manastırlar içerisinde en çarpıcı olanlardan birisi.
Tahmin edeceğiniz emeliyle tek Süryani Manastırı olan Deyrulzafaran,ismini manastır etrafında yetişen safran bitkilerinden alıyor, bakmayın öyle acayip durduğuna, Safran Manastırı demek başka bir deyişle.
Milattan evvel Güneş Tapınağı olarak kullanılmış, ardından Roma döneminde kaleye çevrilmiş falan derken en son manastıra dönüştürülmüş.
Manastır halen aktif olarak kullanılıyor ve öyle kafanıza göre girip gezebilmeniz olası değil, kılavuzlu tura dahil olmak durumundasınız.
Ancak öyle ek ücret ödemenizi gerektiren tek kılavuzlu turdan falan bahsetmiyoruz, bilet ücretinize bu da dahil esasen.

MARDİN GEZİ REHBERİ
Deyrulzafaran Manastırı

Bir önceki yazımız olan Saraybosna’da Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Bosna Katedrali, Gazi Hüsrev Bey Camii ve Latin Köprüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın