Türkiye’de gezilebilecek tarihi yerler arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi topaklarında bulunmakta olan Şanlıurfa İlimizde yer almaktadır. Şehrin tarihi kayıt altında olan kaynaklara göre, M. Ö. 1000 yılına kadar dayanmaktadır. Dünyada bulunan en eski yerleşim yerlerinden olan bu şehir, İbrahim Peygamberin ve Eyüp Peygamberin doğduğu şehir olarak da bilinmektedir. Balıklı Göl, dünyaca en çok bilinen tarihi eserler arasında yer aldığı için bölgeye oldukça fazla turist çekmektedir.

Maneviyat Kokan Tarih Urfa Balıklı Göl

Tarih boyunca Urfa Şehri; Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Bizans, Selçuklu, Eyyubi, Memluk, Timur, Akkoyunlular, Dulkadiroğlu Beyliği ve Osmanlıların himayesine girmiş bulunmaktadır. Bu antik şehir medeniyete ev sahipliği yaptığı için derin bir tarihe de sahip olarak görülmektedir. Bu nedenle Urfa’da gezilecek yerler araştırması yapıyorsanız, Urfa Balıklı Göl haricinde Kızlar Sarayı, Sipahi Pazarı, Halfeti Antik Kenti, Yücelen Mağaraları, Nevali Hotel, Harran Ovası, Harran Evleri, Savaşan Köyü, Şuayb Şehri ve Eyyüp Peygamber Makamı’nı da gezip görmenizi tavsiye ederiz…

Maneviyat Kokan Tarih Urfa Balıklı Göl

Urfa Balıklı Göl Hakkında

150 metre uzunluğu ve 30 metre genişliği olan gölün, 5 metre civarında derinliği bulunmaktadır. Urfa Balıklı Göl içerisinde birçok balığın bulunması şehir sakinleri tarafından şehre bu balıkların, bolluk ve bereket olarak görülmesine sebep olur. Balıklı Göldeki kutsal sayılan balıklar kesinlikle avlanmaz ve yenilemez. Sazan türü olan bu balıklara halk tarafından kutsal sayıldığı için saygı gösterilir. Hazreti İbrahim rivayete göre Nemrut tarafından ateşe atıldığında çevresi mucizevi bir şekilde gül bahçesine dönüşmüş ve bu mucize de Balıklı Göl etrafında meydana gelmiştir.

 

Maneviyat Kokan Tarih Urfa Balıklı Göl

Balıklı Göl hakkında kısa bilgi verdikten sonra çevreyi tanımak isteyenler için de gölün etrafında Hazreti İbrahim’in doğmuş olduğu bir mağara da bulunduğunu belirtelim. Bu mağara da turizm açısından oldukça önemli olduğu için Urfa’da gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

Maneviyat Kokan Tarih Urfa Balıklı Göl

Bir önceki yazımız olan Dünyanın 3.Büyük Şelalesi: Tortum Şelalesi başlıklı makalemizde Tortum Şelalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın