Şelalesi, Türkiye‘nin en malum en güzel şelalelerinden biri.
Şehrin hengâme ve kalabalığından bıktıysanız, yolunuz Antalya’da düşerse görmeniz lüzumlenen yerlerden. Antalya’nın en devasa ikinci kazası Manavgat’ta tespit edilen şelale, Manavgat Nehri’nin güçlü akıntılarıyla oluşuyor.

Manavgat Şelalesi Gezi Rehberi
Manavgat

Yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki falezlerden dökülen şelale geniş tek alana yayılmış.
, görkemli manzaralarıyla görenleri sanki büyülüyor. Akdeniz Bölgesinin ehemmiyetli tatil beldelerinden bir tanesi olan Manavgat bilhassa şelalesiyle biliniyor.
Adını yer aldığı kazadan alan Manavgat Şelalesi, kaza merkezine 5 km uzaklıkta konumlanıyor.

Manavgat Şelalesi Gezi Rehberi
Manavgat

Az tek yükseklikten butonuna karşın yüksek tek debiyle akan şelalenin beslendiği en devasa kaynak karstik tek yapıya bulunduran Dumanlı Kaynağı. Karstik yapı hasebiyle beyaz renkli sarkıtların oluştuğu şelalede hem akım defa kuvvetli hatta su epey soğuk.
Manavgat Antalya Gezilecek Yerler

Manavgat Şelalesi Gezi Rehberi
Manavgat şelalesi

Şelalenin debisinin yüksek olması su sporları için elverişli tek bölge sağlıyor.
Muhteşem tabiat manzaralı çay bahçeleri, balık restoranı, kafeterya,istirahat yerleri ve armağanlık eşya dükkanlarına bulunduran Manavgat Şelalesi, kentin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenler için epey iyi tek tercih.Manavgat Şelalesi’nde ne yapılır
Ülkemizin görülmeye tabii güzelliklerinden bir tanesi olan Manavgat Şelalesi sunmuş olduğu görünüm ve aktiviteleriyle şehirden uzaklaşıp,tabiata karışmak için epey güzel tek tercih.

Manavgat Şelalesi Nerede

Manavgat Şelalesi Gezi Rehberi
Manavgat Şelalesi Nerede

Ağaç dallarının kollarını sulara uzattığı şelale ili, lokanta ve kafelerle donatılmış.
Burada dinlenirken yemyeşil suyun küçük girdaplar yaparak yol alışını seyretmek doyumsuz tek zevk. Irmak sularından meydana gelen şelalenin etrafında oturup, dinlenebileceğiniz çay bahçeleri, yemek yiyebileceğiniz restoranlar yer alıyor. Buralarda şelalenin büyüleyici manzarasını ile birlikte çayınızı yudumlayabilir, nehrin leziz balıklardan tadabilirsiniz.
Bunun yanı sıra şelalenin çevreninde tespit edilen piknik alanlarında doğayla iç içe tek piknik yapabilirsiniz.Trekking ve kamp gibi tabiat etkinlikleri için de epey makul tek ortama bulunduran Manavgat Şelalesi’nin üstünde yer aldığı nehirde tekne turu yapılabilir, rafting, jeep safari gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Benzersiz tek güzelliğe bulunduran şelaleye şahıs başı 5 TL karşılığında girilebiliyor.
Manavgat Şelalesi nerede

Antalya ilinin Manavgat kazasında tespit edilen Manavgat Şelalesi, içe merkezine 5 km uzalıkta yer almakta. Şelale Antalya merkeze 76 km mesade yer alırken, Alanya’ya 32 km uzaklıkta konumlanıyor.

Antalya’nın ikinci en devasa kazası olan Manavgat’ta Side antik şehiri, Antik Şehiri, Seleukeia Antik Şehiri, , Aspendos Tarihi Kemer Köprüsü, Oluk ve Böğrüm köprüleri, Oymapınar Barajı, Köprülü Kanyon gibi görülmeye kıymet defa kıymetliyerler var.

Manavgat Şelalesi’ne Neden Gidelim?

Manavgat Şelalesi Gezi Rehberi
Side

Doğayla kenetlenmek için en uygun noktalardan bir tanesi olan Manavgat Şelalesi’ne gitmek için ilk olarak Manavgat kazasına ulaşmanız gerekmektedir.
Türkiye’nin değişik noktalarından kalkan şehirler arası otobüslerle Manavgat’a direk ulaşılabiliyor. Manavgat’a geldikten ardından ise kazadan şelaleye giden otobüs veyahut minibüslere binmeniz gerekmektedir.Bunun yanı sıra Manavgat Antalya Hava limanına 68 km, Alanya Havalimanına 104 km mesafede yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Büyük Şelaleleri başlıklı makalemizde en büyük, genişliği ve niagara hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın