Gezilecek Yerler

Asya’nın güneydoğusunda bulunan Malezya, birçok değişik etnik grubu barındıran çok kültürlü bir ülkedir. İlginç tarihi ve kültürel yapısıyla her dönem birçok kişinin dikkatini çekmektedir.

Malzeya’ya Ne Zaman Gidilir?

Malezya’ya gidilecek zaman belirlenirken muson yağmurlarını mutlaka dikkate almanız önerilir. Üç mevsimin yaşandığı ülkede mart ve haziran ayları arasında nem oranı ve sıcaklıklar epey yüksektir. Bu durum ziyaretçilerin tatillerini olumsuz etkileyebileceği için temmuz ve kasım ayları arasında gidilmesi önerilmektedir. Eğer muson yağmurlarının da yoğun görüldüğü aralık şubat ayına denk geliyorsanız mutlaka yanınızda şemsiye bulundurmanız önerilir.

Malezya Mutfağı

Farklı kültürlerin etkisinde olan Malezya mutfağı oldukça çeşitli seçenekler sunar. Çin, Hint ve malaylar bu mutfakta etkisini hissettirir.  Şekerli yiyeceklerin çok sık tüketilmesi bu mutfakta dikkat çeken bir unsurdur. Sebze ve meyveler sınırlı mevsim yaşanması nedeniyle çok üretilmez. Ancak balık çeşitlerine her zaman rastlamak mümkündür. Tavuk, pirinç, Malezya mutfağında yaygın görülen besinlerdir. Satay, char kway teow en popüler yiyeceklerdir. Çin soğanı, midye, soya filizi, yumurta gibi malzemelerle hazırlanan noodle epey yaygın tüketilir. Laksa, çorba sevenler için ideal bir yiyecektir. Tavuklu pirinç, nasi briyani popüler Malezya yemekleri arasındadır.

Malezya Gezilecek Yerler

Malezya Gezilecek Yerler

Tayland’dan feribotla ulaşım imkânı sağlayan Malezya’da gezilecek birçok merkez görülebilir.

Langkawi, pazarıyla ünlü bir yerdir. Büyük ve açık bir alanda kurulan bu yer oldukça ucuza birçok farklı ürünü satın almanızı sağlar. Özellikle çikolataların çok ucuz olduğu biliniyor. İki parçaya ayrılan ada, bir bölümü iskele olarak değerlendiriliyor. Bu bölüm diğer bölüme göre daha merkezi durumda ve çeşitli aktiviteler görülebilir. Ayrıca adanın bu kısmında skydiving yapılabiliyor. Güneydoğu Asya’nın en iyi manzaralarından birinin görüldüğü bilinmekte. Ayrıca teleferik sevenler için de bir köprü yer alıyor. Bunun dünyanın en dik teleferiği olduğu biliniyor ve turistlerin ilk ziyaret ettikleri yerlerden.

Penang Adası

Malezya Gezilecek Yerler

Lüks ve renkli sokakları olan bu ada fotoğraf çektirmeyi sevenler için oldukça güzel manzaralar sunuyor. Georgetown ‘da bulunarak mini pazarı da görebilirsiniz. Çinli nüfusun yoğun şekilde olduğu bu yer, sokakları da ayrıca gezilerek keşfedilmesi gereken özellikte. Gece saatlerinde adada kapalı yemek pazarları ve eğlence dinletileri görülüyor. Adanın genel işleyişi ve dokusu turistlerin memnun kalacağı türden.

Kuala Lumpur

Malezya Gezilecek Yerler

Kalabalık bir yerde gezinti yapmak istiyorsanız Malezya’da gezilecek yerler arasında bu bölümü kaçırmamanız önerilir. Şehir turu yapmak kentte oldukça kolay ve hızlı. Turistik mekânlar açısından birçok seçeneğin bulunduğu bu yerde Çin Mahallesi ve Küçük Hindistan görülmesi gereken yerlerden. Bu bölümde kalan turistlerin ulaşım ve gezilecek yerler açısından sorun yaşamadığı biliniyor.

Melaka

Malezya Gezilecek Yerler

Hafta sonu gezileri için ideal yerlerden biridir. Cumartesi ve pazar günleri açık olan panayırda eğlence yerleri yanında alışveriş merkezlerini de bulmak mümkün. Ayrıca buradan hediyelik eşyalar da alarak hatıra bulabilirsiniz.

 Malezya Festivalleri

Malezya Gezilecek Yerler

Thai Pongal, ülkedeki Hinduların kutladığı bir festivaldir. Her sene ocak ayında gerçekleştirilir.  Ayrıca her yıl 1 Şubatta Kuala Lumpur’un başkent olmasının yıl dönümü kutlanmaktadır. Yine her sene şubat ayında Çin yeni yılı kutlanır.  Bu kutlamalar 15 gün devam eder.

 

Bir önceki yazımız olan Yunan Adaları Turu başlıklı makalemizde yunan adaları ve Yunanistan hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın