Malezya Gezilecek Yerler

Asya ülkesi olan Malezya; 13 eyaletten oluşmuştur. Ayrıca ülke; doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrılır. Malezya ülkesi 18 bini geçkin adanın bir araya gelmesi ile oluşmuş bir ülkedir. Ülke coğrafi konumu gereği, baharat yolu üzerinde yer aldığından, Hintliler, Çinliler gibi farklı etnik gruba sahip insanlar yaşamaktadır. Bu yüzden mutfak kültürlerinde de çeşitlilik söz konusudur. Ülkenin %60 Malaylardan oluşuyorsa geriye kalan kesim de Hint ve Çinlilerden oluşmaktadır. Ülke Doğu ve Batı olarak ayrıldıktan sonraki süreçte, Batı Malezya’da nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir. Ülke; yüksek dağları, milli parkları ve dünyanın en güzel mağaraları ile tanınmıştır. Malezya gezilecek yerler arasında; doğal güzellikler daha fazla yer almaktadır. Ülkede 130 yıllık ormanlar ve suyolları bulunmaktadır. Ormanla kaplı alanlarda ilerlemek zor olduğu için suyolu tercih edilmektedir.

Malezya Tarihi Hakkında

Malezya Gezilecek Yerler
Malezya

M.Ö. 40 bin yılında Hindistan ve Çin’den gelen tüccarlar, buraya yerleşerek, adadaki halka; Hinduizm ve Budizm yayılırken, Malaylar arasında da İslam dini yayılmaya başlamıştır. Farklı din ve mezhepten insanların bir arada Malezya’da yaşıyor olması, kültürel çeşitliliğe neden olmuştur. Malezya resmi dini İslam olarak kabul edilse de ikinci kabul ettikleri din Budizm’dir. Malaylar 1400 yılında Malezya’ya hükmetmiştir. Hollanda, Portekiz, İngiltere ve Japonya tarafından işgal edilmiştir. İngilizler tarafından işgale boyun eğen Malezyalılar, İngiliz Milletler Topluluğu içerisinde yer almak şartı ile bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkedir.

Malezya’ya Seyahat

Ülkede mason yağmurları görülmektedir. Mart ve Haziran aylarında nem oranı ve sıcaklıklar en yüksek seviyede olduğundan, bu aylarda seyahat önerilmez. Onun dışında çok tercih edilmeyen aylar olduğundan, sakin bir seyahat geçirmek isterseniz, bu ayları tercih edebilirsiniz. Temmuz- Kasım- Aralık- Şubat Malezya seyahati için en çok tercih edilen aylardır. Bu aylarda ülke çok kalabalık olduğu kadar, seyahat masrafları da yüksektir. Özellikle Aralık ve Şubat aylarının Çin yeni yılına denk gelmesi, ülkenin çok kalabalık ve aktiviteli olmasına neden olmaktadır. Muson yağışlarına denk gelmemeye çalışarak, huzurlu ve keyifli bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Malezya Gezilecek Yerler
Putrajaya

Başkente 40 km uzaklıkta bulunan Putrajaya’da birçok devlet daireleri yer almaktadır.  Pembe cami, Başbakanlık binası ve çocukların eğlenebileceği çok fazla alan bulunmaktadır. Sanat, tarih ve doğayı bir arada görebileceğiniz muhteşem bir bölgedir. Bu yüzden Malezya gezilecek yerler listesine Putrajaya’yı eklemeyi unutmayın.  Tren veya otobüsler ile Putrajaya’ya ulaşabilirsiniz. Konaklamak isterseniz de memnun edici konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Malezya Gezilecek Yerler
Kuala Lumpur

Yaklaşık olarak 8 milyon kişinin yaşadığı metropol kent Kuala Lumpur, zengin bir şehir olarak, gezilecek çok fazla yeri bulunmaktadır. Merdaka meydanı, Little İndia, Masjid Jamek, KLCC park, China Town, Batu Caves ve Petronas ikiz kuleleri gibi gezilecek çok fazla bölgesi bulunmaktadır. Her bir yeri kısa sürede gezmeden önce, uzun süre kalma planı yapmalısınız. Seyahat öncesinde Malezya gezilecek yerler listesi hazırlayarak, vakit kaybetmeden tüm bölgeyi gezebilirsiniz.

Malezya Gezilecek Yerler
Kinabalu Dağı

Malezya’nın en yüksek dağlarından biri olan Kinabalu Dağı, birden yükselen yapısı ve 800 metrelik alana da tarım yapma imkanı tanımaktadır. Ölülerin ruhlarının yaşadığına inanılan dağın adı da buradan gelmektedir. Özellikle dağcıların dikkatini çeken dağ, tırmanış parkurları ile düzenlenmiştir. Malezya’nın en büyük dağına ister tur şirketleri ile ister tek başınıza tırmanış gerçekleştirebilirsiniz. Kinabalu Dağında, Rafflesia adlı dünyanın en büyük çiçeği yetişmektedir. Tırmanış sırasında bu çiçeğe denk gelirseniz şanslısınız. Kinabalu Dağı içerisinde UNESCO Dünya mirası listesine girmiş olan bir park yer almaktadır. 4 iklim bölgesine sahip olması, 400 den fazla kuş türünü içerisinde barındırması, memeli türleri ve kara salyangozu türlerinin bulunması gibi nedenlerden, Kinabalu Dağı Malezya halkı için önem taşımaktadır. İçerisinde birçok efsane barındıran dağ,  efsanevi olayları ile de önemli bir doğal varlıktır.

Malezya Gezilecek Yerler
Petronas İkiz Kuleleri

İkiz kuleler, Malezya’nın başkentinde yer almaktadır. 88 kat olarak inşa edilmiş olan köprü İslami yapıdadır. En yüksek kule özelliği gösterdiği gibi iki kule arasında da köprü bulunmaktadır. Kuleler; Petronas petrol yönetim binası olarak kullanılmaktadır. Dünyanın en yüksek ikiz kuleleri olarak bilinmektedir. Kulenin yapımı 8 yıl olarak belirlenirken, tam olarak 6 yıl sürmüştür. İslam figürleri ile Malezya kültürünün birleştirilmesiyle ortaya bu devasal kuleler çıkmıştır. Özellikle gece ışıklandırması yapılan kuleler, muhteşem fotoğraf karelerinin çekilmesine neden olmaktadır. Kulelere çıkarak, muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz. Eğer kuleleri tam fotoğraflamak isterseniz, kulelerin karşısında yer alan 33. Kattaki restorandan fotoğraf çekerek, istediğiniz kareyi yakalayabilirsiniz. Malezya’nın simgesi haline gelen kuleleri yakından görmek için mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir bölgedir.

Malezya Gezilecek Yerler
Batu Mağaraları

Dünyanın en büyük tapınağı olarak anılan Batu mağaraları, görkemli görünümü ile turistlerin dikkatini çekmektedir. Hindu tapınağı olan mağaraya; 272 basamaktan çıkarak girebilmektesiniz. Giriş ücretsiz bir şekilde gerçekleşmektedir. Tapınağın girişinde altın kaplama olan Lord Murugan heykelini görebilirsiniz. Hindu tanrısı olan Murugan heykeli görkemli görünümü ile insanı büyülemektedir. Malezya gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir. Batu mağaraları içerisinde maymunlar bulunmaktadır. Ziyaretçilerin fotoğraf karelerinde yer almaktadır. Mağaradan bakıldığında, ikiz kulelerin silüeti görünmektedir. Kuleleri tam olarak fotoğraf karesine sığdırabileceğiniz manzaralardan biri de burasıdır. Mağara çok derin ve geniş yapısı ile çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

Tioman Adası

Malezya doğu bölgesinde yer alan Tioman adası, 12 km genişliğinde ve 39 km uzunluğundadır. Çok fazla bitki örtüsüne sahip küçük bir adadır. Tatil yapmak isteyenler için kaçamak yapılabilecek tropik bir adadır. Malezya gezilecek yerler arasında, en popüler olanıdır. Adada konaklama için koy etrafına kurulmuş olan ahşaptan kulübeler yer almaktadır. Adada volkanik kayaların bulunduğu alanlar vardır. Genellikle dalış keyfini yaşamak isteyen kişilerin ziyaret ettiği bir bölgedir. Dalış için birebir adalardan biridir. Rengârenk mercanlar ve zengin sualtı yaşamını deneyimleyerek, ülkenin sualtı zenginliklerini de daha yakından görebilirsiniz. Tropik adanın ormanı içerisinde trekking yapabilir, patikalardan şehre yürüyüş yapabilirsiniz.

Langkawi Sky Bridge

Dünyanın en yüksek gözlem terası Malezya’da bulunmaktadır. Kavisli olacak şekilde tasarlanmış olan köprü, dağların arasından geçmek için tasarlanmıştır. Mühendislik harikası olan teras, yürüyüş alanı olarak tasarlanmıştır. Deniz üzerinden 700 metre yüksekliğe sahip olan terasta, bulutların yanınızdan geçtiği hissine kapılabilirsiniz. Fakat; olumsuz hava şartlarında terasta yürümek yasaktır. Sis ve şimşek etkisi düşünüldüğünde, tehlikeli sonuçlar doğurmaması nedeniyle, yasaklanmıştır. Bu terasta yürüyüş yaparken; muhteşem deniz manzarası ve gökyüzünü aynı anda hissetmek istiyorsanız, mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Ziyaret ve hava koşullarının uygun olduğu bir zamanda, bu muhteşem hissi yaşayabilirsiniz. Dünyaca ün kazanmış mühendislik harikası olan bu teras, Malezya’nın tanınmış bölgeleri arasında yer almaktadır.

Malezya Kültürü

Malezya halkının resmi dini İslam’dır. Ülkenin ticari bir yol üzerinde yerleşik olması nedeniyle, farklı kültürden insanlar Malezya’da yaşamaktadır. Ülke ikiye bölünmüştür. Ülkenin Batı kesiminde daha nüfus daha fazladır. Hintlilerin ve Çinlilerin de yoğunlukla yaşadığı ülkede, Budizm dini de hakimdir. Bu kadar farklı kültür çeşitliliği içerisinde bir arada yaşamaktadırlar. Halkın kültüründe; tapınak ve kutsal gördüğü yerlere ayakkabı iler girilmemektedir. Camilere girerken kadınlara başörtüsü ve etek verilmektedir. Halk; sağ elle yemek yediği gibi bir şeyler alıp verirken de sağ elini kullanmaktadır. Ülkede alkol yasağı bulunmamaktadır. Fakat Müslüman olan halka alkol verilmemektedir. Akşam belli saatten sonra bar ve eğlence yerlerinde alkol satışı serbesttir. Bu kültürel çeşitlilik, ülkenin yemeklerine de yansımıştır. Hint, Çin ve Malay kültürüne ait farklı çeşitlerde yemekler ortaya çıkmıştır. Genellikle her yemeklerine şeker atarlar.  Malezya kültüründe, sebze ve meyve tüketimi yaygındır. Resmi dillerinin İslam olması nedeniyle, domuz eti kullanılmaz. Yemeklerinde pirinci bolca kullanırlar. Pilav, tavuk, koyun ve sığır ile yapılan yemekler ana yemekleridir. Malezya mutfak kültürünün Türkiye lezzetlerine yakın olması nedeniyle, güvenilir bir şekilde kendi ülkenizdeymiş gibi tüketebilirsiniz. Karpuz, Ananas, Mango suyu ve Pirinç suyu ülkede en çok tüketilen içeceklerdendir.

Malezya Ekonomisi

Malezya Gezilecek Yerler
Malezya Ekonomisi

Ülkede ekonomik kalkınma refahı yüksektir. Pirinç, muz, ananas, hurma, patates, mısır, tütün ve Hindistan cevizi gibi ürünlerin ihracatı, ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan gıdalardandır. Orman bakımından zengin bir ülke olan Malezya’da kereste ihracatı da yapılmaktadır. Ülke; kalay, demir, boksit, altın ve titan gibi madenler bakımından zengindir. Tüm dünyaya kalayın %70’i Malezya’dan ulaşmaktadır. Malezya’nın etrafında bulunan komşu ülkelerin çoğu ile ticari ortaklıkları bulunmaktadır. Ülke ekonomisine katkı sağlayacak çok fazla unsur yer almaktadır. Sosyal yaşam şartları ve ekonomileri güçlü olan Malezya; turizm açısından da ülkesine katkı sağlamaktadır.

Malezya Festival Ve Eğlenceleri

Ülkede farklı etnik gruba ait birçok kişi bir arada yaşamaktadır. Bu yüzden her etnik grubun kendisine ait bir festivali bulunmaktadır. Hindular; Thai Pangal’ı kutlarken, Çinliler de Şubat ayında Çin yılını kutlarlar. Yürüyüşler, gösteriler ve eğlenceler düzenlenir. Sokaklar ışıl ışıl süslenerek, her etnik grup kendisine ait festivalin kutlamasını gerçekleştirmektedir. Formula 1, yağmur ormanları müzik festivalleri, turizm festivali ve alışveriş karnavalları gibi neredeyse her ay coşkulu kutlamalar gerçekleşmektedir. Yılın herhangi bir ayında Malezya’ya seyahat etmek isterseniz, mutlaka bu festival ve karnavallardan birine denk gelebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Gezisi başlıklı makalemizde Bandabulya çarşısı, Bellapais Manastırı ve Derviş paşa konağı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın