Ülkemizde bulunan tarihi eserlerin yanında pek çok doğa harikası merkez de sürekli olarak turist akınına uğruyor. Bu sebepten dolayı bizlerde bu merkezleri daha da güzelleştirmek adına çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu merkezlerden bir tanesi de Malatya’da bulunan .

Malatya il sınırları içerisinde Akçadağ ilçesinde buluna n bu vadi, ülkemizin en ilginç vadisi olma özelliğini taşıyor. Bununla birlikte de dünyada sayısına az rastlanan vadiler arasında. 65 milyon yıl önce meydana gelen kaya oluşumlarının görüldüğü Levent Vadisi’nde Neolitik çağdan kalma pek çok kalıntıya da rastlanmıştır. Vadinin uzunluğu 28 kilometredir. Bu 28 kilometre boyunca ilginç jeolojik şekiller, büyük uçurumlar ve çok sayıda hayret verici mağaralar bulunmaktadır. Çok sayıda köyün sınırları içerisinden geçen bu vadide bulunan mağaralara en çok İnkaya, Kozalak ve Taşköy köylerinden rastlanmakta.

Malatya Levent Vadisi

Kışın Karla Kaplanıyor

Vadinin içerisinde bulunan bazı kayaların üzerinde kabartma şekiller de bulunmaktadır. Bu şekillerin Roma dönemi ve sonrasında da burada hüküm süren Hitit Uygarlığı tarafından yapıldıkları tespit edilmiştir. Geçmişte bu vadiden çıkarılan fosiller neticesinde ise buranın ilk dönemlerde bir denizle kaplı olduğu anlaşılmıştır. Kış aylarında Levent Vadisi’ ni görmeye gelenler karla kaplı bir görüntüyle karşılaşacaklardır. Bu dönemde burada bulunan insan sayısında da bir azalma olmakta. Ancak ilkbaharın gelmesiyle yine turistler tarafından ziyaret edilen bir bölge konumuna geliyor.

Malatya Levent Vadisi

Levent Vadisi’ nin manzarasından daha iyi faydalanabilmek için Malatya Valiliği buraya bir seyir terası inşa etmiştir. Bu sayede vadiyi panoramik bir şekilde izlemek de mümkün olmakta. Ayrıca vadide doğa yürüyüşü, bisiklet gezisi gibi çeşitli aktiviteler yapmak da mümkün.

Bir önceki yazımız olan Santorini Adası başlıklı makalemizde Santorini, Santorini Adası ve yunan adaları hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Çok eskilere dayanan çoğrafik özellikler var, coğrafyaya meraklı biri olduğum için baya incelemiştim levent vadisini.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın