Dünya’nın en ihtişamlı kentleri arasında yer alan , İspanya ülkesinin başkenti olmakla birlikte Avrupa’nın sanat, medya, bilim, eğitim, finans, kültür ve endüstri alanında en önemlileri arasında yer almaktadır. Tarihi açıdan ele aldığımız şehrinin kuruluşu IX. yüzyıla kadar dayanmakta olup, Arap Emiri I. Muhammed tarafından Manzanares Nehri’nin sol bölgesine bir kale yaptırma fikriyle ortaya çıkmış ve günümüz dünya kentleri arasında en gelişmişleri içerisinde yer almaktadır. Endülüs Emevileri hükümdarlığı altında olan XI. yüzyılda Kral VI. Alfonso tarafından Müslümanların elinden alınmıştır. Bu tarihten itibaren sanat, eğitim ve kültürel açıdan büyük bir yükselişe geçen şehir yapılandırması yıllar ilerledikçe birçok alanda da işleyiş gösteren dünya’nın sayılı şehirlerinden birisi olmasını sağlamıştır. Günümüz tarihinde bu dönemlerden kalma çok sayıda eski mimari eserler, cadde ve bulvarların yer alması bir yana şehrin genel yapılandırma konumu da oldukça mimari bir eseri ortaya çıkarmaktadır.

Madrid

Futbol dünyasından da birçok kişinin bildiği şehir olan Madrid şehri, bünyesinde barındırdığı dünyanın en büyük kulüpleri olan Real Madrid ve Atletico Madrid takımlarına sahip olmaktadır. Dünya futbolunun nabzını taşıyan şehir, futbolda olduğu gibi şehir yapılanmasında ve gelişmesinde de İspanya’nın bir diğer şehri olan Barselona ile Orta Çağ’dan beri rakip olmaktadır. Şehrin genel nüfus yapısının %16’sı göçmenlerden olup, bu kapsam şehrin kozmopolit bir yapıda olduğunu göstermektedir. Kentteki yerli halk yabancılara karşı oldukça hoşgörülü ve misafirperver bir ahlak sergilemektedir. Eğer Madrid’e yolculuk yapmak ve buradaki tarihi değerleri keşfetmek istiyorsanız Madrid uçak bileti işlemlerinizden evvel mutlaka bir not defterine yapacaklarınızı planlamanız gerekmektedir.

Madrid

MADRİD’DE GEZİLECEK YERLER

Dünya’nın en görkemli ve tarihi dokularının halen dimdik ayakta durduğu şehir olan Madrid’de gezilecek birçok yer olduğunu şimdiden sizlere belirtelim. Madrid uçak bileti rezervasyon işlemlerinizden evvel yapmanız gereken bir diğer husus bu gezilecek yerleri önceden not ederek planlı bir şekilde gezi planınızı oluşturmanızdır. Şimdi sizlere Madrid şehrinin büyüleyici atmosferinde mutlaka gezilmesi gereken yerleri sıralayarak detaylı bir şekilde bilgiler sunacağız.

Madrid

Prado Müzesi: Dünya’nın en çok bilinen meydanlarından biri olan Paseo del Prado’da yer alan ve Madrid’in en prestijli müzesi olmakta. Prado müzesini çekici kılan en büyük özellik ise dünya genelinde yer alan en geniş klasik resim koleksiyonun burada olması üzerinedir. Yıllık bazda ortalama 3 milyon ziyaretçi müzeye akın ederek tarihi değerleri ve klasik resim koleksiyonunu görmekte. Müze Kral III. Carlos tarafından yaptırılmıştır.

Madrid

Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi: Şehrin en kapsamlı ve büyük ikinci müzesi olan Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi, dünyaca ünlü Paseo del Prado bulvarında yer almaktadır. Müzenin genel yapı teması çağdaş sanat akımlarına yönelik örneklere dayalı olmakta. Bu resimler arasında Pablo Picasso, Miro, Juan Gris ve Salvador Dali’ye kadar birçok ünlü sanatçının eserlerini barındırmaktadır. Müze içerisinde en çok ilgi çeken resim ise Picasso’nun Guernica eseri olmakta.

Madrid

Kraliyet Sarayı: Madrid şehrinin en çok ziyaret edilen mekanı olan Kraliyet Sarayı, IX. yüz dolaylarında Endülüs Emevileri tarafından inşa edilmiştir. 1734 yılında meydana gelen talihsiz yangın olayından ötürü tamamen yol olan saray, V.Felipe tarafından tekrar üzerine inşa edilmiş bir saray niteliğini taşımaktadır. Toplam’da 135,000 metrekarelik bir konuma sahip olan sarayda 2.800 oda bulunmaktadır. Fakat kurallar gereğince 2,800 odadan sadece 50’si ziyaretçilere açık olmakta. Saray’da zırh, silah ve çok sayıda farklı tarihi materyaller sergilenmekte olan eserlerden oluşmaktadır.

Madrid

MADRİD’DE NEREDE KALMALI? (KONAKLAMA)

İspanya’nın başkenti Madrid’de konaklamak için çok sayıda alternatif mevcut. Fakat şehre gelmeden, Madrid uçak bileti rezervasyonunuzu yapmadan mutlaka konaklanacak yerlerin iyice araştırmasını yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde Madrid’e geldikten sonra konaklama planınızı oluşturmanız oldukça zahmetli ve aceleye geleceğinden ötürü bütçenizi sarsabilir. Gerek şehrin merkezinde, gerek ise dışında yer alan çok sayıda otellerden birini tercih edebilirsiniz. Lüks rezidanslardan tutun otellere, hotellerden tutun hostellere kadar birçok farklı seçeneğin yer aldığı şehir bünyesinde her bütçeye uygun konaklama merkezi bulmak oldukça kolay olmakta. Tercih olarak Madrid’de iyi şartlar doğrultusunda konaklamak istiyorsanız Paseo de la Castellena, Paseo del Prado, Salamanca, Plaza de Santa Ana bölgelerinde bulunan beş yıldızlı otelleri seçenekleriniz arasında bulundurabilirsiniz.

Madrid

Hem Konforlu, Hem Ekonomik Konaklama

Lüks oteller yerine konforlu fakat ekonomik bir bütçeyle konaklama hizmetinden faydalanmak istiyorsanız; Plaza de Espana, Gran Via, Puerta del Sol, Plaza de Oriente ve Plaza Mayor bölgelerinde bulunan otellerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Daha ekonomik ve sizi rahat ettirecek bir konaklama merkezi istiyorsanız bunun içinde Plaza de Santa Cruz, Atocha, Puerta del Sol, Plaza del Angel ve son olarak Calle Plaza de San Miguel bölgelerinde ve Cruz, San Jeronimo, Las Fuentes, Carretas, Esparteros caddelerinde bulunan otelleri tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra şehrin merkezinde apartman veya isteğinize göre villa kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Madrid

MADRİD HAVALİMANI HAKKINDA

Madrid şehrinde yer alan Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı adıyla 4 farklı terminal üzerinden hizmet vermekte olup, şehre yaklaşık 13 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Avrupa’nın en kapsamlı ve büyük uluslararası havalimanlarından biri olan Madrid Havalimanı, Iberia Havayollarının uçuş noktası erbabında ana hat olarak kullandığı yer olmaktadır. 1931 senesinde faaliyetlerine 4 terminal ile başlayan havalimanının 1, 2 ve 3’ncü terminalleri birbirine mesafe olarak yakın olup, metro ile ulaşımı mümkün olmaktadır. Geriye kalan 4’ncü terminal ise diğer terminallerin birbirine yakın olmasına nispeten daha uzak düşmekte ve bu terminalin kendine ait bir metro sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle Madrid uçak bileti üzerine yapacağınız işlemlere emsal olarak hangi terminalde ineceğinize de öncesinden dikkat etmeniz gerekmektedir.

Terminal 1: Bu terminalde uluslararası ve bir takım Avrupa uçuşları düzenlenmektedir. Meksika, Mısır, Arjantin, Suudi Arabistan, Tayland, Katar ve Amerika Birleşik Devletleri uçuşları yapılmaktadır. Ayrıca THY’de bu terminal üzerinden faaliyetlerini sürdürmektedir.

Terminal 2: Almanya, Norveç ve Portekiz ülkelerine yapılan uçuşlar buradan yapılmaktadır.

Terminal 3: Bu terminal “Puento Aero Terminali” olarak adlandırılmaktadır. Bu terminalde sadece Madrid – Barselona uçuşları yapılmaktadır.

Terminal 4: OneWorld Alliance ve Iberia uçuşları bu terminal üzerinden yapılmaktadır. Terminale ulaşmak için 1 veya 2’nci terminal dış tarafından faaliyet gösteren ücretsiz servisler kullanılarak ulaşılmaktadır.

Madrid

MADRİD’DE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Hızlı ve güvenli bir ulaşım ağına sahip olan Madrid’e ait toplu taşıma araçları aynı zaman’da hijyenik yapısıyla da bilinmektedir. Kent genelinde toplamda 13 adet metro hattı yer almaktadır. Buna dayalı olarak 180’den fazla otobüs güzergahı ve yerel tren hatta olarak bilinen banliyö aralığına ait 10 adet Cecanias bulunmaktadır. Bunlara ek olarak toplu taşıma fiyatlarının maliyeti de oldukça ucuz olmaktadır.

Şehirde ulaşım faaliyetlerini sürdüren araçlar için tek kullanımlık bilet fiyatlarının maliyeti 1,50 Euro, 10 kullanımlık multi biletler ise 12,00 Euro olmaktadır. Bu biletlerin yanı sıra turistler Madrid uçak bileti satın aldıkları zaman gösterdikleri özeni şehir içi ulaşım ağlar içinde göstermelidir. Bu kapsamda turistler için özel olarak sunulan yedi günlük limiti olmayan toplu taşıma kartları temin edilebilmektedir.

Madrid

Bir önceki yazımız olan Roma başlıklı makalemizde roma hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın