Son zamanlarda Ukrayna Türk tatilciler için oldukça cazip bir konuma yerleşti. Bunun en büyük sebebi ise Türkiye ve Ukrayna arasında imzalanan ve karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasını sağlayan anlaşma oldu. İki ülke arasında imzalanan bu anlaşmadan sonra hafta sonu tatilinde bile Ukrayna’ya gidip dönmek mümkün bir hale geldi.

Lviv Gezilecek Yerler

Ukrayna deyince akla ilk gelen şehirlerden bir tanesi de Lviv. Lviv şehrini diğer Ukrayna şehirlerinden ayıran en büyük özellik ise tarihi dokuya çok daha fazla özen gösterilmesi. Lviv sokaklarında dolaşırken tarihe tanıklık etmek son derece mümkün. Yeni yapılaşmaya izin verilmesi eski yapıların ortadan kaldırılmasına engel olmamış, tam tersine yeni yapılarda kullanılan mimari dahi eski binalar ile uyum sağlaması için benzer mimari ile inşa edilmiş.

Lviv Gezilecek Yerler

Lviv Tamamen Tarihi Bir Şehir

Lviv denildiği zaman akla gelen ziyaret edilecek belli başlı yerler mevcut. Bunlardan bir tanesi de eski şehir olarak tabir edilen bölgede bulunan High Castle adına taşıyan şato. Bu şato gerçek anlamda orta çağı yaşatan bir mimari de ve gotik öğeler de içermekte. Aynı şekilde Lviv’de bulunan Ulusal Sanat Galerisi de buraya gelmişken ziyaret edilmesi gereken yerler arasında geliyor. Ulusal sanat galerisine yerli ve yabancı pek çok sanatçı tarafından yapılmış tablo ve heykelleri bulmak mümkün. Tarihi bir binası bulunan sanat galerisi ziyaretçi açısından çok sakin bir yer.

Lviv Gezilecek Yerler

Lviv’e gelmişken yine tarihi bir yapı olan Lviv belediye binasını gezmek de mümkün. Bu binada bulunan kuleye çıkılarak güzel bir Lviv manzarası seyredilebilir. Ancak bu kuleye çıkmak oldukça meşakkatli. Çünkü asansör yok ve 350 basamaklı merdiveni çıkmak gerekiyor.

Lviv Gezilecek Yerler

Bir önceki yazımız olan Turistik Bir Ölü Şehir Pripyat başlıklı makalemizde Çernobil Nükleer Santrali, Pripyat neden gezilmeli? ve Pripyat nerede? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Ukraynaya artık çok daha kolay bir şekilde gidilebiliyor bu fırsattan yararlanarak bende Lviv’e gitmeyi düşünüyorum.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın