Bir Ortadoğu ülkesi olan Lübnan, Suriye ve İsrail ile komşudur. Çok fazla dinden insan Lübnan sınırları içinde yaşamaktadır. Ancak konum itibariyle nüfusun büyük çoğunluğu yine Araplardan oluşmaktadır. Lübnan’da farklı kültürlerden çok fazla insan yaşadığı için bu özelliği sayesinde kendisini diğer Ortadoğu ülkelerinden ileride görür. Konum itibariyle de önemli bir yerde bulunan Lübnan önemli bir turizm ülkesidir.

Lübnan Gezi Rehberi

Lübnan uzun yıllar boyunca Fransız sömürgesi olduğu için burada konuşulan dillerden bir tanesi de Fransızcadır. Halkın yarısına yakını Fransızca konuşmaktadır. Ancak resmi ve herkesin konuştuğu dil Lübnan Arapçasıdır. Bu dil bazı yönleriyle geleneksel Arap dilinden farklılıklar göstermektedir. Okullarda İngilizce eğitim de verilir. Halkın birçoğu Fransa’ya tepkili oldukları için çocuklarının Fransızca yerine İngilizce öğrenmelerini istemektedirler.

Lübnan Gezi Rehberi

Ne Zaman Gidilir?

Lübnan’a gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. Haziran ve Ağustos ayları içerisinde bu coğrafyaya neredeyse hiç yağmur yağmaz. Yazın sıcaklık 45 derecelere kadar çıkabilir. Burası bir kıyı ülkesi olduğu için yaz aylarında özellikle Avrupa’dan pek çok turist güneş ve denizden faydalanmak için Lübnan’a gelir. Bunun aksine kış aylarında da özellikle Beyrut’ta Lübnanlı olmayan birine rastlamak imkansızdır. Ülke gelişmekte olan bir ülkedir. Nüfusun yüzde 40’ının bankalara borcu bulunmaktadır.

Lübnan Gezi Rehberi

Lübnan’a ülkemizden direkt uçuşlar mevcut. İstanbul’dan iki saatlik bir uçuşla Lübnan’a ulaşmak mümkün. Lübnan ülkemiz vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden bir tanesi. Ancak buraya vizesiz yapılan seyahatlerin 90 günü aşmaması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan İrlanda Cumhuriyeti Gezi Rehberi başlıklı makalemizde İrlanda Cumhuriyeti nerede?, İrlanda Cumhuriyeti'nde ne yenir? ve İrlanda Cumhuriyeti'ne nasıl gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın