Sahip olduğu müzeleriyle, birçoğunun girişinin ücretsiz olduğu parklarıyla, cıvıl cıvıl pazarlarıyla, büyüleyici kiliseleriyle, her noktası gezilesi sokaklarıyla, hepsinde bir yudum çay içilesi mekanlarıyla  Londra, bir çoğumuzun hayallerini süsleyen, Türk Lirası’nın gün geçtikçe değer kaybetmesiyle hep hayallerimizde kalacağını düşündüğümüz bir şehir. Bu yazımızda şehir sizi o kadar da korkutmasın diye, Londra’da ücretsiz etkinlikleri listeledik.

National Gallery

Renoir, Leonardo da Vinci, Van Gogh, Michelangelo gibi ünlü ressamların başyapıtlarının sergilendiği Ulusal Galeri, her yıl 6 milyondan fazla ziyaretçiyi, sahip olduğu eşsiz sanat koleksiyonunu görmeleri için ağırlıyor. Ve ziyaretçilerinden hiçbir ücret talep etmiyor. Galeriyi hafta içi sabah saatlerinde ziyaret etmek, kalabalığa karışmamak için akıllıca bir zaman olacaktır.

Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler

British Museum

Mısır mumyalarından Anglo-Saxon mezar hazinelerine, Rosetta Taşı’ndan samuray zırhına dünyanın her köşesinden, birbirinden değerli eserleri çatısı altında toplayan British Museum, hem sergilediği eserlerle, hem de ücretsiz oluşuyla ziyaretçilerin gözlerini kamaştırıyor.

Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler

Tate Modern

Şehrin en sevilen yerlerinden biri olan Tate Modern, Thames’in güney kıyısında, Bankside Power Statin’da bulunuyor. Picasso, Warhol, Pollock, Matisse gibi değerli sanatçıların çalışmalarını ücretsiz sergileyen yerin üst katındaki kafe, muhteşem Thames manzarasıyla, ziyaretçilerinin çaylarını eşsiz bir keyifle yudumlamalarını sağlıyor.

Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler

Greenwich Parkı

Başlangıç meridyenine ismini veren Greenwich’teki parkın merkezindeki tepeyi tırmandıkça şehrin manzarasını ayaklarınız altına alabilir, havaların içinizi ısıttığı zamanlarda parkın çimlerine uzanabilir, piknik yapabilirsiniz.

Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler

The Changing of the Guard

Buckingham Sarayı’nda pazartesi, çarşamba, cuma ve pazar günleri saat 10.30’da şahit olabileceğiniz bu görsen şölen Londra’da ücretsiz katılabileceğiniz, şehrin en iyi törenlerinden. Öyle ki bearskin şapkalar ve kırmızı tuniklerle süslenen muhafızların nöbet değişimlerini yerliler dahi sık sık izlemeye geliyorlar.

Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler

Hampstead Heath

Muhteşem bir manzaraya sahip olan eski bir park alanı, şehrin en görkemli manzaralarından birine sahip. Hampstead Heath’un güneydoğu kısmındaki Parlamento Tepesi, manzarayı en güzel görebileceğiniz yer. Park yalnızca manzarayla da sınırlı değil, içinde hayvanat bahçesi ve yüzme göletleri de bulunuyor. Şehrin kalabalığından uzaklaşıp doğayla vakit geçirmek, Londra’da piknik yapmak isterseniz, buraya uğrayabilirsiniz.

Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler

Wallace Koleksiyon

18. yüzyıldan kalma aristokrat yaşamı yansıtan Wallace Collection, Oxford Caddesi’nin kuzeyine saklanmış. Londra’da ücretsiz gezebileceğiniz en iyi küçük galerilerinden olan Wallace, 17. ve 18. yüzyıl ruhuyla bezenmiş.

Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler

Sir John Soane Müzesi

Üretken Regency mimarın evinden dönüştürülen Sir John Soane müzesi, mimarın kişisel ilgilerinin, meraklarının da içinde bulunduğu bir yapı. Evi mumlarla aydınlatılan ayın ilk salı günü gezdiğinizde, her şey çok daha büyüleyici görünüyor, 1837’de yapılan Christopher Wren çizimleri ruhunuza işleniyor.

Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler

Bilim Müzesi

Londra’da ücretsiz gezilebilecek yerler arasında en özgün olanlardan Bilim Müzesi son derece eğlenceli ve bilgi verici 7 kattan oluşan bir yapı. Binada 19. yüzyılın buharlı lokomotiflerinden eski kanatlılara, sıcak hava bulutlarından uçuş simülatörlerine pek çok ilgi çekici şey sergileniyor. Burada sıkılmanız asla mümkün değil.

Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler

Portobello Yol Pazarı

Bunca ücretsiz şey yapıp Londra sokaklarını adım adım gezdik, biraz da para harcayalım derseniz bu pazarda lezzetli sokak yemekleri yiyebilir, vintage kıyafetler ve antika eşyalar satın alabilirsiniz.

Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler

Notting Hill’in kalbinde yer alan bu pazara cumartesi günlere gitmenizi pek tavsiye etmiyoruz.

Londra’da cebinizden para harcamadan yapabileceğiniz şeyler bunlarla sınırlı değil, biraz araştırırsanız, gidip gezenlerle iletişim kurarsanız neler yapabileceğinize şaşabilirsiniz. Sadece bu listede yazanları yapmak bile günler alır. Ee, siz hâlâ dövizden korkuyor musunuz?

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Balayı Destinasyonları başlıklı makalemizde balayı destinasyonları, Balayı tatili ve türkiyede balayı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın