Londra gezi rehberi – Londra ile ilgili bilinmesi gerekli olanlar yazısını sizler için hazırladık.
İngiltere’nin başkenti olan Londra’ya gezi düşünüyorsunuz fakat ile ilgili bişi bilmiyorsanız bu yazı dizimizi okumanızı öneririz.

Londra Gezi Rehberi – Londra Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey
Londra Gezi

İngiltere ve Entegre Krallığın başkenti olan Londra köklü tek geçmişe sahiptir. Bu ülkeye ilk yerleşimin 2000 sene evveline dayandığı ve ilk yerleşenlerin Keltler bulunduğu bilinmektedir. Fakat bu şehre ad veren Romalılardır, Londonium başka bir deyişle Akan Irmak manasına gelen ad zaman içinde Londra (London) adını almıştır. Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden bir tanesi olan Londra, geçmiş uzun tarihiyle ve muhtelif kültürleriyle alaka çeken şehirlerin başında gelir.

Londra Gezi Rehberi – Londra Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey
İngiltere

Roma imparatorluğu döneminde en ehemmiyetli şehirlerden olan Londra, imparatorluğun çöküşünden ve Viking saldırılarından ardından viran edilmiş ve terk edilmeye surat tutmuştur. Londra 960 seneninde yeniden inşa edilmeye başlanmış, nüfusun yükselmesi ve ticaretin süratli artması süratle toparlanmasına yol açmıştır.

Londra Gezi Rehberi – Londra Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey
Londra Köprüsü

Britanya imparatorluğu döneminde başşehir olan Londra müzik,sanayi, finans bölümünde  tanınmış tek kent meydana gelmiştir. Dünyanın her yerinden göç alan bu kent 300’den çok dil konuşulduğu ve tarihi yapısıyla kozmopolit yapısına kavuşmuştur. Bu kadar kültürü içeriğinde barındıran kentin mutfak kültürü de epey varlıklıdır. Dünya mutfaklarından her tür restoranları bulmanız olasıdır.

Avrupa Birliğinin 2. en kalabalık kenti olan Londra Entegre Krallığın güneydoğusunda bulunur.  Londra’nın para ünitesi Devasa Britanya Paundu başka bir deyişle Sterlindir.
Londra’nın resmi dili İngilizcedir. Fakat kentte 300’den çok dil konuşulmaktadır.
Türkiye ile 2 saat vakit dilimi bulunmaktadır. Türkiye’den iki saat ileridedir.

Londra’da Nerede ?
Londra köklü geçmişi, sarayları ve müzeleriyle turistlerin en uğrak şehirlerinin başında gelir. Şehrin ortasında ya da merkeze uzak yerlerde otel bulmanız olasıdır.  Ancak kesif talebin bulunduğu bu kentte otel ücretleri bir miktar pahalıdır.
Bu sebeple hostel, apart daireler seçenek  edebilirsiniz. Londra ortasında kalacak birçok seçenekle karşı karşıya kaldığınızda size makul olanı seçmenizi öneririz. Kalacağınız her kuruluş turistleri hoşnut etmek için ellerinden gelenin çoğunu size sunarlar.
Kalacak yerler için güveninizi sarsmazlar.

Londra Gezi Rehberi – Londra Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey
Londra Kulesi

Londra’ya Ne Vakit Gidilir ?
Londra’ya senenin her döneminde gitmeniz olasıdır. Ancak yağmurlu ve kapalı havası ile yazın gitmeniz henüz kalifiye zaman geçirmeniz için henüz iyidir. Yaz ayları ortalama 22 derecelerde olan kent kış aylarında 2 – 5 derece arasındadır. Noel süresini görmek için ayrı olarak kış ayını seçenek edebilirsiniz. Ancak kentte bazı zamanlar yağan kar uçuşların aksamasına neden olabiliyor.

Londra Gezi Rehberi – Londra Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey
Winter Wonderland

Londra’ya Neden Gitmeliyim ?

Londra’ya İstanbul’dan direk uçuşlarla gidebilirsiniz. 4 saat süren uçak yolculuğunda ulaşımı en basit hava meydanı olan Heathrow’u seçenek etmenizi öneririz.

Londra Gezilecek Yerler
Londra tarihi dokusuyla gezilecek birçok yere sahiptir. Günlerinizi hem de aylarınızı ayırsanız bu kenti keşfetmeye anca zaman kafi gelir. Çok sayıda müzelere, sanat galerilerine tabii güzelliklere sahiptirler. Gezilecek en gözde yerler Meclis binası, Big Ben, Londra Köprüsü, Tower Bridge, Greenwich Gözlem Hanesi ve London Eye’dir. Ayrıca Buckingham Sarayı, Westminster Sarayı kesinlikle görülmesi lüzumlenen yerlerdendir.

Londra Gezi Rehberi – Londra Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey
Londra Meclis binası

Londra Mutfağı
Londra’da dünya mutfağıyla alakalı her tür yemek bulmanız olasıdır. Londra yemeklerini tatmak dilerseniz onların gelenekselleşmiş yemekleri patates, fırınlanmış etler ve haşlanmış sebzelerdir. Ayrıca balık ve patates menüsünü her kısımda bulabilirsiniz. Tatlı olarak Yorkshire isminde pudingleri kültürlerinin tek ögesidir. Bununla beraber yeniden aşağı yukarı her kısımda etli ve etsiz börekleriyle karşılaşabilirsiniz.

Londra Gece Hayatı
Oldukça renkli olan kent de gece yaşamı o kadar hareketlidir. Barlar, kulüpler seçenekleri epey çoktur, karasızlık yaşayabilirsiniz ve önceden mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.

Unutmadan içki fiyatları oldukça pahalı olduğu için gelen hesaplara şaşırmadan önce kendinizi hazırlayın 🙂

 

 

Londra Festivaller Ve Yapıldığı Aylar 
Londra Sanat Fuarı – Ocak

Carling Cup Fina – Şubat

St Patrick’s Day & Festival – Mart

The Virgin London Marathon – Nisan

Wimbledon Tenis Şampiyonası – Haziran Son Hafta – Temmuz ilk hafta

Londra Şehir Festivali – Haziran ve Temmuz

Notting Hill Carnival / Pueblo Karnavali / Strip Poker Dünya Şampiyonası – Ağustos

The Mayor’s Thames Festival / Büyük Nehir Yarışı – Eylül

BFI London Film Festivali / Lord Mayor’s Show – Ekim

Londra Geçidi – Aralık

Bir önceki yazımız olan Batum Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Batum, Batum Botanik Bahçesi ve Gonio Kalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın