Bir benzeri de Amerika’da bulunan Londra Doğa Tarihi Müzesi adından da anlaşılacağı üzere dünya üzerinde yaşamış ve yaşamaya devam eden hayvanları konu almış bir müze. Müze 2017 yılı içerinde tam olarak 4,6 Milyon ziyaretçi tarafından ziyaret edildi ve dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasına girdi.

Londra Doğa Tarihi Müzesi denildiğinde akla ilk gelen hayvan elbette dinozorlar oluyor. Müzede 300’e yakın irili ufaklı dinozor fosili sergilenmekte. Bazı dinozor fosilleri parçalar halindeyken özellikle en büyük dinozorlardan bir tanesi olarak bilinen T-Rex’in iskeleti bütün olarak sergilenmekte. Müzede bulunan ve en çok ilgi çeken eser de bu T-Rex iskeleti.

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Tamamı Kapalı Alanda

Müzede sergilenen eserler oldukça değerli olduklarından dolayı tamamı kapalı ortamda sergileniyor. Ancak sergilenen fosiller arasında neredeyse İngiltere toprakları içerisinde yaşamış hiçbir hayvan fosili bulunmuyor. Bu eserlerin çoğunluğu zamanında İngiltere’nin sömürgesi konumunda olan ve sonradan Birleşik Krallığa dahil olan Avustralya’dan buraya getirilmiş eserler. Elbette sadece bu kadarla sınırlı değil. Afrika kıtasından özellikle Nijerya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden de buraya getirilen ve burada sergilen çok sayıda nadide dinozor fosilleri mevcut.

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Birbirine bağlı olan 36 adet devasa odadan oluşan Londra Doğa Tarihi Müzesi tavan olarak da büyük dinozor iskeletlerinin sığması bakımından oldukça elverişli. Burada bulunan eserler kadar müze binası da bir labirent gibi olması bakımından ziyaretçilerin ilgisini çekmekte.

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Bir önceki yazımız olan Pisa Kulesi başlıklı makalemizde Pisa Kulesi ne zaman yapıldı?, Pisa Kulesi nerede? ve Pisa Kulesi'nin yapımı ne kadar sürdü? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın