Gezi Rehberi
Avrupa ülkeleri arasında en renkli ve hareketli olan şehirlerden bir tanesi de Lizbon’ dur. Portekiz’ in en büyük şehri olan Lizbon tıpkı İstanbul ili gibi 7 tepe üzerine kurulu bir şehirdir. Sadece bu alanda değil sokağın içinden geçen tramvay ile ve daha birçok alanda da İstanbul’ u andırdığını söylememiz mümkün. Lizbon aynı zamanda oldukça önemli bir liman kentidir. Avrupa’ nın en batı kesimi olan Lizbon para birimi Euro olmakta. Her ne kadar evrensel dil olarak İngilizce çoğunlukla konuşulmakta olan bir dil olsa da ülkenin resmi dili Portekizce olmaktadır. Zaman kavramı bakımından ise Lizbon Türkiye saatine göre 2 saat geride olmaktadır.
Lizbon’ a Nasıl Gidilir
Havayolu ulaşımı ile aktarmalı veyahut aktarmasız olarak ülkeye seyahat edebilirsiniz. Aktarmasız olarak gidecek olursanız uçak yolculuğu ile geçireceğiniz zaman dilimi 5 saat olmakta. Lizbon Porto’ dan 300 km uzaklıkta olup karayolu ile Porto’ dan ulaşmak isterseniz otobüs ile 3 buçuk saate Lizbon’ a geçebilirsiniz.
Lizbon seyahati için tercih etmeniz gereken en ideal zamanlama Nisan ve Mart ayı olmakta. Kışları çok soğuk olmasa da yağışlı geçen şehrimiz yazları sıcak bir iklime sahiptir. Okyanus kenarında yer aldığı için şehrin genellikle rüzgarlı olduğunu söyleyebiliriz.
Şehir İçi Ulaşım
Şehir içi ulaşım konusunda şunu söylemeliyiz ki tramvay, metro hattı ve otobüsler ulaşım alanında yeterli düzeyde hizmet vermektedir.
Lizbon Gezilecek Yerler
Şehirde birden fazla keşfedilecek alan bulunmakla beraber alışveriş, gece hayatı ve daha birçok alanda oldukça hareketli bir şehir olduğunu söylememiz mümkün. Burada Baixa Bölgesi, Bairro Alto Bölgesi, Alfama Bölgesi ve benzeri alanlara ayrılmış bölgeler bulunmakta olup her ihtiyaca yönelik farklı bölgeler oluşturulmuştur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ nde yer alan Jeronimos Manastırı ve Belem Kulesi gezi sırasında muhakkak görülmesi gereken yerlerdendir.
Beldede en çok dikkat çeken yapılaşmalar rengarenk fayanslar ile kaplanmış olan evlerdir. Özellikle bu yapılar turistlerin ilgisini çekmekte olup yolculuk esnasında kullanılan nostaljik tramvaylar sizlere keyifli bir yolculuk imkanı sunmakta.
Elevator Santo Justa

Lizbon Gezi Rehberi
Panoromik bir görünüme sahip olan şehrin en yüksek yeri Elevator Santo Justa olmakta. Neogotik bir yapıya sahip olan yapıt son derece etkileyici bir şehir manzarasını gözlemlemek için birebirdir. 45 metrelik asansörü kullanarak Chiado Station da inip Elevator Santo Justa’ a ulaşabilirsiniz.
Belem

Lizbon Gezi Rehberi
Bölgede gezip görebileceğiniz birçok yapılanma söz konusudur. Bunlar arasında en popüler ve en çok merak edilen yapıt Belem olmakta. Belem bölgesi birden fazla yapıta ev sahipliği etmekle beraber UNESCO Kültür Mirası içerisinde yer alan kuleye de aynı zamanda ev sahipliği yapmaktadır. Bunun dışında Jeronimos Manastırı, Belem Kültür Merkezi, Elektrik Müzesi ve Ulusal Koç Müzesi bölgede bulunmaktadır.
Belem Kulesi denizciliğin simgesi olmakla beraber aynı zamanda da Portekiz’ in 7 harikasından bir tanesi de diyebiliriz. Belem kulesi 30 metre yüksekliğinde bir kuledir.
Kaşifler Anıtı
Şehirde bulunan önemli yapılardan bir tanesi de Kaşifler Anıtı olmakta. Adından da anlaşılacağı üzere bu yapıt kaşif ve bilim adamlarını tasvir etmektedir.
25 Nisan Köprüsü

Lizbon Gezi Rehberi
Tejo Nehri üzerinde bulunan bu köprü şehrin yoğun ulaşım sağlandığı yapılardan bir tanesidir. 25 Nisan Köprüsü de muhakkak görmeniz gereken yapılardan bir tanesidir. Özellikle de akşam üzeri yapılan aydınlatmalar sayesinde köprü muazzam bir görünüme bürünmektedir.

Bir önceki yazımız olan Zanzibar Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Zanzibar hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın