Litvanya Gezi Rehberi

Mütevazi bir konuma sahip Litvanya, Avrupa’nın kuzeyinde yer alıyor. Coğrafi, turistik ve tarihi çok önemli yerlere ev sahipliği yapan Litvanya’da, seyahatiniz boyunca asla sıkılmayacağınızı söyleyebilirim. Özellikle de hareketli gece hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar aralıksız devam ediyor. Bugün sizlere Litvanya seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken önemli yerlerin listesini paylaşacağız.

 

Aziz Anna Kilisesi

Litvanya Gezi Rehberi

16. yüzyılda inşası tamamlanan Aziz Anna Kilisesi, şehrinin Vilnia Nehri kıyısında yer alıyor. Kilisenin en önemli özelliği ise mimarisini, dünyanın en önemli sanatçılarından Benedikt Reit ve Michael Enkinger tasarlamış olmasıdır. Litvanya’nın en çok turist çeken mekanlarından biri olan Aziz Anna Kilisesi’ne, her yıl yüz binlerce kişi ziyaret ediyor.

 

Şafak Kapısı

Litvanya Gezi Rehberi

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yer alan Şafak Kapısı, kentin en önemli simge yapısıdır. Bu kadar önemli olmasının nedeni ise şehrin toplamda 9 kapısından, ayakta kalabilen tek kapı olmasıdır. 1700’lü yıllarda o zamanki hükümetin vermiş olduğu kararla 8 kapı yıkılmıştır. Litvanya seyahatinizde, kentin kültürel, dini ve tarihi açıdan büyük öneme sahip Şafak Kapısı’nı ziyaret etmenizi kesinlikle öneririz.

 

Vilnius Old Town

Litvanya Gezi Rehberi

Vilnius Old Town, Avrupa’da Orta Çağ döneminden günümüze ayakta kalmayı başarabilmiş en eski şehridir. 887 dönümlük bir alan üzerine kurulu olan Vilnius Old Town’da çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Buraya yapacağınız seyahatinizde özellikle Belediye Saray Meydanı ile Katedral Meydanı’nı görmenizi tavsiye ederiz. Vilnius Old Town şehrinin bir diğer önemi ise 1994 yılında ‘Unesco Dünya Mirası Listesine’ alınmış olmasıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Honduras Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Honduras Gezi Rehberi, Honduras’ta Ne Yenir? ve Honduras’ta Nerede? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın