Bu yazımızda sizlere doğal yaşam alanları ile en bilindik illerden bir tanesi olan ’ u tanıtacağız. ’ un doğal yaşam alanlarından bir tanesi olan ’ da bulunan bir yaban hayat rehabilitasyon merkezi içerisinde bulundurduğu ücretsiz doğa kamp alanları, bununla beraber ekolojik tarlaları ve lavanta bahçeleri ile görenleri adeta büyülemekte. Burada doğa için sürdürülen bir çaba söz konusu.

Lisinia Doğal Yaşam Köyü

Bölgede  hayvan genlerinin muhafaza edilmesi, kanserin önlenmesi ve benzerindeki doğal yaşam koşulları için mücadele edilmektedir. Bu bölgeyi ziyaret ederek burada bulunan doğal ürünleri satın alarak destek sağlayabilirsiniz. Beldede lavanta balı, kekik yağı, ve ardıç yağı gibi birden fazla ürün bulunmakta.

Lisinia Doğal Yaşam Köyü

İnsanların tasarruflu davranmamaları üzerine şu bir gerçek ki ülkemizde kuraklığa doğru gidilmekte. Bir nevi şu sıralar doğanın dengesi alt üst edilmiş durumda. Kanser hastalığı giderek yaygınlaştı. Bu duruma dur demek adına 13 yıldır Burdur Gölü kıyısında kurumlara karşı durmuş bu düzeni bozmaya çalışan birileri hala var.

Lisinia Doğal Yaşam Köyü

Neden bahsediyoruz. Tabi ki Burdur Gölü kıyısında bulunan Karakent Köyü mevkisinde oluşturulmuş bir girişim! Lisinia Doğa 2005 yılında hayata geçirilen bir projedir. az zamanda yapılan bir çok uygulama sonucunda Veteriner hekim Öztürk Sarıca tarafından hayata geçirilmiştir.

Lisinia Doğal Yaşam Köyü

Bu zamanda denk 9 proje başlığı altında tamı tamına 1000 proje gerçekleştirilmiştir.

Lisinia Doğal Yaşam Köyü

Burada Neler Yapılıyor

 

Burası tamamen gönüllüler emeği ile büyüyen bir yerdir. Burada yürütülen projeler ile Doğa Okulu’ nda eğitmenlik yapma görevi üstlenilmekte, merkezde organik tarım yapılmakta, yapan hayatı koruma altına alınmakta, kanser hastalığı için çalışmalar geliştirilmekte, yerli bitkilerin ve hayvan türlerinin üretim ile gen muhafaza çalışmaları yürütülmekte, kurtlar, akbabalar tedavi altına alınmakta kısaca vahşi doğaya karşı ve günümüzün önemli hastalığı olan kansere karşı doğa yaşam köyü ile savaş açılmış durumda. Sizlerde bu yaşam köyüne destek olabilir gönüllü olmasanız bile burayı ziyaret ederek burada yapılan çalışmalar doğrultusunda bilinçlenebilirsiniz.

Lisinia Doğal Yaşam Köyü

Bir önceki yazımız olan Göçmen Kuşların Ev Sahibi Göller Bölgesi BURDUR başlıklı makalemizde aglasun, burdur ve burdurgölü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın