Karadeniz’de yer alan Gümüşhane’de, yine bölgenin harika doğasını yansıtan bir nokta : . Zigana’ya çok yakın bir mesafede, adeta gizli kalmış bir cennet olan , yavaş yavaş tanınmaya başlasa da, hala çok fazla kişi tarafından bilmiyor.

Limni Gölü – Gümüşhane

Genellikle, turizm sezonu dışında bölgeyi tanıyan yerli halk tarafından ziyaret edilen Limni Gölü, adını gölden alan bir milli parkın sınırları içerisinde yer almakta. Milli park statüsünde olmasından dolayı, çevrede tek bir ağaca bile dokunulmamış, çok iyi korunmuş. Aynı zamanda, çevredeki ormanın derinliklerinde çok fazla canlı çeşitliliği görülmekte.

Limni Gölü – Gümüşhane

Bundan birkaç yıl öncesinde, genelde sadece yerli turistlerin ilgisini çeken bu doğa harikası, ulaşım yollarının geliştirilmesi ve turizm amaçlı hazırlanan “yeşil yol” projesi kapsamına alınması ile birlikte, yabancı turistlerin de ilgisini çekmeye başladı. Özellikle Arap turist akınına uğrayan Limni Gölü, her ülkeden pek çok ziyaretçiyi misafir ediyor.

Limni Gölü – Gümüşhane

Limni gölü içerisinde tesis mevcut. Fiyatları da gayet uygun. Eğer aracınızla bölgeye geliyorsanız, giriş için ödeme yapmanız gerekli. Limni gölünü ziyaret ettiğinizde, göle bakan çardaklarda, Karadeniz’in eşsiz tadını hissedebilir ve aynı anda bu toprakların emeği olan çayınızdan yudumlayabilirsiniz. Gölün tamamen orman alanı içerisinde olması ve yapılaşmadan korunması, bölgenin değerini artırıyor.

Limni Gölü – Gümüşhane

Limni Gölü’ne ulaşım pek de kolay değil. Virajlı ve kasisli bir yol izlemeniz gerekiyor. Yetkililer tarafından yolun genişletilmesi için çalışmalar başlatılmak istense de, bölgenin milli park olması nedeniyle, çalışmalar başlatılamadı, zaten bu bölgenin bu kadar korunabilmesinin en önemli sebebi, milli park statüsü. Yol her ne kadar zor olursa olsun, yolun sonunda sizi bekleyen mükafata fazlasıyla değer.

Limni Gölü – Gümüşhane

Yalnızca turizm sezonunda veya yaz mevsiminde değil, yağmurlu bir mevsimde veya kışın da harika bir ortam olan Limni Gölü’ne özellikle sisli bir havada gitmenizi tavsiye ederiz. Sisin gölün üzerini kaplaması ve zaman zaman kaybolup tekrar oluşması, gözlerinize inanamayacağınız eşsiz bir görsel şölen yaratmakta.

Limni Gölü – Gümüşhane

Limni Gölü, değerlendirildiğinde, bölgenin ikinci bir Uzungöl’ü olmaya aday. Fazlasıyla turizm potansiyeline sahip olan ancak yavaş yavaş tanınan bu bölgeyi, çok fazla turist akını başlamadan ziyaret etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sera Gölü - Trabzon başlıklı makalemizde Sera Gölü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın