Libya Gezi Rehberi

Akdeniz’e kıyısı olan ve Afrika kıtasında yer alan Libya, yakın tarihe kadar iç savaş nedeniyle oldukça sıkıntılı zamanlar geçirdi. Yaklaşık 7 milyonluk bir nüfusa sahip olan Libya’da, geçmişten günümüze kadar onlarca büyük medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı yüzlerce tarihi yapı bulunuyor. Bunların dışında oldukça zengin doğal güzelliklere de sahip. Her ne kadar ülkede yaşanan olaylar durulmamış olsa da Libya’ya yapacağınız seyahatler için gezip görülecek yerlerin listesini hazırladık. İşte o liste…

 

– Katedrali

Libya Gezi Rehberi

İsmini başkent Trablus’tan alan ve El Cazair Meydanı’nda bulunan cami, ülkenin en ünlü turistik noktalarından biridir. 1870 senesinde Roma Katolik Kilisesi olarak inşa ettirildi. 1999 – 2000 seneleri arasında ise Libya’nın eski lideri Muammer Kaddafi tarafından yeniden restore ettirilerek camiye dönüştürülmüştür.

 

Libya Gezi Rehberi

Murzuk şehrinde bulunan kale, Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş önemli bir tarihi yapıdır. Murzuk şehrinin müdafaası için yaptırılan kalenin duvarlarında Müslümanlıkla ilgili birçok sembol ve resim görebilirsiniz.

 

Libya Gezi Rehberi

Trablus’tan sonra Libya’nın en büyük ve en fazla nüfusa sahip şehri olan Bingazi, geçmişte uzun bir süre Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesinde kalmıştır. Stratejik olarak kilit bir noktada bulunan Bingazi, bu sebepten dolayı çok sayıda tarihi yapılara da ev sahipliği yapmaktadır. Ancak tüm dünyada büyük yıkımlara neden olan 2. Dünya Savaşı esnasında, kent çok ciddi bir şekilde yara almıştır. Tarihi yapıların büyük bir kısmı ya bombardımana uğrayarak yıkılmış ya da onarılamayacak şekilde hasar almıştır. Savaşın ardından kendisini ciddi bir şekilde revize eden Bingazi, oldukça modern bir yapıya bürünmüştür. Ayrıca kentte, tarihi yapıların dışında çok sayıda park, göl ve bahçe bulunur.

Bir önceki yazımız olan Kenya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde İsa Kalesi, Kenya ve Kenya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın