Afrika kıtasına ilgi duyanlar ve bu kıtayı ziyaret etmek isteyenler için Liberya son derece ilginç bir seçim olacaktır. Fildişi Sahili ille Sierra Leone arasında kalan Liberya’da tropikal iklim görülmektedir. Hava sıcaklıkları yıl içerisinde 23 ile 32 derece arasında değişim göstermektedir. Ancak havadaki nem oranı aşırı fazla olduğundan sıcaklık normalden çok daha fazla hissedilmektedir.

Liberya sıklıkla yağış alan bir bölgedir. Afrika’nın en çok yağış alan ikinci başkenti Liberya’nın başkenti Monrovia’dır. Ülkenin resmi dili İngilizcedir. Ancak burası Afrika kıtasında bulunan sömürge görmemiş olan tek ülke ve kıtanın en eski cumhuriyetidir. İngilizce’nin yanında çok fazla yerel dil de konuşulmaktadır.

Liberya Gezi Rehberi

Liberya’ya gitmek için yağışlar daha az görüldüğü Kasım ayı ve sonrası düşünülebilir. Yağmurlar kesildikten sonraki bir ay boyunca boğucu sıcaklar görülmez. Bu dönem ülkenin gezilmesi için en elverişi dönemdir. Kasım ayından Nisan ayına kadar olan zaman dilimi yılın geri kalan aylarına göre daha makul.

Liberya deniz ürünleri ile ünlenmiş bir ülke. Buraya geldiğinizde bir çeşit levrek balığı olan Snapper’i deneyebilirsiniz. Snapper’in tadı bildiğimiz Levrek balığından biraz farklıdır. Herhangi bir lokantaya gittiğinizde söylediğiniz yemek oldukça büyük bir porsiyon olarak gelir. Bu ülkenin özelliklerinden bir tanesidir. Muhtemelen bir porsiyon yemekle doyacaksınızdır.

Liberya Gezi Rehberi

Bu ülkeye Liberya denmesinin sebebi Afrika asıllı Amerikalı kölelerin çocukları tarafından kurulmuş olmasıdır. Liberty İngilizcede Özgürlük, Liberya ise Özgürlükler Ülkesi anlamına gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Makedonya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Büyük İskender, gezi rehberi ve makedonya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Liberya her şeyi ile güzel ancak tek kötü olanı yağışın biraz fazla olması oda tatil zamanını iyi ayarlarsanız yağış sorunu çekmezsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın