Letonya Gezi Rehberi

Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Letonya, yaklaşık iki milyonluk bir nüfusa sahip. Ayrıca ülkenin yarısı, sık ormanlarla kaplıdır. El değmemiş sahilleri, muazzam güzelliğe sahip doğası, tarihi yapıları, sessiz ve sakin sokakları ile misafirlerine hayranlık hissi uyandırıyor. Bugünkü içeriğimizde sizlere Letonya’da gezilecek turistik yerlerden bazılarını tanıtacağız.

 

Kalesi

Letonya Gezi Rehberi

Orta Çağ yapılarından biri olan Turaida Kalesi, 1214 senesinde inşa edilmiştir. Tarihe ve mimariye ilgi duyan herkesin Nehri’nin hemen dibinde yer alan bu kaleyi görmesini öneririz. Ayrıca kalenin bulunduğu alan ise eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

 

Cesis

Letonya Gezi Rehberi

Muhteşem doğası, taş sokakları yemyeşil ormanları, tarihi yapıları ve tertemiz havası ile huzur bulmak isteyen herkesin ziyaret etmesi gerekiyor. Cesis kasabasına ulaşım için Letonya’nın başkenti Riga’dan her saat başı otobüsler hareket ediyor.

 

Gauja Milli Parkı

Letonya Gezi Rehberi

Letonya’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olan Gauja Milli Parkı, ayrıca Letonya’nın da en büyük milli parkı unvanını taşıyor. 900 kilometrekarelik bir genişliğe sahip bu parka, Letonya ziyaretinizde mutlaka uğramanızı öneririz.

 

Gutmanis Mağarası

Letonya Gezi Rehberi

Gutmanis Mağarası, Turaida Kalesi ile Sigulda Kalesi arasında yer alıyor. Baltık ülkelerinin en yüksek ve en büyük mağarası olan bu yer, 19 metre derinliğe sahiptir. Gutmanis Mağarası içerisinde bulunan doğal kaynak suyunun ise cildi güzelleştirdiği ve şifalı olduğu, yüzyıllardır söyleniyor. Ülkenin turistik noktalarından biri olan bu mağarayı, Letonya seyahatinizde uğramanızı öneriyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Portekiz Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Braga, gezi rehberi ve Lisbon hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Ülkenin bir çok yeri ormanlarla kaplı kafa dinlemek için gidilecek tek ülke diyebilirim, ormanları o kadar doğal ki sadece ormanlara gitmek bile insanı dinlendiriyor.

  2. Muazzam bir doğallığa sahip diyebilirim, zaten ülke 2 milyon civarında bir nüfusa sahip yani çok kalabalık değil.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın