Pek çoğumuzun adını daha önce hiç duymamış olabileceği bir ülke olan Lesotho, Afrika kıtasının güneyinde yer alan ülkelerden bir tanesidir. Burası 1966 yılında kadar İngiltere’nin sömürgesi olarak kalmış daha sonra ise bağımsızlığını ilan ederek Lesotho Krallığı adını almıştır. Ülke tamamen Güney Afrika sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu yönüyle San Marino ile benzerlik taşır.

Lesotho’da nüfusun yüzde 99’luk kısmı Sesotho dilini konuşurlar. Bu ülkedeki ana dildir. Ancak uzun yıllar İngiliz sömürgesi olduğu için İngilizce de resmi dil olarak kullanılmaktadır. Bu dillerin dışında birkaç yerel dil de konuşulmaktadır. İngilizce bilinen turistler bu ülkeye geldiklerinde çok fazla yabancılık çekmeyeceklerdir.

Lesotho Gezi Rehberi

Ne Zaman Gidilir?

Lesotho’da kışlar oldukça çetin geçmektedir. Bu bakımdan burayı ziyaret etmek isteyenler Kasım-Mart aralığını tercih edebilirler. Bu aralıkta hava nispeten sıcak olsa da yine yağmurlar görülmektedir. Ülkenin turist çeken en önemli yerleri arasında yüksek tepelerde oluşan yaylalar bulunmakta. Bu yaylalar yılın her mevsimi serindir. Lesotho’nun başkenti Maseru’ya direkt olarak uçak bulunmamakta. Ancak Güney Afrika Cumhuriyeti’ne uçakla gelip buradan kara yoluyla Lesotho’ya geçiş yapılabilir.

Lesotho Gezi Rehberi

Lesotho mutfağı melez bir mutfaktır. Yemekler genellikle Afrika ve İngiliz kültürlerinden gelen tatların birleşmesinden ortaya çıkar. Bununla birlikte ülkeyi çevreleyen Güney Afrika Cumhuriyeti’nin mutfağından da oldukça etkiler taşır. Ülkede sık bulunan patates, pirinç gibi ürünlerin yanında deniz ürünleri de çokça tüketilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kazakistan Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Almatı, gezi rehberi ve kazakistan hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. İngiliz sömürgesinde olduğu için ana dili ingilizce, bende biraz ingilizce bildiğim için hiç zorluk çekmedim.

  2. Biz arkadaşlarla kışın gitmiştik, gerçekten kışlar çok çetin geçiyormuş, çok iyi hazırlanıp tatil planlarınızı yapın.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın