Mimari ve Tarih değerler bakımından Lefkoşa’daki Osmanlı eserlerinin başında gelmektedir.  Bu muhteşem 1572 yılında  ilk Osmanlı Valisi olan Beylerbeyi Muzaffer Paşa tarafından yaptırıldığı kabul edilmektedir. Sadece Lefkoşa’nın değil, ’ın da Osmanlı döneminde ilk yapılan en büyük hanı olarak nitelendirilmiştir.Yapıldığı dönemde “Yeni Han” adıyla bilinmesine karşın, özellikle Alanya’dan gelen tüccarların konaklama yeri olduğundan “Alanyalılar Hanı” adıyla da bilinmekteydi. Ancak XVII. Yüzyılda yanındaki Asmaaltı Meydanı’na küçük ölçekli Kumarcılar Hanı’nın yapılması üzerine, halkın kıyaslaması sonucu, “” adıyla anıldığı öne sürülmüştür.

Hanın orta avlusunda sütunlar üzerinde yükselen bir köşk mescidi bulunmaktadır. Anadolu’daki benzer örneklerden yararlanarak yapıldığı anlaşılmaktadır. Mescit’in altında bir su deposu vardır. Köşk mescidinin güneybatısındaki mezarın kime ait olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, mescitte ibadet ederken vefat eden eşraftan birine ait olduğu sanılmaktadır. Burada ne yenir diye sorulursa mutlaka köfteli hellimli bidda patates yiyin.İçeride enfes restaurantlar var.El sanatlarıda Handa harika bir biçimde işlenmiş. Birazda Görsellerle sizi başbaşa bırakayım….Lefkoşe Büyük Han Lefkoşe Büyük Han Lefkoşe Büyük Han Lefkoşe Büyük Han Lefkoşe Büyük Han

Bir önceki yazımız olan Antikçağ'ın benzersiz uygarlık merkezi Efes.. başlıklı makalemizde efes, izmir ve selçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın