Burdur gezi planı yapıyorsanız ve İstanbul’da yaşıyorsanız yolculuğunuz için en pratik yol Isparta’ya uçmak olacaktır. Isparta’ya iniş yaptıktan sonra Burdur gezi planınızda adım atacağınız yerin olmasını öneriyoruz.

Lavanta Diyarı Burdur Burdur Gölü’nün yanı başında oldukça geniş bir arazide yer alan Lisinia Doğa, 2005 yılında veteriner hekim Öztürk Sarıca’nın temellerini attığı ve doğal yaşamın devamını hedefleyen bir proje. Lisinia Doğa’nın bulunduğu lokasyonun önceki ismi Pisidya imiş, ’ne adını veren Lisinia ise geçmişte burada bulunan önemli şehirlerden birinin adıymış. , Türkiye’nin ilk yaban hayatı merkezlerinden olmasından dolayı önemli bir misyona sahip.

Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’ne giriş, konuklarını şaşırtacak biçimde Tayland’ın güney eyaletinde yer alan şehirlerden Trang’daki Ejderha Bahçesi’ne benziyor. Başka bir şaşırtıcı nokta ise Hep Taru ağacını kendi elleriyle şekillendirip yüzlerce ejderha heykeli yaparak bahçeyi donatan, bu güzellikleri doğa severlere ve turizme kazandıran Ejderha Bahçesi kurucusunun Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’ndeki Öztürk Bey’e benziyor olması.

Lavanta Diyarı Burdur

Öztürk Bey ve çalışma arkadaşları uygun oldukları zamanlarda misafirlerini bahçenin girişinde karşılayıp lavanta çayı ikram ediyorlar. Dileyen misafirlere merkezin kuruluş hikayesini, amaçlarını ve faaliyetlerini de anlatıyorlar.

Öztürk Sarıca’nın bu merkezi kurma fikri ailesinden birçok insanın kansere yakalanmasıyla oluşmuş. Fikrin ortaya çıkış sebebi pek mutluluk verici olmasa da yalnızca Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’ne değil, Kansersiz Gelecek, Doğa Okulu, Ekolojik Üretim gibi pek çok farklı projenin geliştirilmesine de vesile olmuş. Bu güzel projeler ve Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi hiçbir hibe ve maddi destek almadan var olmayı sürdürüyor ve gün geçtikte çok daha fazla turistle öğrenci ağırlıyormuş.

Tüm bu bilgileri aktardıktan sonra Öztürk Bey konuklarını da alıp tesisi gezmek için yola koyuluyor. Buradaki ağaçların dalları kullanılarak yapılan hayvan figürlerini büyük bir hayranlıkla izlerken tesisteki her şeyin doğanın bir parçasıymış gibi göründüğünü fark edebilirsiniz.

Lavanta Diyarı Burdur

Biraz daha ilerledikten sonra Öztürk Bey’in ve çalışma arkadaşlarının ziyaretçilerini kansere karşı bilinçlendirmek, kansere nelerin sebep olduğunu ifade etmek için hazırladıkları görsellerin sergilendiği bir yere geliyoruz. Bunların yanında ayrı bir bölümde ise doğallığı bozulan ve bozulmayan yerlere ait fotoğraflar sergileniyor.

Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Lisinia’nın konukları yalnızca insanlar değil. Yaban hayatı koruma bölümünde doğada karşılaşılan kurt, atmaca, kartal, yaban domuzu gibi yaralanmış veya hastalanmış vahşi hayvanlar tedavi edilmek üzere ağırlanıyor.

Lisinia’da lavanta kolonyası, lavanta balı, ev yapımı krem ve ev yapımı sabun gibi pek çok doğal ürün de üretiliyor.

Lisinia Doğa; bölgenin geleceği, toplumsal gelişim ve sürdürülebilir kalkınma için geliştirdikleri projelerle son derece önemli bir merkez. Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi adım adım gezildikten sonra Burdur gezi planı 2. adımında Lisinia’da yer alan Öztürk Bey’in projelerinden bir diğeri olan Lavanta Deresi’ne doğru yola koyulmak var.

Lavanta Diyarı Burdur

Lavanta Deresi yolunun üzerinde Burdur Gölü manzaralı, Lavanta Deresi’ne göre nispeten daha küçük başka bir lavanta tarlası daha bulunuyor. Lavanta tek başınayken dahi mis kokan, görüntüsüyle kendine oldukça hayran bırakan bir bitki. Bir de arkasında masmavi Burdur Gölü bulununca burada fotoğraf çekmek, bu eşsiz güzellikle birkaç kare anı biriktirmek insanın ruhuna oldukça iyi geliyor.

Yanınızda içi tazecik çay dolu bir termosunuz varsa bu manzarada soluklanmak, esen rüzgarla burnunuza gelen lavanta kokusunu solurken çayınızı yudumlamak gezinizin geri kalanında çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
Siz çayınızı yudumlaya durun, biz de Lavanta Diyarı Burdur yazımızın ikinci kısmını hazırlayalım.

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın