Laos Gezi Rehberi

Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olan Laos, denize kıyısı olmayan ve coğrafi konumu olarak dağlık yapıya sahip bir ülkedir. Resmi ismi ile Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti olan ülkenin sınır komşuları; Burma, Tayland, Vietnam, Kamboçya ve Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Siz değerli NeyerdeNegokte.Com okuyucuları için bugünkü yazımızda Laos’ta gezip görebileceğiniz yerlerin listesini paylaşacağız.

 

Laos Gezi Rehberi

Laos’un sınır kenti olan Phonsavan, kelime anlamı olarak ‘’Cennet Tepeleri’’ manasına gelir. Her sene Noel kutlamalarında, boğa güreşleri yapılır ve bu gibi etkinlikleri izlemek için binlerce insan Phonsavan’a gelir. Geçmiş zamanlarda Fransız sömürgelerinden biri olan Phonsavan’da bu sebeple Fransız kültürü başta olmak üzere Taj ve Siam kültürlerine de sıkça rastlanmaktadır.

 

Laos Gezi Rehberi

Leon’un en güzel manzarasına sahip bölgelerinden biri olarak kabul edilen Si Phan Don’a, Laos’a yapacağınız seyahatte mutlaka uğramanızı öneririz. Burada birbirinden muhteşem şelaleler ve uçsuz bucaksız ormanlar bulunuyor. Doğayla iç içe olmayı sevenlerin Si Phan Don’u kesinlikle görmelerini tavsiye ediyoruz.

 

Laos Gezi Rehberi

Patuxai, Laos’un en büyük şehri ve ayrı zamanda başkentinde bulunan savaş anıtıdır. 1957 ile 1968 seneleri arasında ziyaretçilere kapılarını açan bu anıt, Laos’unda simgesel yapılarından biridir. Franızların, Zafer Takı ismi verilen yapısına benzerliği ile bilinen Patuxai, ülkenin de en çok turist çeken yapılarındandır. Patuxai’nin sözcük anlamı, ‘’Zafer Kapısı’’ demektir. Eğer yolunuz Laos’a düşerse, bu savaş anıtını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Madagaskar Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Ankarafantsika Ulusal Parkı, Isalo Ulusal Parkı ve Madagaskar hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın