Erzurum’un güneyinde şehirle iç içe bir kayak merkezi . kayak merkezinin başlangıcı 2200 metre yükseklikten başlayıp zirvesi 3176 metreye kadar ulaşmaktadır. Ülkemizdeki en yüksek ve kapsamlı kayak merkezlerinden bir tanesi olan kış aylarında turistlerin ve yerli halkın sıkça uğradığı bir mekandır.

Kuzeydoğunun incisi Palandöken

Palandöken kayak merkezi hem fiziki açıdan hem de sosyal hayat açısından en kapsamlı kayak tesisleri arasında bir numara gösterilmektedir. Kış olimpiyatları yarışmasına ev sahipliği yapmasıyla birlikte ülkemizde çoğu insanın kayağa olan merakını gidermeye yardımcı olmaktadır. Palandöken, Erzurum’un yerli halkı tarafından da ilgi görmesiyle birlikte popülerlik kazanmış ve kış aylarının vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

Kuzeydoğunun incisi Palandöken

Palandöken kayak merkezi diğer tesislere göre farklı bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği ise toz kar ile hazırlanmış olmasıdır. Sıcaklık derecelerinin düştüğü dönemlerde misafirlerine kucak açan bu mekanda zirvenin tadını çıkartabilir, şehrin manzarasını izlerken çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Kuzeydoğunun incisi Palandöken

Ayrıca tırmanış sevdalıları içinde oldukça tercih edilen bir dağdır çünkü yapısı gereği tırmanış için gelenlerin yanlarına teknik malzemelerini almadan bile çıkabilecekleri bir yerdir. Tabi şunu hatırlatmadan da geçmeyelim, tırmanış için gelenlerin hava koşullarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Kuzeydoğunun incisi Palandöken

Palandöken dağı ve kayak merkezinin güzelliğinin yanı sıra geçmişi ile de dikkat çekmektedir. Adının mitolojide çok sayıda konuda geçtiğini ve tarihi olaylara tanıklık olduğunu yapılan araştırmalar sonucunda söyleyebiliriz.

Kuzeydoğunun incisi Palandöken

Bunun yanı sıra buraya ziyaret için ya da tatil için gelen herkesin kendinden bir parça bulması kaçınılmazdır. Sizlerde kış aylarında soğuğun tadını çıkartabilmek, doyasıya karların içinde kaymak istiyorsanız gezilecek yerler listenize Palandöken’i kesinlikle eklemelisiniz. Bir gelenin kolay ayrılamadığı bu mekânda havanın soğukluğunu zirvenin güzel manzarası ile harmanlayıp sıcacık hisler ile yumuşatacak ve kolay kolay ayrılamayacaksınız.

Kuzeydoğunun incisi Palandöken

Bir önceki yazımız olan SANDLAND Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali başlıklı makalemizde antalyadagezilecekyer, dünyacaünlüheykeltraşlar ve heykeltraş hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın