Dilek Yarımadası Milli Parkı Nerededir?

Dilek Yarımadası Mili parkı, Güzel çamlı sınırları içindedir. Kuşadası’na 28 km. uzaklıktadır. Güzel çamlı milli parkı, Küçük menderes ve Büyük Menderes arasında kalmaktadır. Yarımada, beş yüz milyon senelik menderes kütlesinin bir parçası konumundadır. Yarımada kus uçuşu ortalama 20 km uzunluğundadır. 6 km genişliğinde kabarık şekillerin hâkim olduğu yarımadada yer alan Dilek dağı, Aydın Dağlarının batı uzantısını oluşturur. En yüksek yeri Dilek tepesidir. Yarımadanın görünümü vahşidir. Çünkü pek çok derin kanyonla, vadiyle bölünmüş ve akarsularla parçalanmış bir yapısı vardır. Bu kanyon ve vadiler, çeşitli hayvan ve bitki türlerinin barınağıdır.

Kuşadası Güzel Çamlı Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkı Tarihçesi

Milli park, 19.05.1966 yılında, Ak dere ve Karine Orman Bölgesini de içine alarak Samsun dağı Milli parkı olarak ayrılmıştır. Bugünkü alanı 11.012 hektardır. Ortalama yüksekliği 600 – 650 metredir. En yüksek nokta ise dilek tepesidir ve 1237 metredir.

Dilek Yarımadası Milli Parkının Doğal Tabiatı

Güzel çamlı Milli parkı, flora örtüsü (bitki) ve fauna örtüsüyle (hayvan) Türkiye’nin en zengin milli parkı olarak bilinmektedir. Hatay’dan başlayan, Türkiye ve Rusya sınırında sonuçlanan bitki örtüsünün tamamı milli parkta görülmektedir. Ayrıca Türkiye sahil şeridinde yer alan bitki örtülerinin hepsi doğal park içerisinde bulunmaktadır. Özellikle ağaç ve ağaççıkların büyük bir kısmı bu küçük yarımadada mevcuttur. Bu özellik yarımadanın jeolojik yapısıyla ilgilidir.

Kuşadası Güzel Çamlı Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkının Bitki Örtüsü

Milli parkın doğal tabiat örtüsü içerisinde Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz kıyılarının bitki örtüsünün tümünü bulmak mümkündür. Yarımadada kızılçam ve karaçam ormanları yer alıyor. Orman altı ise ağaççık halinde ve içine girilmeyecek sıklıkta, türce zengin bir gelişme göstermiş makilerle kaplıdır.

Kızılçam ormanları giyinin hemen gerisinden başlar. Tepelere doğru yamaçlara yayılır. Dilek ve Dayıoğlu Tepesinde 900 metreden sonra Kızılçam ormanlarının yerini karaçam ormanları alıyor. Bu vadilerde yüksek sıcaklık vardır. Nem isteyen kestane toplulukları ve bunların arasına yayılmış ıhlamur ağaçları bulmak mümkündür. Bazı vadilerin içlerinde yer alan ve dona karsı hassas olan Selvi ve dere içlerindeki doğa çınarı birlikleri dikkati çeken türler arasındadır.

Milli Parkta bulunan bitki türleri arasında karaçam, Alıç, Melengiç,  kara Selvi, Keçiboynuzu,  Erguvan, Finike ardıcı, Defne, Sandal ağacı, Dişbudak, Zeytin, Meşe türleri, Akçaağaç, Ihlamur, Kestane, Çınar, Zakkum, Kokar çalı, Hanımeli, Kavak, İncir, Ahlat, Böğürtlen, Katır tırnağı, Yasemin, Sumak, Karaağaç, Funda, Eğrelti otları sayılabilir.

 

Kuşadası Güzel Çamlı Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkının Fauna Örtüsü

Yaban hayvani olarak; Anadolu parsı, Kurt, Tilki, Çakal, Vaşak, Yaban kedisi, Tahtalı güvercin,  Porsuk, Sansar, Kirpi, Oklu kirpi, Çulluk, Yaban domuzu, Kertenkele, Kaplumbağa, Yeşilbaş ördek, Kaya kartalı, Deniz kartalı, Sahin, Doğan, Martı, Tavşan, Su samuru,  Karatavuk, Keklik, Kaya güvercini, Yaban ineği, Yabani at, Kerkenez, Hazar Sumru’su sayılabilir.

Denizde bulunan hayvan türleri; Deniz kaplumbağası, Yunus baliği, Fok baliği, Mercan Çipura, Denizkestanesi, Trança, Köpek balığı, İstavrit, Hamsi, Karagöz, Levrek, Kefal, Sinarit, Lahos, Orfoz, Müren, Yılan baliği, mırmır, Ahtapot, Sargoz gibi türler mevcuttur.

Kuşadası Güzel Çamlı Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkının Ziyaret Zamanı

Milli Parkın ziyaret mevsimi Nisan – Ekim aylarıdır. Yıllar önce yarımadaya at ve sığırlar bırakılmıştır. Bu hayvanların burada yetişen yavruları yabanileşmiştir. Adadaki yaban atları, Kara oluk tepesi yamaçlarında ve Dip burun ‘da grup halinde dolaşmaktadır. Yaban domuzu sürüleri plajlara kadar inmektedir. Piknik yapan kişilerden kalan yemekleri yiyebilmek için sahile inmektedirler. Milli parka sıklıkla ziyarete gelen kişiler, bu görüntüye alışkındır ve domuzları beslemektedir. Ancak ilk kez gelen ziyaretçiler, domuzları görünce korkabilir.

Güzel çamlı Milli parkı adeta doğal bir botanik bahçesi gibidir.

Mayıs – Ekim aylarında denize girildiği için, özellikle hafta sonlarında birçok turist gelmektedir. Hafta sonu gezmeye gelenler ziyaretçiler, genellikle piknik amaçlı gelmektedir. Temiz havayı seven kişiler, ormandaki patikalarda yürüyüş ve tırmanış yapabilir. Plajlara günü birlik gelen yerli veya yabancı turistler için içme suyu, soyunma kabini, duş, tuvalet ve küçük ihtiyaçların karşılanabileceği bir büfe yer almaktadır. Günü birlik kullanma için su soyunma kabinleri, piknik masaları vardır.

Kuşadası Güzel Çamlı Milli Parkı

Milli Parkta Bulunun Koyların Giriş Kapısına Uzaklıkları

İçmeler koyu 1 Km.

Aydınlık koyu 5 Km.

Kavaklı burun koyu 8 Km.

Karasu koyu 10 Km.

Çamlık koyu 18 Km.

Dip burun Kızlar koyu 25 Km’dir.

Milli parkta Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Yazlar kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 21,7 derece, en sıcak ay Temmuz 41 derece, en düşük sıcaklık Ocak ayında 7 derecedir. Kurak aylar Haziran – Eylül aylarıdır. En çok yağış alan zamanlar; Ekim – Ocak aylarıdır.

Milli park; ender rastlanan jeolojik ve jeomorfolojik yapısının haricinde, Akdeniz Bölgesinde nadiren görülen bir bitki örtüsüne de sahiptir. Bu özelliğinden dolayı, botanikçiler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bilimsel bir değer kazanmıştır. Milli Park 1990 senesinde, Avrupa Konseyinin A sınıfı diplomasını almak için aday gösterilmiştir. Milli park, bu belgeyi aldığında Uluslararası bir özellik elde etmiş olacaktır.

Kuşadası Güzel Çamlı Milli Parkı

Bir önceki yazımız olan Cunda Adası Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde cunda hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın